Moj model za sezono 2005

Debata o izredno popularnih tekmovalnih jadralnih modelih z elektropogonom (F5J-400, 7 in Unlimited)

Moderatorji: Pisaneli, rossi

Odgovori
Uporabniški avatar
�unijor
Razpravljalec
Prispevkov: 195
Pridružen: 11 Dec 2004, 21:11

Odgovor Napisal/-a Ä�unijor »

:D :D :D
=D> =D> =D>
:^o :^o :^o
Primož PETERNEL
Never underestimate the power of stupid people in very large groups
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Sedaj pa bolj resno.

Danes pri nas vreme ni nič kaj naklonjeno letenju, saj piha precej močan severovzhodnik, okoli 30 km/h in v sunkih še več.

A ni mi dalo miru, ne da bi preizkusil nov 400 4,8V in propeler 13x10.

Leteti je bilo zelo težko, saj je premetavalo model kot noro, kar se vidi tudi po zobu na krivulji med vzpenjanjem, ker mi je model tako
zasukalo, da za trenutek sploh nisem vedel kam je obrnjen...dol ali gor...

Po izklopu motorja sem jo pa samo žgal dol..nekajkrat je "zafrfotalo" (krilca pull-pull = frrr-frrrr) nato pa hitro v sobo za računalnik :-)

Vzpenjal se nisem celo minuto, ker nisem zdržal leteti modela dovolj mirno zaradi vetra. Izgleda da bi se v eni minuti znašel nekje na 300 m ali več, če bi bilo mirno vreme.

Po pristanku sem podatke z loggerja odprl tudi v excelu da bi dobil povprečne vrednosti dviganja za posamezne "etape" vzpenjanja.

Rezultati so ohrabrujoči:
Najboljše vzpenjanje 5,7 m/sec
Povprečno vzpenjanje 4 m/sec. (vključno z vmesno "akrobacijo" zaradi turbulence)

Upam da se bo proti večeru vreme kaj umirilo, da bom lahko poletel še enkrat v bolj prijaznih okoliščinah.

LP Mitja
Priponke
prvi test.jpg
prvi test.jpg (20.26 KiB) Pogledano 6432 krat
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 01 Apr 2005, 19:44, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
rock
Freak
Prispevkov: 596
Pridružen: 28 Avg 2001, 01:00
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a rock »

Mitja,

Podatkov z logerja ti ni potrebno dajati v excel, da bi si kaj izmeril ali podobno... Če delaš z ALTi-jem ti program omogoča veliko zabave..
V meni-u View si vklopi Data Measurements..... nato uporabi funkcijo Toggle graph zoom/measurements..... z miško označiš od kot do kot ti naj kaj izmeri.... lahku tudi sam dodajaš formule po katerih ti naj kaj računa....


Na sliki je tvoj let..... v enem delu si ga malo "napiknil" in potegnil .... znese celo 8.9m/s...

V povprečju pa imaš lepih 5.5m/s..... tudi v višjem delu leta.... sigurno bo šlo krepko čez 300m
Priponke
mitja.gif
mitja.gif (57.34 KiB) Pogledano 6412 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Hvala Rok za koristna pojasnila v zvezi z uporabo Altija.
Nisem se še nič poglabljal, niti nisem pričakoval, da je program tako dober :oops:

Mitja

P.S.: Pri nas še vedno svinjsko piha
:evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Veter je začel pihati bolj enakomerno, zato sem poizkusil še enkrat...

Ja, sem tam pri slabih 300 metrih :D :D :D
Sedaj si lahko malo oddahnem in v miru premislim zadeve.

LP Mitja

MIŠN AKOMPLIŠT
Priponke
282 m.jpg
282 m.jpg (19.15 KiB) Pogledano 6358 krat
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9307
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Mitja pohvale! :)

@Vsi ostali: Da ne bo pomote, "mišn akomplišed" ne pomeni, da morajo sedaj tudi vaši modeli na 300 m. :wink:
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Glede na to, da sem lani s svojim modelom (pravzaprav njegovim pogonom) dosegal na tekmah zelo nizke izhodiščne višine, sem si za letos zadal cilj, da se znajdem v vrhu, tako da ne bom več na tekmah psihično obremenjen ob pogledu na vsaj 5 ali 6 modelov, ki so prilezli 50 do 100% višje kot jaz.

No, izgleda, da mi bo letošnji pogon to omogočal, zato sem sedaj pomirjen in sem si rekel "mission accomplished".

Seveda pa mi je sedaj najpomebneje, naučiti se z modelom leteti čim bolje, ter znati uporabljati vse možnosti, ki mi jih omogoča 5 servomotorjev v modelu. Predvsem bo treba znati priti dol brez kakih nepotrebnih akrobacij (ki so lahko smrt za krhek model), potem izpeljati pristanek tempirano na zadnje sekunde, ter se naučiti pritisniti model ob tla čim natančneje a tudi dovolj nežno, da ne bo trpela gred reduktorja.
Seveda bo treba pristajanje natrenirati za vse možne smeri in jakosti vetra.

Mitja
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8650
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

mihah napisal/-a: @Vsi ostali: Da ne bo pomote, "mišn akomplišed" ne pomeni, da morajo sedaj tudi vaši modeli na 300 m. :wink:
Mislim, da je vsem dostopno in prav nobenih skrivnosti kako priti do "magične" meje 300 m:

- model nekje do 700 g teže
- prenos cca 4,5 : 1 (Cosmotech, VMGM)
- 8 x GP 1.100
- 14x8, 14x9, 15x8, 13x11 propeler

Tudi s prenosom 6 : 1 gre preko "magične meje" ...

Seveda ni vsega tega na zalogah v naših trgovinah, ampak v danešnjem času interneta ni treba niti s stola riti vzdignit in robo prinese poštar na dom ...

Robi
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Seveda se ne da vedno s tem setupom prilezti na tako višino.
Danes zjutraj ob pol osmih po soncu, sem prilezel precej manj. Vendar sem imel težave zaradi svetlobnih razmer, zaradi katerih sem nekje na 200m višine izgubil model iz vidika, ter ga zagledal spet ko je omahnil na nos. Ob tem sem izgubil dragocenih 12m, ter zapravil nekaj sekund.

Velik problem je gledati model "v rit" medtem ko se vzpenja, saj ob tem nudi očem svojo najmanjšo možno površino, tako da se ob mali nepazljivosti (pogledovanje naokoli, ali na displej na napravi) lahko hitro maščuje z izgubo vizuelnega kontakta z modelom, ki je pri radijskem vodenju primarnega značaja.

LP Mitja
Priponke
3april.jpg
3april.jpg (24.79 KiB) Pogledano 6050 krat
Uporabniški avatar
spaca157
Tekmovalec
Prispevkov: 444
Pridružen: 15 Nov 2004, 19:00
Kraj: Polzela

Odgovor Napisal/-a spaca157 »

To je slabost te kategorije F5J 400 in 7 celic. Bolje bi bilo da bi vsi imeli polne čase in bi se meril pristanek ter čas uporabe motorja. S tem bi se bolje ocenilo jadranje in latalne lastnosti modelov. Kdo pa vidi model na 300m ča lepo jadra in tudi za gledalce bi bilo bolj atraktivno jadranje med marjeticami ne pa v stratosferi. In tudi sami tekmovalci bi si več upali na nakaj metrih višine saj bi vedno imel v žepu jokerja (motor).
Mogoče se pa bo kdaj kaj premaknilo v to smer?
L.P. Dejan
Leti vse kar dober vržeš !!
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

spaca157 napisal/-a:To je slabost te kategorije F5J 400 in 7 celic. Bolje bi bilo da bi vsi imeli polne čase in bi se meril pristanek ter čas uporabe motorja. S tem bi se bolje ocenilo jadranje in latalne lastnosti modelov. Kdo pa vidi model na 300m ča lepo jadra in tudi za gledalce bi bilo bolj atraktivno jadranje med marjeticami ne pa v stratosferi. In tudi sami tekmovalci bi si več upali na nakaj metrih višine saj bi vedno imel v žepu jokerja (motor).
Mogoče se pa bo kdaj kaj premaknilo v to smer?
L.P. Dejan
Mislim, da se v nekaterih trditvah motiš!
Ta kategorija nima nobene slabosti! Le v enem letu se je razvila v neslutene zmožnosti, ki se jih lani spomladi ni dalo napovedati. Verjetno bo treba v bodoče samo zmanjšati čas delovanja motorja, ali pa nagraditi nedelovanje motorja, kar se je tako ali tako že govorilo na forumu v zvezi z nadaljnim razvojem kategorije in oblikovanjem pravilnika.
Kar se tiče vidljivosti modela, pa se 3 meterski model prav lepo vuidi na 300m daleč. lani sem imel tako velik model in nisem imel nikoli problema z vidnostjo modela. Letos sem se špač odločil za malo večji HLG, ki je bolj lahak, bolj upravljiv, okretnejši, a vse to sem plačal z slabšo razpoznavnostjo na veliki razdalji.

Tudi zaradi tega, mi je ta kategorija (kot samograditelju) zelo všeč, ker se zavedam, da je vsako stvar treba nekako plačati...se stalno odločati za nek kompromis...

Kar se tiče tvoje želje po letenju nad marjeticami, to so pa HLG-ji.
Torej, če si želiš načina letenja blizu sebe in nizko, potem pojdi gledati HLG-je (Celje, letališče Levec, 10 april 2005!!)
Moje letenje z F5J je zaradi mene, ne zaradi gledalcev. Morda sem sebičnež, a zares letim predvsem zase. Kdor leti samo zaradi gledalcev, se mu obeta slabo....

Tudi jaz bom tam, ker mi je ta način letenja tudi všeč.

LP Mitja
Uporabniški avatar
A. Kovač
Freak
Prispevkov: 789
Pridružen: 16 Nov 2004, 10:21

Odgovor Napisal/-a A. Kovač »

Evo ga tole je pa moj polizdelek. Še nekaj dni pa bo poletel.
V tej fazi vaga z vso kompletno opremo 600g.
Torej folija na krila in spojni material, kabli.....
Upam da se bo izšlo 650g.

Glede velikih višin po izklopu motorja pa se strijam da bi bilo super
če bi lahko izklapljali prej in tako pridobili sekunde letenja.

Predlagam da po temi v Krtini izvedemo za foro dva turnusa po 10 min,
kjer bo dovoljen izklop pred eno minuto. (Da vidimo gdo ma jajca)
Sodimo si lahko sami, da ne bomo mučili preutrujene sodnike.

Mislim da zna biti zanimivo, vsi neobremnjeni z točkami, tekma za prestiž.
Povsem v pravem športnem duhu. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

lp Kovač A.
Priponke
aks-2005.jpg
aks-2005.jpg (63.71 KiB) Pogledano 5917 krat
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

F5J EXTREM nudi možnost predčasnega in ponovnega vklapljanja motorja in je zelo zanimivo je pa preprosto sodit kajti večina komand ima štoperico ki se vklaplja z isto komando kot motor pa se dobi čas motorja ki se odšteje od 10 min

Pri pravulih ki bi bila usmerjena v čimprejšnje odklapljanje bi se SET UPi še pojačali in bi bile razlike še večje :o sedaj ima vsakdo možnost prepisat pogon in ga vdelat v svoj model ter s tem doseže 300 m

Pri prejšnjem odklapljanju bi se pa izrabljalo to da 400 motorček da res dosti od sebe ko je hladen kar pomeni da se ga da cca 15 sek res dobro obremenit (preveril :) ) in v 15 sek resno napedenanega SET UPa je pa že cca 150-180 m to pa ni več nivo marjetic ampak začetek F5J 400 prva tekma :o
Uporabniški avatar
sharkpade
Tekmovalec
Prispevkov: 338
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:40
Kraj: Logatec

Odgovor Napisal/-a sharkpade »

Jaz sem tudi za, da se malo preizkusimo =D> =D> .

lp

miha
Vse je relativno :D
Rocky
Razpravljalec
Prispevkov: 74
Pridružen: 07 Sep 2004, 09:35
Kraj: Poljanska dolina

Odgovor Napisal/-a Rocky »

F5J EXTREM nudi možnost predčasnega in ponovnega vklapljanja motorja in je zelo zanimivo je pa preprosto sodit kajti večina komand ima štoperico ki se vklaplja z isto komando kot motor pa se dobi čas motorja ki se odšteje od 10 min
Ja, samo pri FX-14 (vsaj men) stoparica kar dost kiksa v primerjavi z tistimi, ki jih imajo sodniki... Je se kdo to opazil?
Lp,
Rok
Rocky
Razpravljalec
Prispevkov: 74
Pridružen: 07 Sep 2004, 09:35
Kraj: Poljanska dolina

Odgovor Napisal/-a Rocky »

F5J EXTREM nudi možnost predčasnega in ponovnega vklapljanja motorja in je zelo zanimivo je pa preprosto sodit kajti večina komand ima štoperico ki se vklaplja z isto komando kot motor pa se dobi čas motorja ki se odšteje od 10 min
Ja, samo pri FX-14 (vsaj men) stoparica kar dost kiksa v primerjavi z tistimi, ki jih imajo sodniki... Je se kdo to opazil?
Lp,
Rok
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8650
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Zaradi neprikritih špijunov na tekmi v Šentjurju (A.K.) :lol: je bilo treba takoj v akcijo in narediti nekaj, kar špijun ni mogel videti :lol:

Novosti: drugačen profil, nagib + zakrilce, ravna uška, mogoče tudi krilni zaključki.

Robi
Priponke
PICT0774a.jpg
PICT0774a.jpg (55.94 KiB) Pogledano 5753 krat
PICT0773a.jpg
PICT0773a.jpg (68.79 KiB) Pogledano 5753 krat
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

=D> =D> =D>

Pa ti si koker ena fabrika za tele F5J :D
Uporabniški avatar
luigidon
Freak
Prispevkov: 564
Pridružen: 14 Jan 2004, 12:55
Kraj: Vir-Domžale

Odgovor Napisal/-a luigidon »

@robi

Ziher maš palčke nekje skrite :D :D :D


lp
m
---------------------
:D
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8650
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

MC GAYVER napisal/-a:=D> =D> =D>
Pa ti si koker ena fabrika za tele F5J :D
Zato pa vse drugo stoji (DG, remont Sukhoja, ...) :cry: :cry: :cry:

Robi
Uporabniški avatar
A. Kovač
Freak
Prispevkov: 789
Pridružen: 16 Nov 2004, 10:21

Odgovor Napisal/-a A. Kovač »

Evo ga pa je pr konc.
Mal se lahk vidi rezultate moje špijunaže.
Barvna shema je sicer malenkost kičasta, bo pa zato model sigurno
zelo opazen v zraku.
V izdelavi pa so še projekti elektro in strojnih instalacij.....

Mogoče bo pa tale moj ferrari F2005, komu delal sive lase :lol: :lol:


LP Kovač
Priponke
3.jpg
3.jpg (60.46 KiB) Pogledano 5504 krat
2.jpg
2.jpg (47.44 KiB) Pogledano 5504 krat
1.jpg
1.jpg (48.61 KiB) Pogledano 5504 krat
Uporabniški avatar
A. Kovač
Freak
Prispevkov: 789
Pridružen: 16 Nov 2004, 10:21

Odgovor Napisal/-a A. Kovač »

Še rezultati špijunaže na zadnji tekmi.

Idejo o zaključkih lahko avtor hitro prepozna sam. (Hvala)

lp
Priponke
s2.jpg
s2.jpg (38.58 KiB) Pogledano 5500 krat
s1.jpg
s1.jpg (39.21 KiB) Pogledano 5500 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

=D> =D> =D>
Uporabniški avatar
belovic
Profesor
Prispevkov: 1396
Pridružen: 16 Nov 2004, 00:06

Odgovor Napisal/-a belovic »

ne vem, ne vem... [-X zato si se pa smukal okoli in okoli :lol: :lol: :^o
Priponke
atlantis2_005_123.jpg
atlantis2_005_123.jpg (91.4 KiB) Pogledano 5471 krat
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Roberto napisal/-a:
Zato pa vse drugo stoji (DG, remont Sukhoja, ...) :cry: :cry: :cry:

Robi
Ah :roll: vsaj v glavi imaš, da ga je treba popravt [-o< sem že mislil čist obupat :lol: :lol:
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Odgovori

Vrni se na F5J