Dynam Hawk Sky - letalokleparstvo

Pomembne informacije, pomoč, vprašanja&odgovori začetnikom z modeli letal/helikopterjev

Moderatorji: Pisaneli, luigidon, JKSniper, alien2108

Odgovori
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Kdo bi vedu. Lahko da je bilo to, vendar je v tem primeru moglo servote v skrajne pozicije nabit...
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
ok11
Freak
Prispevkov: 888
Pridružen: 25 Feb 2008, 20:53
Kraj: Sevnica

Odgovor Napisal/-a ok11 »

cuvaj napisal/-a:
Ps: Bi bilo morda res bolje odpreti novo temo v rubliki srečanja, saj je škoda zamegliti T0RN4D0-ve dogodivščine, ki nas vse nasmejejo :P =D>
Tole res malo kvari to temo, zato bom probal razmišllanje o PRVEM SEVNIŠKEM SREČANJU prestaviti tule:

viewtopic.php?p=328353#328353
Lep dan Franc
Uporabniški avatar
cuvaj
Tekmovalec
Prispevkov: 211
Pridružen: 03 Avg 2009, 10:59
Kraj: Sevnica

Odgovor Napisal/-a cuvaj »

Nejc*_ napisal/-a:Ali ti tisti električni kabli (dalnovod) niso nič motil signal odajnika in sprejemnika?
Tudi sam večinoma letim v bližini dalnovoda (3000V) z oddajnikom Zebra 4 pro-35 MHz, pa do sedaj še nisem opazil nikakršnih motenj.
Motnje so samo, ko treščiš v žice dalnovoda :D
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Odgovor Napisal/-a tintek »

sam furam na 40mhz pod in nad daljnovodom in telefonom pa nikoli ni težav.

Prviuč v življenju so se mi pojavile motnje zadnič, ko je še nekdo zraven letel na 2,4g takrat ko je ubasal gas (speed 600) je moje letalo malo trznilo ampak nič hujšega.
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Danes sem se zjutraj malo naletel :] Avijon spet leti približno tako kot mora. :D Enkrat ob priliki moram smerni servo nazaj montirat, če drugega ne zato, da se bo dalo v zraku malo potrimat smer. Vendar razmišljam, da bi smerno plavutko mal poveču preden grem to delat. Z 10x2 cm plavutka je za krmiljenje bolj slabotna. :]
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
multipraktik
Tekmovalec
Prispevkov: 403
Pridružen: 28 Jan 2010, 19:55
Kraj: Medvode

Odgovor Napisal/-a multipraktik »

cuvaj napisal/-a: Tudi sam večinoma letim v bližini dalnovoda (3000V) z oddajnikom Zebra 4 pro-35 MHz, pa do sedaj še nisem opazil nikakršnih motenj.
Motnje so samo, ko treščiš v žice dalnovoda :D
Kako se ti kaj obnese daljinec?
Ko sem jaz začel z modelarstvom, me je Nebec prepričal, da sem vzel ta daljinec.
Deloval je slabo (beri zanič #-o ) - stalno so bile motnje, od časa do časa mi je izklapljalo motor ......
Uporabniški avatar
cuvaj
Tekmovalec
Prispevkov: 211
Pridružen: 03 Avg 2009, 10:59
Kraj: Sevnica

Odgovor Napisal/-a cuvaj »

Zadevo uporabljam od lanske jeseni, pa do danes še ni bilo težav (razen tistih, katere sem sam povzročil). Najbolj me pri oddajniku motijo trimi, ki so preveč mehki in izstopajoči, zato jih hitro nehote premakneš. Z dometom in motnjami pa zaenkrat še nisem imel težav.
Uporabniški avatar
multipraktik
Tekmovalec
Prispevkov: 403
Pridružen: 28 Jan 2010, 19:55
Kraj: Medvode

Odgovor Napisal/-a multipraktik »

Zanimivo, jaz sem imel reavno s slednjim stalno težave.

Jaz imam Futabo 6EX 2.4GHz.
Deluje fenomenalno, težave z motnjami so odmišljene tako, da je res super =P~ .
Trimi so digitalni, ima veliko funkcij - dual rate, expo, epa point, spomin na več modelov, mixerji ........
Te funkcije slej ko prej dejansko pridejo še kako prav.

Tako, da za naslednji daljinec ti to Futabo vsekakor priporočam :D :wink: .
Uporabniški avatar
cuvaj
Tekmovalec
Prispevkov: 211
Pridružen: 03 Avg 2009, 10:59
Kraj: Sevnica

Odgovor Napisal/-a cuvaj »

Kristalno jasno mi je, da bom moral v bljižni prihodnosti menjati oddajnik. Me pa zanima, kateri oddajnik kupiti, da potem ne zapraviš celo premoženje za dodatne sprejemnike? Za kakšen denar recimo lahko ti dobiš dodatni sprejemnik za tvoj oddajnik?? Lahko tudi iz HK.
lp

PS
Mislim da bo odgovor dobrodošel še komu, čeprav ne spada v to temo. Lahko pa tudi na ZS
Uporabniški avatar
multipraktik
Tekmovalec
Prispevkov: 403
Pridružen: 28 Jan 2010, 19:55
Kraj: Medvode

Odgovor Napisal/-a multipraktik »

Tvoje vprašanje je zelo na mestu.
Za en Futabin sprejemnik je načeloma potrebno odšteti okoli 80€ (se pa dobi za 60€ nekoliko slabši Futabin sprejemnik, ki preverjeno deluje perfektno - tudi dometa je še zmeraj več kot dovolj). Gledal sem že na HC, vendar tam noben Futabin sprejemnik ni bistveno cenejši, kot kupljen v SLO.
Kot slišim od drugih so tudi Spektrumovi daljinci zelo dobri.

Morda še ena ideja:
pri nekom sem videl, da je v daljinec dogradil oddajniški modul od Assana in lahko preklaplja med oddajanjem signala Futaba sprejemnikom in Assan spr.
Assan se namreč lahko kupi v HC in so tudi cene zelo v redu.
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Hehe rukneš not corono + stikalo pa maš sprejemnike po 20€. Zraven pa obržiš še FM pas in lahko furaš kake deprončke po vasi še ceneje hehe.

Ali pa s kakšnim fancy oddajnikom nardiš isto- 80€ sprejemnik za prestižne modele, kjer si ne moreš privoščit da gre kaj narobe, in 20€ za easystarja k majo radi trde pristanke :D
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
ok11
Freak
Prispevkov: 888
Pridružen: 25 Feb 2008, 20:53
Kraj: Sevnica

Odgovor Napisal/-a ok11 »

multipraktik napisal/-a:Tvoje vprašanje je zelo na mestu.
Za en Futabin sprejemnik je načeloma potrebno odšteti okoli 80€ (se pa dobi za 60€ nekoliko slabši Futabin sprejemnik, ki preverjeno deluje perfektno - tudi dometa je še zmeraj več kot dovolj). Gledal sem že na HC, vendar tam noben Futabin sprejemnik ni bistveno cenejši, kot kupljen v SLO.
Kot slišim od drugih so tudi Spektrumovi daljinci zelo dobri.

Morda še ena ideja:
pri nekom sem videl, da je v daljinec dogradil oddajniški modul od Assana in lahko preklaplja med oddajanjem signala Futaba sprejemnikom in Assan spr.
Assan se namreč lahko kupi v HC in so tudi cene zelo v redu.
Doraten modul je dober predlog =D>
So pa spektrumovi sprejemniki, vsaj 6 kanalni, tako poceni, da se tu ne isplača dograjevat, Futabini pa so malo dražji.

http://www.unitedhobbies.com/UNITEDHOBB ... duct=11054

UPS :oops: Torn4do imaš prav :o :o :o :lol:
Lep dan Franc
Uporabniški avatar
mucy
Freak
Prispevkov: 610
Pridružen: 28 Sep 2007, 17:39
Kraj: Bled

Odgovor Napisal/-a mucy »

multipraktik napisal/-a:Tvoje vprašanje je zelo na mestu.
Za en Futabin sprejemnik je načeloma potrebno odšteti okoli 80€ (se pa dobi za 60€ nekoliko slabši Futabin sprejemnik, ki preverjeno deluje perfektno - tudi dometa je še zmeraj več kot dovolj). Gledal sem že na HC, vendar tam noben Futabin sprejemnik ni bistveno cenejši, kot kupljen v SLO.
Kot slišim od drugih so tudi Spektrumovi daljinci zelo dobri.

Morda še ena ideja:
pri nekom sem videl, da je v daljinec dogradil oddajniški modul od Assana in lahko preklaplja med oddajanjem signala Futaba sprejemnikom in Assan spr.
Assan se namreč lahko kupi v HC in so tudi cene zelo v redu.
Jebiga, kvaliteta pač stane.. Kvaliteten 35mHz sprejemnik PCM, SPCM (recimo SMC16SCAN od Graupnerja) stane 80€ tako da nevem koliko je tu futaba 2,4 gHz dražja...

Je pa svar posameznika kolk je prpravlen reskirat za brezskrbno letenje brez motenj.. Sicer pa nevem zakaj bi v dobro, kvalitetno napravo dograjeval dodatni 2,4gHz modul, za ta denar raje kupiš 2 sprejemnika (mogoče doplačaš 10, 20 evrov) pa maš vse na isto, itak pa nimaš 12 modelov naenkrat RTF, tako da tudi kakšna menjava kdaj ne škodi.

LP!
Uporabniški avatar
multipraktik
Tekmovalec
Prispevkov: 403
Pridružen: 28 Jan 2010, 19:55
Kraj: Medvode

Odgovor Napisal/-a multipraktik »

mucy napisal/-a:
multipraktik napisal/-a:Tvoje vprašanje je zelo na mestu.
Za en Futabin sprejemnik je načeloma potrebno odšteti okoli 80€ (se pa dobi za 60€ nekoliko slabši Futabin sprejemnik, ki preverjeno deluje perfektno - tudi dometa je še zmeraj več kot dovolj). Gledal sem že na HC, vendar tam noben Futabin sprejemnik ni bistveno cenejši, kot kupljen v SLO.
Kot slišim od drugih so tudi Spektrumovi daljinci zelo dobri.

Morda še ena ideja:
pri nekom sem videl, da je v daljinec dogradil oddajniški modul od Assana in lahko preklaplja med oddajanjem signala Futaba sprejemnikom in Assan spr.
Assan se namreč lahko kupi v HC in so tudi cene zelo v redu.
Jebiga, kvaliteta pač stane.. Kvaliteten 35mHz sprejemnik PCM, SPCM (recimo SMC16SCAN od Graupnerja) stane 80€ tako da nevem koliko je tu futaba 2,4 gHz dražja...

Je pa svar posameznika kolk je prpravlen reskirat za brezskrbno letenje brez motenj.. Sicer pa nevem zakaj bi v dobro, kvalitetno napravo dograjeval dodatni 2,4gHz modul, za ta denar raje kupiš 2 sprejemnika (mogoče doplačaš 10, 20 evrov) pa maš vse na isto, itak pa nimaš 12 modelov naenkrat RTF, tako da tudi kakšna menjava kdaj ne škodi.

LP!
Vidim, da me nisi čisto razumel. Prvotna ideja je, da v modele, kot so easy star, depronkoti itd. daš Assan sprejemnike, ki so cenejši, a kljub temu delujejo v takem modelu povsem zadovoljivo. Pri jetih, večjih akrobatih, pa sem tudi sam mnenja, da je bolje odšteti tistih 50-100€ več za bolj kvaliteten sprejemnik.

Ta dodaten modul sem videl tudi pri nekaterih zelo izkušenih modelarjih tako, da pomojem zadeva ima smisel.
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Noja, kvaliteten sprejemnik stane 80€, dobiš pa za petkrat manj denarja tudi sprejemnik ki deluje brezhibno. Brez motenj pa na 35 mHz good luck, ti noben sprejemnik ne pomaga če ti nekdo na istem kanalu vžge komando.

Je pa res da 2.4 sprejemnikov ni ravno problem menjat iz modela v model s temi kratkimi antencami. Vlečt FM anteno čez kak čudn trup stalno pa najbrž ni najbolj zabavno.


Sicer pa če denar ni ovira, potem ovir ni. Za nas reveže pa 80€ za en bogi sprejemnik ni ravno opcija. :) Greš po sistemu "kurc, kvaliteto se plača", pa lahko mam tega hawka za 500€, pa bo še vedno gladko prletu v podn če bom naredu kakšno neumnost. :) In konec koncev tudi dejstvo da ena stvar stane veliko ne pomeni, da ta stvar ne more odpovedat.
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
mucy
Freak
Prispevkov: 610
Pridružen: 28 Sep 2007, 17:39
Kraj: Bled

Odgovor Napisal/-a mucy »

T0RN4D0 napisal/-a:Noja, kvaliteten sprejemnik stane 80€, dobiš pa za petkrat manj denarja tudi sprejemnik ki deluje brezhibno. Brez motenj pa na 35 mHz good luck, ti noben sprejemnik ne pomaga če ti nekdo na istem kanalu vžge komando.

Je pa res da 2.4 sprejemnikov ni ravno problem menjat iz modela v model s temi kratkimi antencami. Vlečt FM anteno čez kak čudn trup stalno pa najbrž ni najbolj zabavno.


Sicer pa če denar ni ovira, potem ovir ni. Za nas reveže pa 80€ za en bogi sprejemnik ni ravno opcija. :) Greš po sistemu "kurc, kvaliteto se plača", pa lahko mam tega hawka za 500€, pa bo še vedno gladko prletu v podn če bom naredu kakšno neumnost. :) In konec koncev tudi dejstvo da ena stvar stane veliko ne pomeni, da ta stvar ne more odpovedat.

SPCM preverjeno skorajda "ne jebe" dočim obični FM še na 2 kanala razlike trza ko zmešan, boh ne dej da bi ga na istmu kanalu prižgal.

Problem nastane ko imaš sprejemnik nekje zadaj potlačen, lepo fiksiran, preden vse razkoplješ ..

Ehja, denar je ovira, vedno in povsod, noben ni rekel da ni.. (hvala kurcu za HC) samo za nekatere stvari je vredno dat.. koliko, in za kaj, pa je odločitev posameznika, to si boš pa tut kasneje ko boš imel že nekaj staža in kilometrine znal sam precenit. (ne rečem da jo dosedaj nimaš, še posebej z veseljem in voljo do popravljanja razbitin... :) )




Vidim, da me nisi čisto razumel. Prvotna ideja je, da v modele, kot so easy star, depronkoti itd. daš Assan sprejemnike, ki so cenejši, a kljub temu delujejo v takem modelu povsem zadovoljivo. Pri jetih, večjih akrobatih, pa sem tudi sam mnenja, da je bolje odšteti tistih 50-100€ več za bolj kvaliteten sprejemnik.

Ta dodaten modul sem videl tudi pri nekaterih zelo izkušenih modelarjih tako, da pomojem zadeva ima smisel.
To prakticirajo tisti na 35mHz, da majo tamala jajčka na 2,4gHz zraven, da lahko mirne vesti leti kjer se mu zahoče kadarkoli se mu zahoče, brez da bi s tem komu naredil kakšno škodo...

Nisem pa še videl da bi imel nekdo v Futabi na 2,4 zravn še hassana alpa Corono..

LP!
Uporabniški avatar
multipraktik
Tekmovalec
Prispevkov: 403
Pridružen: 28 Jan 2010, 19:55
Kraj: Medvode

Odgovor Napisal/-a multipraktik »

No, jaz pa sem videl :D :wink: .
Uporabniški avatar
Primož1
Tekmovalec
Prispevkov: 259
Pridružen: 04 Avg 2009, 21:31
Kraj: Okolica Kranja

Odgovor Napisal/-a Primož1 »

mucy napisal/-a: Nisem pa še videl da bi imel nekdo v Futabi na 2,4 zravn še hassana alpa Corono..
To pa sploh ni slaba ideja!!!
Lp, Primož
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Fino smo zasmetil temo s sprejemniki :D


Danes sem pa rep malo odlomil, je mal preveč pihalo. Par centimetrov samo, je že zlepljen nazaj. Potem sem pa še malo treniral lPO parih minutah sem med izogibanjem dreves rahlo izgubil nadzor tako da je kabina še enaintridesetič počena. KArbon ojačitve so spet začele malo cvetet, ampak sem samo premazal rahlo z epoxijem in bo za enčas dobro recimo. Razmišljam sicer da bi naredu karbonsko kabino. :] Sicer nebo rešl velik samo vseeno mi že gre na živce da skos tu poka... Naj enkrat nos raznese :D
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

kaj pobrišem? :)

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Ma ne, saj ne moti toliko. :) Edino če še misli kdo nadaljevat debato bi pa blo počas fino da jo nadaljujemo tam kjer spada.
Fly it like you stole it!
kolesar007
Razpravljalec
Prispevkov: 169
Pridružen: 09 Nov 2009, 13:57
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a kolesar007 »

T0RN4D0 si slučajno stehtal model, da vidiš koliko si pridobil na teži z vsemi temi servisi?
LP
Sandi
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Evo sem ga zle vrgu na vago samo zate. :D 775g z 2200 3s turnigyjevo baterijo. S tem da sem danes že z pištolo lepu kabino skupi, kar se precej bolj pozna na teži kot uhu por, ki ga je po vseh kreših gor kakšnih 10, 15g... Poleg tega lahko kadarkoli razbremenim še nos za kakšnih 20g (pol žoge nosi gor... :D), pa oblepljen je trenutno tud kr dost... Uglavnem ni panike za težo, do ene kile ma da leti, pol bo pa sam še hitrej letel. :lol:

Sem pa dopoldne spet spraznil baterijo skor, je blo lepo en 20 minut pol je začel pa pihat preveč. Pristanek en vmes na nos, ker je pri nizki hitrosti dobil sunek vetra v rit... Pa moral bi menjat pante na eleronih, ker se na eni strani ne odklanjajo lepo in se pol rahlo nesimetrično odziva na komande... Ampak tako razmišljam da bi elerone za hec še malo povečal, če bom rihtal pante... 3mm depron, pa ali selotejp zgoraj, ali pa pinned pante, ki jih mam tudi doma zdaj.

Ampak to ni ravno glavni problem, tako da bo počakalo. Dve zadevi me trenutno najbolj motita (poleg tega da vsak dan razbijem kabino). Rep se trese. No, komplet smernik, ne rep. Imam občutek, da zaradi tega včasih tako poskakuje po zraku.

Druga reč je pa s krili, ki zadaj niso lepo fiksirana. Razpadet sicer ne morejo, ampak zadi se že od začetka ne vsedejo lepo in lahko malo spreminjajo kot glede na trup, kar ni nič dobrega. Tisti zatiči v krilih in gumica čez ne pridejo v poštev ker je pretanko.


Ma nič, jst se ne dam, avijon pa nima izbire. Bomo še letel, dokler popolnoma ne nehamo delat nepričakovanih pristankov...
#-o Imam pa v planu nardit tud enga trainerja, razmišljal sem o R2 cessni, pa se mi zdi da bom raje nardil Trenerja 3... Ima kdo kakšen boljši predlog?
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
cuvaj
Tekmovalec
Prispevkov: 211
Pridružen: 03 Avg 2009, 10:59
Kraj: Sevnica

Odgovor Napisal/-a cuvaj »

Kaj ničveč ne polomiš??
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Pobožne želje ja.

Dva dni nazaj mi ga je brat zaril v edino stavbo v radiju pol kilometra... kabina šla spet po celem dnu narazen in ob strani s karbonsko ojačitvijo vred, nos pa tudi zvit ko kumara. Sem ga še stotič razvil (ni tako lahko, ker ga vedno polepim ko blesav :D), četrtič prekuhal, stoprvič zlepil kar je počilo, mimogrede vlepil še rudder servo, vendar sem dal zgleda napačnega originalnega, ki centrira na enih 20° natančno (madona pa že tako sem ga dal not samo zaradi trimanja)... Pa še rep sem malo polepil da samo še vibrira, ne pa da niha tako kot je zadnje čase začel :)

Slika Slika

Moram ga še oblepepit malo z duct tapeom pa bo spet dober za na fronto. Jutri pa upam tudi da dobim 500w motorček in propelerje ter upam da ga po kakšnem čudežu uspem spravit v nosilec. Malo dvomim da bo šlo sicer. :D
Fly it like you stole it!
Odgovori

Vrni se na Oddelek za začetnike