SPLOŠNO - Elektronska stabilizacija (Gyro, FBL, helicommand)

Akrobatski in 3D modeli
Odgovori
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Wau, tole je pa že Otzijev fotr uporabljal... :o 130g za žiroskop.
PrimožR
Razpravljalec
Prispevkov: 76
Pridružen: 14 Jul 2005, 12:47
Kraj: Lenart-Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a PrimožR »

Simon super 8) hvala :wink:

tak informativno pa me še zanima zakaj se uporablja bordcomputer? not gre samo en kabl za ven pa so trije kanali, sploh si ne morem predstavljat kje se lahko to uporabi :oops:
Uporabniški avatar
iztok_p
Tekmovalec
Prispevkov: 363
Pridružen: 04 Dec 2007, 17:38
Kraj: Maribor

Gyro Logictech 2100 T - nekaj nasvetov za nastavitev

Odgovor Napisal/-a iztok_p »

Pozdravljeni!
Pri mojem nove T-rexu 450SE V2 sem se pošteno namučil z nastavljanjem gyrota Logictech 2100T. Navodila so napisana tako, da pomagajo nekomu, ki je z to napravico že dodobra seznanjen. Če pa ga nastavljaš prvič, manjka obilo informacij in mene je kar tri popoldneve zafrkaval.

Torej vse kar bom napisal je važno in nekateri nasveti so že v navodilih, nekaterih pa sploh ni.

1.) Nastavitev oddajnika:

- trim za tail rotor 0%
- subtrim kanala tail rotorja oz centriranje srvomehanizma tail rotorja 0%
- nastavite kanal na katerem je servo za tail rotor na maksimalen ATV. V navodilih piše 140%, pri meni je bilo 150%! To je važno ker sicer gyro ne bo prepoznal sprejemnika.
- mix za tail rotor v meniju helimix izklopit! Zelo važno!
- DR 100%
- expo ca 50% za začetek, potem se nastavi fino glede na znanje pilota
- graupner ima v meniju helimix še funkcijo gyro, nastavit na 0%

Montaža in nastavitev servota

- najbolje se obnesejo hitri digitalci kot futaba S9250, S9254 in S9257
- servo priklopiti na sprejemnik in ga preko oddajnika nastavit v sredinski položaj
- servo ročico namestit pravokotno oz čim bolj pravokotno. Ne še poravnavat z subtrimom!
- dolžina ročice se izbere glede na možnost montaže, daljša bo servo naredila še hitrejšega a bo resolucija manjša, predolga pa lahko zmede gyro oz bodo popravki pregrobi. Poiskusite zbrati takšno dolžino, da pri ATV 100% drsnik tail rotorja doseže oba skrajna položaja
- naj že kar povem, da če boste preko oddajnika testirali dolžino ročice oz preverjali, če sploh premakne drsnik za nastavitev kota repnega rotorja do skrajnih leg, to nima pomena, ker se omejitev gibanja nastavi v gyrotu in ta je zmožen servo krmiliti do njegovih maksimalnih konstrukcijskih odklonov ( torej več kot tistih 2 x 45 kotnih stopinj )!
- nastavite drsnik tail rotorja na sredino z pomikanjem servomehanizma naprej in nazaj!

Nastavitev gyrota

- priklopite gyro na oddajnik, a brez servota!
- vklopite oddajnik, krmilo za tail rotor polni odklon levo
- vklopite gyro in ta se bo sam kalibriral na tip sprejemnika
- nastavite gain na normal mode 30%
- nastavite tip servomehanizma
- nastavite odzivnost gyrota ( za začetek ca 50% oz na sredinsko LED )
- prilopite servomehanizem
- izberete smer vrtenja servomehanizma
- sedaj nastavite ročico servomehanizma na 90 kotnih stopinj, subtrim torej ne bo več 0%
- nastavite odklone. POZOR, v tem podmeniju se odklon servota zelo poveča do njegovih konstrukcijskih omejitev, zato previdno z ročico. ATV je še vedno na maksimalno možno, DR je na 100%!
Po tej fazi se bo tudi preko krmila oddajnika drsnik premikal do natančno nastavljenih omejitev ne glede na to, če se pred nastavitvijo odklanjanja ni zaradi npr prekratke ročice!.


Nastavitev pitcha tail rotorja za lebdenje

- previdno dvignete heli in tako dolgo prestavljate servo, da dobite pravilen pitch pri lebdenju. Heli se ne sme vrteti, rep se ne sme vidno premikati.
- sedaj lahko znižate ATV in sicer toliko, da bo drsnik tailrotorja še dosegel obe skrajni legi pri premikanju komandne ročke do skrajnih leg
- ponovno je potrebno nastaviti maksimalne odklone na gyrotu ker smo izhodiščno lego drsnika tail rotorja prestavili. Drsnik se v skrajnih legah ne sme dotakniti omejilnika! Gyro je v normal mode, gain je 30%, DR je 100%

Ko je tole opravljeno lahko še okspirimentirate z gainom in expo. Za letenje se preklopi v HH mode. MIXI za tailrotor ostanejo izklopljeni!

Pa obilo zabave in upam, da ne toliko jeze, kot sem jo imel jaz!
LP!

Iztok

Leti vse, kar ima dovolj močan motor!
Uporabniški avatar
_jackson_
Tekmovalec
Prispevkov: 303
Pridružen: 19 Dec 2006, 20:08
Kraj: Begunje na Gorenjskem

Žiroskop-izkušnje

Odgovor Napisal/-a _jackson_ »

Ima mogoče kdo izkušnje s temle žiroskopom od Kitajcev?
http://www.hobbycity.com/hobbycity/stor ... oduct=6753
Uporabil bi ga v kombinaciji s temle helijem:
http://www.modelar.si/2heli/roto480.htm

ali bi bilo bolje (bolj varno) uporabiti tegale:
http://www.modelar.si/2oprema.htm

Hvala za nasvete.
Še noben ni v zraku ostal.
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Uporabniški avatar
_jackson_
Tekmovalec
Prispevkov: 303
Pridružen: 19 Dec 2006, 20:08
Kraj: Begunje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a _jackson_ »

Hvala za link.
Imaš mogoče tuki kaj izkušenj s poceni kitajskimi žiroskopi?
Še noben ni v zraku ostal.
Uporabniški avatar
denys
Freak
Prispevkov: 681
Pridružen: 06 Jun 2007, 16:23
Kraj: Koper

Odgovor Napisal/-a denys »

Na tistem linku piše v opisu, da gyro omogoča "drift" funkcijo. V to sploh ne dvomim. Drugače pa skoraj vsi poceni gyroti imajo problem z driftom - zanašanjem zaradi temperaturnih sprememb. Ne vprašaj kako vem. Za skoraj isti denar kot tisti piezo gyro dobiš futaba gy401 ali logictech 2100t, ki so preverjeno dobri.
Uporabniški avatar
iztok_p
Tekmovalec
Prispevkov: 363
Pridružen: 04 Dec 2007, 17:38
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a iztok_p »

Pozdrav!
Jaz na tvojem mestu ne bi tvegal s tem poceni izdelkom. Gyro je zelo pomemben, posebej za začetnika. Imel boš polne roke dela z upravljanjem pitch-a, nick-a in roll-a. Zamisli si še opletajoči repni del in "stres" pri ukvarjanjem z njim. Jaz sem se odločil za preverjeno kvaliteto, logictech 2100t, predvsem zato, ker je precej lažji od futabinega GY401. Sta pa oba prvovrstne kvalitete.
LP!

Iztok

Leti vse, kar ima dovolj močan motor!
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Hvala! Navodila so odlična. Sem porabil 15 minut in dela OK.
lp Melly
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Predelava gy240 v gy401

Odgovor Napisal/-a Melly »

Zanima me, če je kdo že predelal futabin gyro gy240 v gy401.
Material imam, en gy240 viška pa tudi. Malo je potrebno biti pazljiv pri spajkanju...

Navodila:
http://corsair.flugmodellbau.de/fil...on/GY240UMB.PDF
lp Melly
Uporabniški avatar
Parky
Dr. Modelar
Prispevkov: 3052
Pridružen: 12 Sep 2004, 18:24
Kraj: EU-Slovenia

Odgovor Napisal/-a Parky »

Stran ne deluje...

btw: nekateri so Gy-502 predelali v 601ko in je stvar delala, vendar pri SMDju lahko z malo nepazljivosti kaj uničiš ...
Lp,Borut
IksDe --->Das Hubschrauber Heli Team <---xD :car:
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Namesto linka pdf.
Priponke
GY240UMB.pdf
(134.53 KiB) Prenešeno 482 krat
lp Melly
Uporabniški avatar
denys
Freak
Prispevkov: 681
Pridružen: 06 Jun 2007, 16:23
Kraj: Koper

Odgovor Napisal/-a denys »

Kolikor sem uspel razbrat iz tega pdf-a je, da ne dobiš podpore za digitalni servo.
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Deluje!
V navadnem načinu (ne futaba DS) je izhod 68Hz, v DS pa 270Hz, stestirano s 9254 in osciloskopom. Pomeril sem tudi gy401 in ima enake izhode.
Sedaj samo še novo prednjo ploščico narišem...
Zamenjal sem oba trimerja 10k, ziher je ziher, stari je bil kar zdelan. (2,41e za oba) ostali material sem pobral s starih kosov (upori, kondenzatorji, led-zelena, npn tranzistor).

p.s. spajkano s klasično weller postajo (ne smd).
Priponke
gy240.jpg
gy240.jpg (68.13 KiB) Pogledano 6306 krat
lp Melly
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

lp Melly
Uporabniški avatar
denys
Freak
Prispevkov: 681
Pridružen: 06 Jun 2007, 16:23
Kraj: Koper

Odgovor Napisal/-a denys »

Ohišje je isto, verjetno tudi hardver je isti. Naj bi imel drugačen softver. Pri tem z rotate rate nastavljaš hitrost vrtenja repa, na Logictech-u pa z isto funkcijo nastavljaš delay.
bellanca
Tekmovalec
Prispevkov: 244
Pridružen: 23 Sep 2007, 12:50
Kraj: Trate

Odgovor Napisal/-a bellanca »

Imam gyro Airtrix A-500G in RV napravo Hitec optic 6 , ima mogoče kdo izkušnje z tem gyrotom , ker meni noče držati repni servo v centru in se vedno počasi premika v eno smer?
Uporabniški avatar
denys
Freak
Prispevkov: 681
Pridružen: 06 Jun 2007, 16:23
Kraj: Koper

Odgovor Napisal/-a denys »

To je normalno za te cenejše žiroskope. Med letom tega ne boš opazil oz. bo helikopter zelo počasi obračal v eno smer. To se dogaja zaradi temperaturni sprememb. Včasih že pomaga, da pustiš nekaj časa helikoper zunaj preden greš letet, da se žiroskop prilagodi temperaturi.
bellanca
Tekmovalec
Prispevkov: 244
Pridružen: 23 Sep 2007, 12:50
Kraj: Trate

Odgovor Napisal/-a bellanca »

Ko ga sprobam not v prostoru v katerem ga imam ves čas , je enako.
Uporabniški avatar
denys
Freak
Prispevkov: 681
Pridružen: 06 Jun 2007, 16:23
Kraj: Koper

Odgovor Napisal/-a denys »

Hotel sem povedati, da to je normalno kadar helikopter ne leti. Kadar vzleti je žiroskop prisiljen popravljati pozicijo, zato ni toliko opazno. Na dražjih žiroskopih se to ne dogaja. Sem imel dva poceni žiroskopa in na oba sta se obnašala tako kot tvoj.
Uporabniški avatar
mongo56
Tekmovalec
Prispevkov: 301
Pridružen: 07 Sep 2007, 17:36
Kraj: Slovenj Gradec

Odgovor Napisal/-a mongo56 »

Delno se da zadevo omilit s subtrimom.
Če drifta levo, dodaj par klikov subtrima desno dokler ne neha creepat (lezt) - to delaj samo v heading-hold načinu.
Ne pričakuj pa čudežev, drifta se s tem sicer delno znebiš še vedno pa ne drži repa v 'rikverc' letenju in pri piruetah rahlo zaoscilira preden se rep stabilizira (pri 401 se rep ustavi takorekoč takoj).
Ti pa svetujem, da čimprej nabaviš soliden gyro (401, 2100). Zagotov nasmeh do ušes! ;)

edit: Poglej si še tole:
http://video.helifreak.com/?subpath=fin ... l_gyro.wmv
Uporabniški avatar
rcmaster
Razpravljalec
Prispevkov: 90
Pridružen: 31 Jul 2008, 12:45

Odgovor Napisal/-a rcmaster »

Popolnoma se strinjam s predhodniki, se pa vsaka zgodba začne in konča pri denarju, v tem primeru velja razmislit o kitajcu ampak ne o katerem koli!

Slika

Evo en primer, nastavitev senzibilnosti preko RV, podpora za digitalni servo, še posebaj dobro se počuti z 9257 :) drugače pa dobro dela tudi z navadnim 90g servotom za 6 eur, za počasnejše servote imaš delay funkcijo, je pa v povprečju za dobro polovico cenejši od 401.Če bi jaz imel pred leti tak gyro, ko sem se učil vozit CP helikopter bi bil gospod :)
T-REX 500 22,2V 120A brusshless power
gregio
Razpravljalec
Prispevkov: 105
Pridružen: 15 Nov 2004, 19:00
Kraj: logatec

Odgovor Napisal/-a gregio »

A pa ma kdo iskušnje s tem gyrotom (kd 800)
komi
Razpravljalec
Prispevkov: 126
Pridružen: 26 Jul 2008, 17:54

gyro 401

Odgovor Napisal/-a komi »

Zanima me nastavitev gyrota 401 in servo futaba 9254. Prikloplen je na sensivity switch kanal 5 in kanal 4 od sprejemnika.
Zanima me zakaj se servo od rudderja ne premika ko premikam ročico na oddajniku
Uporabniški avatar
denys
Freak
Prispevkov: 681
Pridružen: 06 Jun 2007, 16:23
Kraj: Koper

Odgovor Napisal/-a denys »

Ali servo dela? Se prižge kakšna lučka na gyrotu? Kateri sprejemnik imaš? Preveri tudi, če si vse konektorje pravilno priklopil.
Odgovori

Vrni se na Elektro helikopterji