Alex XL (mini F3J, slope glider)

Visokozmogljivi tekmovalni modeli jadralnih letal

Moderatorji: Pisaneli, rossi

Uporabniški avatar
čavka
Profesor
Prispevkov: 1605
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:45
Kraj: Besnica

Odgovor Napisal/-a čavka »

Včasih smo na tako elastiko streljali elipso, 285 razpetine, 2,5 kg :wink:
Nategniti jo je pa treba kar močno, ampak se bo že navadla :lol:
Pa lep dan še naprej............Aleš
Uporabniški avatar
Coil
Profesor
Prispevkov: 1145
Pridružen: 22 Mar 2008, 00:00
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Coil »

Jaz elastike ne bi krajšal, kvečem vrv...
Uporabniški avatar
sandi.smid
Freak
Prispevkov: 974
Pridružen: 06 Mar 2006, 07:16
Kraj: Gorenjska

Odgovor Napisal/-a sandi.smid »

Coil napisal/-a:Jaz elastike ne bi krajšal, kvečem vrv...
Kolikor sem jaz podučen gre za 3x-no dolžino elastike.. Model bo elastiko že prenesel, gre se mi predvsem za to, ali se splača vse skupaj skrajšati na krajšo dolžino ali poiskati večji travnik..

Tukaj na domačem pridem od začetka do konca brez da bi sploh kaj napel elastiko.. #-o
Ne vem pa koliko bi me prišla dolžina napete elastike..

Ajajaj.. Problemi so, problemi bodo in k***c jih gleda, seveda..

LP Sandi
Uporabniški avatar
rossi
Freak
Prispevkov: 951
Pridružen: 08 Dec 2004, 07:42

Odgovor Napisal/-a rossi »

Mi smo to zdevo kr na vitlo sprobal. In zadeva gre gor na polno.
Tudi z elastiko ne bo problema, sicer bo dolga hoja da boš elastiko našpanu...drugače pa nima kaj bit. Tudi če se odklopi boš na taki višini da te ne bo strah za kar koli...
Vendar obvezno je treba imeti flape in elerone cca. 3mm dol za gumico in 5mm za vitlo...
Uporabniški avatar
Coil
Profesor
Prispevkov: 1145
Pridružen: 22 Mar 2008, 00:00
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Coil »

Te razmerja za katera ti praviš veljajo če model vzpenjaš kot F3J...

Jaz sem imel v mislih kaj takega.

http://www.vimeo.com/5959545
http://www.vimeo.com/2476619
Uporabniški avatar
sandi.smid
Freak
Prispevkov: 974
Pridružen: 06 Mar 2006, 07:16
Kraj: Gorenjska

Odgovor Napisal/-a sandi.smid »

Hvala za napotke..

Zanima me samo še sledeče.. Pri drugem videu, ki ga je podal Coil, se vidi, da dečko pelje model precej časa naravnost, nato pa v vertikalo..

Ali se elastika odpne v trenutku, ko se model povzpne navpično? Ali je potreben še kakšen mix na višino? Kako izgleda, če model že v štartu dvigneš in kljukico odpneš, ko je ta že na najvišji točki?

Bla,bla,bla... Sem zaključil z vprašanji.. Obljubim.. ;)

LP Sandi
Uporabniški avatar
Coil
Profesor
Prispevkov: 1145
Pridružen: 22 Mar 2008, 00:00
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Coil »

Navpično zategneš ko prečkaš zabit količek z začetkom gume... seveda se takrat kljukica na letalu ki je L oblike odpne.
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

sandi.smid napisal/-a:Hvala za napotke..

Zanima me samo še sledeče.. Pri drugem videu, ki ga je podal Coil, se vidi, da dečko pelje model precej časa naravnost, nato pa v vertikalo..

Ali se elastika odpne v trenutku, ko se model povzpne navpično? Ali je potreben še kakšen mix na višino? Kako izgleda, če model že v štartu dvigneš in kljukico odpneš, ko je ta že na najvišji točki?

LP Sandi
Prvi način -to je da model že od začetka dvigaš je namenjen večjim modelom

drugi način -to je da letiš nisko in vso energijo gume iskoristiš samo za istrelitev pa se uporablja pri manjših modelih

Ker imaš težavo z dolžino travnika pa takole- gumo imaj zabito pri sebi :o na nasprotno stran travnika daš pa klin z ušesom skozi katerega pelješ vrvico, ko je vse skupaj napeto naj elastika ne bi prišla povsem do ušesa, za to verzijo je drugi način spuščanja modela mnogo primernejši, oziroma prvi niti ne pride v poštev, pračka je pa res efektna podobno kot na vitli :D

na videu se mi zdi da ne uporabljajo zastavice na koncu vrvice (mogoče sem jo pa spregledal) le ta je skoraj obvezna zaradi zračnega upora in lepšega odpenjanja pa še, če model spuščaš naravnost v veter pride vrvica pol poti "sama" nazaj :D

Za vlečno vrvico je najbolje uporabit laks primerne debeline in še ta prinese nekaj elastičnosti in višine :)
Uporabniški avatar
sandi.smid
Freak
Prispevkov: 974
Pridružen: 06 Mar 2006, 07:16
Kraj: Gorenjska

Odgovor Napisal/-a sandi.smid »

Elastika je tale..
Slika

Za vrvico uporabljam zidarsko vrvico (2mm), ki je sama po sebi že zelo elastična in bolj primerna kot laks..

Namesto zastavice imam na koncu vrvice padalo.. (model pride pripet na padalo)
Slika

Za prvič bom poizkusil na daljšem travniku, kasneje pa lahko preizkusim še varijanto z dodatnim klinom.. In pa ''šopanje'' pri tleh.. :car:

Hvala
Odgovori

Vrni se na F3B, F3J in F3F