FPV očala, letalo in tako naprej....

Fotografiranje z modelom iz zraka

Moderator: Pisaneli

Odgovori
Uporabniški avatar
kanja
Razpravljalec
Prispevkov: 108
Pridružen: 13 Okt 2007, 22:28
Kraj: okolica Lenarta

Odgovor Napisal/-a kanja »

Coil napisal/-a:Vse kar je več kot 480tvl se pri prenosu slike izgubi... Tako da se prav veliko čez ne splača hoditi.
Zanimivo, bi prosil še za kakšno razlago, kaj omejuje ločljivost, ali se video s kamere npr. 520 TVL transformira v 480 TVL, ali se samo upočasni prenos videa z večjo ločljivostjo?
zakon je vse, kar leti po zraku
bonagode
Razpravljalec
Prispevkov: 136
Pridružen: 08 Nov 2006, 20:48
Kraj: Litija

Odgovor Napisal/-a bonagode »

Kamere ki se uporabljajo v evropi, so definirane z signalom tipa PAL. Sam signal ima ločljivost 720x576 točk, in sicer RGB.
Prvi ter največji problem so plastične leče.

Drugi problem enočipnih kamer je t.i. Bayer matrica, kjer je dejansko velika izguba barv ter resolucije.

Tretji problem je v samem vezju tako kamere kot sprejemnika, barvni nosilec na 4,43 Mhz, kjer enostavnejše aparature ta pas ter navzgor vse skupaj odrežejo, in izgubiš detalje..

Menim, da bo kmalu enostavneje vzeti kak dober webcam ter digitalni link...

Aja, televizijska oprema zagotavlja frekvenčni pas prenosa signala 800 linij...

Kar pa delajo tele male CCTV kamere, pa je po mojem kakih skromnih 320 x 240, če..

LP Boštjan
klima49
Freak
Prispevkov: 542
Pridružen: 21 Mar 2009, 18:00
Kraj: Sv. Tomaž / Pršetinci

Odgovor Napisal/-a klima49 »

Tako informativno me zanima, kako izgleda mehanizem in elektronika za avtomatsko usmerjanje antene proti modelu, oz. kako to sploh deluje.
LP Klemen

Ceniš tisto, kar narediš sam.
Slika
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

klima49 napisal/-a:Tako informativno me zanima, kako izgleda mehanizem in elektronika za avtomatsko usmerjanje antene proti modelu, oz. kako to sploh deluje.
po moje nobenga pocen mehanizma ne boš dobil, da bi tako hitro sledil , ker šum nastaja bolj zaradi pobrkane polarizacije, sledljivost mehanizma je pa glede na moč signala. Sam uporabljam sprejemno anteno z krožno polarizacijo, nameščena nekje 45 stopinj navzgor v smeri letenja in funkcionira. Sem že zgoraj nekje napisal, da ni toliko problem v moči oddajnika, kot je problem polarizacije. Mam en link k smo na navtičnem tekmovanju z čolna ene dva km in pol pošiljali živo sliko, pa sploh ni bil problem, kam točno je bila antena obrnjema, pa še čoln so valovi premetavali, je pa res, da smo delali z krožno polarizacijo(z fajfo). Pa tud k smo kolesarje snemal na Kaninu, smo z helikoperja dela tud kar dost razdalje, pa j šlo brez šuma.
klima49
Freak
Prispevkov: 542
Pridružen: 21 Mar 2009, 18:00
Kraj: Sv. Tomaž / Pršetinci

Odgovor Napisal/-a klima49 »

Kje pa se dobi taka antena oz. koliko približno stane?
LP Klemen

Ceniš tisto, kar narediš sam.
Slika
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

klima49 napisal/-a:Kje pa se dobi taka antena oz. koliko približno stane?
jaz sem jih nabavil pri firmi, ki ne obstaja več, drugače pa mislim, da bi jo izdelal vsak, ki se bavi z izdelavo anten...saj finta je samo v tem, da je dipol navit v obliki špirale...Jih pa za povezave uporabljajo na RTV SLO, tako, da bi tud kak k je tam zaposlen ali na kaki področni enoti RTV znal svetovati, kam se obrniti.
Uporabniški avatar
kanja
Razpravljalec
Prispevkov: 108
Pridružen: 13 Okt 2007, 22:28
Kraj: okolica Lenarta

Odgovor Napisal/-a kanja »

klima49 napisal/-a:Tako informativno me zanima, kako izgleda mehanizem in elektronika za avtomatsko usmerjanje antene proti modelu, oz. kako to sploh deluje.
Uporabljata se dve različici, pri prvi se antena usmerja na podlagi GPS koordinat modela, pri drugi preprostejši pa se primerja moč sprejetega A/V signala (RSSI) preko dveh anten in anteni se obračata v smeri močnejšega signala, tako dolgo da se RSSI signala z obeh anten izenačita-
http://www.rcgroups.com/forums/showthre ... 260&page=3 -41. objava
Za fizično premikanje se uporabljajo servomotorji.
zakon je vse, kar leti po zraku
Uporabniški avatar
Nejc*_
Freak
Prispevkov: 616
Pridružen: 11 Apr 2007, 13:42
Kraj: Velenje, Paški Kozjak

Odgovor Napisal/-a Nejc*_ »

Ali kdo uporablja ta FPV očala? http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=16072 Zanima me kakšna je kvaliteta slike in če so vredne svojega denarja?
L.p.
Jernej
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Nejc*_ napisal/-a:Ali kdo uporablja ta FPV očala? http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=16072 Zanima me kakšna je kvaliteta slike in če so vredne svojega denarja?
Ne kupuj poceni robe, razen če nimaš rad svojih oči in modela.
Daj tistih švoh 300€ in boš imel očala kot se šika. Izbira je fatshark ali headplay. Če pa ti viška denarja hodi, so tudi hd izvedbe na voljo, tam od 3k$ naprej
Uporabniški avatar
Nejc*_
Freak
Prispevkov: 616
Pridružen: 11 Apr 2007, 13:42
Kraj: Velenje, Paški Kozjak

Odgovor Napisal/-a Nejc*_ »

Kaj je pa potem bolša izbira med Fatshark in Headplay? Sem malo po drugih forumih gledal, in sem prebral da so Headplay boljše, vendar se določene težave z konektorju. Headplay ima bolšo resolucijo. Ali ima Headplay tudi možnost da snema na usb ključ metem ko letiš? Meni osebno se Fatshark zdijo boljše (Lepše in bolj trpežne). Kaj bi potreboval da bi lahko snemal video ki pride iz letala da sprejemnika? Predvidevam da se mora priklopiti kakšna elektronika na FPV sprejemnik.
L.p.
Jernej
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

Vse je odvisno od tvojih zahtev...za snemanje iz aviona je za začetek vrh glave Spy cam, v obliki obeslka, da se navadiš, kako je potrebno mofel furati po zraku, da so posnetki kolikor toliko uporabni..
Za vodenje modela preko očal ali monitorja je pač treba odšteti nekaj 100 EUr, o čemer smo tu že ogromno pisali in je pač treba malo pobrskati nazaj po temi aerokatrogravija.
Samo čist tko realno, od vseh, ki jih poznam, da so tudi to probali, jih je ostalo izredno malo, ker to ni to, kar pričakuješ. Tudi sam sem mislil, dam monitor in furam, kot pravi pilot. Je bil iziv in firbec, danes pa vse skupaj stoji na polici in čaka, kdaj me bo spet prijelo, da bom vso šaro nanosil na pisto in potem zoped malo probal.
Uporabniški avatar
bovi
Freak
Prispevkov: 671
Pridružen: 24 Jul 2009, 11:58
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a bovi »

izbira je, da ni izbire :)
zaenkrat samo fatshark so primerne za fpv, vse ostalo pogojno uporabno ali neuporabno.
Uporabniški avatar
carcar
Profesor
Prispevkov: 1045
Pridružen: 28 Avg 2005, 08:48

Odgovor Napisal/-a carcar »

bovi napisal/-a:izbira je, da ni izbire :)
zaenkrat samo fatshark so primerne za fpv, vse ostalo pogojno uporabno ali neuporabno.
IN zakaj si izključil opcijo Headplay-a? Ne govorit na pamet!
_____a.k.a @ Moderator Modeli iz penastih materialov____
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Nejc*_ napisal/-a:Kaj je pa potem bolša izbira med Fatshark in Headplay? Sem malo po drugih forumih gledal, in sem prebral da so Headplay boljše, vendar se določene težave z konektorju. Headplay ima bolšo resolucijo. Ali ima Headplay tudi možnost da snema na usb ključ metem ko letiš? Meni osebno se Fatshark zdijo boljše (Lepše in bolj trpežne). Kaj bi potreboval da bi lahko snemal video ki pride iz letala da sprejemnika? Predvidevam da se mora priklopiti kakšna elektronika na FPV sprejemnik.
Moje headplayke imajo ta konektor v odličnem stanju, praktično ga komaj odstranim od liberatorja. Pri fatsharku je fino, ker ni te trapaste škatle, so pa očala v osnovi zelo omejena, nimajo dioptrije nastavljive, tisti nastavki pa so v čudnih dioptrijah. Headplaj ima 2 usb vhoda, tako da lahko bere podatke iz diska ali ključka. Kup nastavitev, večjo ločljivost in odlično sliko. Za fatshark pa se je govorilo, da jim peša kakovost izdelave zadnje čase.
Uporabniški avatar
bovi
Freak
Prispevkov: 671
Pridružen: 24 Jul 2009, 11:58
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a bovi »

carcar napisal/-a:
bovi napisal/-a:izbira je, da ni izbire :)
zaenkrat samo fatshark so primerne za fpv, vse ostalo pogojno uporabno ali neuporabno.
IN zakaj si izključil opcijo Headplay-a? Ne govorit na pamet!
Kupi si kar misliš, da je najbolje zate.
Probaj, morda je potem tudi tvoje spraševanje po mnenjih odveč, sploh, ker morda že kdo kaj probal... In moje pisanje je mnenje in to ne na pamet.

Tako pisanje (carcar) je odveč, mi pa da misliti, če bi sploh še kaj napisal.

Edina prava prednost headplaya je resolucija, ki pa se pri prenosu delno izgubi. Slabost pa je fov, ki je vsaj zame pri letenju pomemben.
Večina vseh tistih, ki so dali nekaj čez, letijo na fatshark (tudi te imajo kar nekaj napak!), morda še kdo na carlzeiss cinemizer (najboljša slika, najmanjši zaslon x2) in headplay. Le zakaj.

Lp
Uporabniški avatar
bovi
Freak
Prispevkov: 671
Pridružen: 24 Jul 2009, 11:58
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a bovi »

@carcar, če te resnično zanima primerjava, prosi krista za sposojo headplay očal, prileti na naš konec in lahko direktno neposredno probaš, da dobiš prave field informacije.
Lahko probaš tudi razne opcije ostale fpv opreme.

Potrebno je vedeti, da slika ni pogojena samo z očali, ampak tudi s kvaliteto kamere, lečo na kameri, video oddajnika / sprejemnika (in frekvence), kablov, postavitve opreme in še...
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1084
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a miharix »

To pa zgleda zanimivo
http://youtu.be/dUFvFkPQ73g
Me res zanima kateri čip se uporablja, da deluje kot usb host.
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
leni
Freak
Prispevkov: 766
Pridružen: 21 Jan 2008, 16:25
Kraj: Blatni Dol
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a leni »

kje dobiti najceneje headplay očala?

Hvala za odgovore
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

leni napisal/-a:kje dobiti najceneje headplay očala?

Hvala za odgovore
Ebay ali na RCGroups forumu. Vsake toliko jih kdo prodaja.

Da še malce osvežim temo. Malce se premika, v bistvu čakam še na dva kosa opreme in bom kompleten za fpv, kar se tiče tega dela modela.
Pri kamerah je prava zmeda, tako da sem kar po filingu vzel kamero. odločil sem se za http://www.securitycamera2000.com/produ ... -Menu.html
Headtracker je od hk x-1000, pač za prvo silo.
leni
Freak
Prispevkov: 766
Pridružen: 21 Jan 2008, 16:25
Kraj: Blatni Dol
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a leni »

Hmm ne vem no.. sem imel tako pa mi je crknila.
KO sem še vse testiral in ni bilo zadostnega odvajanja temperature in se je zgleda pregrela in nehala delat, nikjer pa znaka da bi se kaj skurilo.
Potem pa sem imel doma še iz hobbykinga eno in je delala full dobro, tudi ostrino sem zrihtal ko sem malce popravil focus, in se ni pregrevala.
Delala pa je do nedavnega kreša ko mi je tudi kamero odtrgal iz nosilca.
A imaš še težave z IkarusOSD in kamero? ( na RC sem sajo si pod menoj napisal da ti ne dela)
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Upam, da bo delala [-o<
Ja imam, ko sem kupil, mi je vse delalo. Dva dni nazaj pa priklopim enako konfiguracijo, kot prvič, pa ni slike od kamere, samo osd menije vidim.
leni
Freak
Prispevkov: 766
Pridružen: 21 Jan 2008, 16:25
Kraj: Blatni Dol
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a leni »

A pa napajaš iz Ikarusa ali imaš ločeno napajanje, sam razmišljam, da nisi mogoče jumperje kej prestavljal.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

leni napisal/-a:A pa napajaš iz Ikarusa ali imaš ločeno napajanje, sam razmišljam, da nisi mogoče jumperje kej prestavljal.
Imam jumperje na pravem mestu. Za kamero sem uporabil canon digitalec, ker ima av izhod. prej je to lepo delalo, zdej pa kr noče.
leni
Freak
Prispevkov: 766
Pridružen: 21 Jan 2008, 16:25
Kraj: Blatni Dol
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a leni »

Ja zanimivo... Če ti lahko kako pomagam kar povej.

Mene pa autopilot jebe, ga nikakor ne morem naštimat da bi šel gor, če je prenizko, majster kar pikera vedno, sem že trikrat avion sesu, še dobr da je penast. Pa FY20 mi kar koker zmrzne uglavnem ko zavijam mi včasih horizon kar ostane na mestu, potem pa enkrat skoči na pravo mesto... sicer sumim konektorje na tistem vmesniku, ampak bomo videli.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

leni napisal/-a:Ja zanimivo... Če ti lahko kako pomagam kar povej.

Mene pa autopilot jebe, ga nikakor ne morem naštimat da bi šel gor, če je prenizko, majster kar pikera vedno, sem že trikrat avion sesu, še dobr da je penast. Pa FY20 mi kar koker zmrzne uglavnem ko zavijam mi včasih horizon kar ostane na mestu, potem pa enkrat skoči na pravo mesto... sicer sumim konektorje na tistem vmesniku, ampak bomo videli.
Hmm..
Gruntal sm, da bi jim težil, da usposobijo zadevo, da deluje preko wii senzorjev.
Odgovori

Vrni se na Aerofotografija