Izdelava bojne ladje USS IOWA BB-61

Moderatorji: KlemenR, Intruder

Odgovori
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Izdelava bojne ladje USS IOWA BB-61

Odgovor Napisal/-a slayer »

Osnova so medeninaste cevke od starih radijskih anten,ki sem jih uporabil za gredi.Nosilci so prav tako obdelani iz medeninaste pločevine in so na ležišče prispajkani.Vse ostalo pa je aluminij in nekaj vijakov(kar je pač pasalo skupaj),ki so pa zlepljeni s pet minutnim epoksijem.Trenutno se cela zadeva še da delno razstaviti,da bom lažje vse pobarval in kasneje vrteče dele tudi podmazal z mastjo.Vse skupaj sem tudi poskusno montiral na model,da sem dobil potrebne mere in kote za kasnejšo montažo.Na prvi sliki se tudi vidijo pomožna šablonska rebra v nosilcih gredi,ki jih bom po končnem vlepljenju odstranil.Vse skupaj se mi je glede po sliki originala še kar dobro izšlo tako,da sem z izgledom zelo zadovoljen.Končane gredi sem potem dobro obrusil in 'špricnil' z akrilnim kitom.
Priponke
Testna montaža in določanje kotov.
Testna montaža in določanje kotov.
51.JPG (70.26 KiB) Pogledano 5577 krat
Še stranski pogled.
Še stranski pogled.
52.JPG (64.8 KiB) Pogledano 5577 krat
Gredi so pripravlene na barvanje in montažo.
Gredi so pripravlene na barvanje in montažo.
53.JPG (54.28 KiB) Pogledano 5577 krat
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: Izdelava bojne ladje USS IOWA BB-61

Odgovor Napisal/-a brejker »

=D>
www.okarbon.eu
tr
Razpravljalec
Prispevkov: 101
Pridružen: 07 Dec 2010, 18:18

Re: Izdelava bojne ladje USS IOWA BB-61

Odgovor Napisal/-a tr »

Hvala za odgovor.
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Izdelava bojne ladje USS IOWA BB-61

Odgovor Napisal/-a slayer »

Ni problema.Bom v bodoče določene stvari bolj podrobno razložil.Vseeno hvala za interes :D .
Uporabniški avatar
mummy
Razpravljalec
Prispevkov: 99
Pridružen: 28 Jan 2012, 19:50
Kraj: Velenje

Re: Izdelava bojne ladje USS IOWA BB-61

Odgovor Napisal/-a mummy »

Tale projekt pa zelo lepo napreduje ga z veseljem pregledam,zelim ti se naprej lepo in uspesno gradnjo. :D
Futaba 3PK 2.4ghz.
Hpi baja 5b ss.
Frsky Taranis X9D.
quadrocopter acrobee.
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Izdelava bojne ladje USS IOWA BB-61

Odgovor Napisal/-a slayer »

Hvala.Sploh kadar je takšno kislo vreme sem pri projektu na 100%.Trenutno že malo rišem in konstruiram zgornje palube :-? ...To bo še zanimivo... :wink: .
Uporabniški avatar
mummy
Razpravljalec
Prispevkov: 99
Pridružen: 28 Jan 2012, 19:50
Kraj: Velenje

Re: Izdelava bojne ladje USS IOWA BB-61

Odgovor Napisal/-a mummy »

letos je pa sreca da je dolga zima da se lahko taksni projekti delajo. :oops:
Futaba 3PK 2.4ghz.
Hpi baja 5b ss.
Frsky Taranis X9D.
quadrocopter acrobee.
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Izdelava bojne ladje USS IOWA BB-61

Odgovor Napisal/-a slayer »

Nekaj malega se je spet premaknilo naprej.Trup sem najprej v grobem prekital nato pa sem se lotil izdelave bočnih stabilizatorjev.Tukaj je bil problem,ker je stabilizator nagnjen pod kotom cca. 45°navzdol in ukrivljen z bočne strani.Nekaj časa sploh nisem vedel kako naj celo stvar sploh izdelam.Potem pa sem med iskanjem materiala našel vezano ploščo,ki je bila zvita točno tako kot je bilo potrebno.Vse skupaj sem potem še samo prilagodil trupu pod določenim kotom in celo stvar obdelal v končno obliko.V točno pozicijo bodo stabilizator držali žebljički(podobno kot mozniki pri pohištvu).Prilepil pa ga bom kasneje v fazi končne obdelave trupa. Lp.
Priponke
54.JPG
54.JPG (59.86 KiB) Pogledano 5415 krat
55.JPG
55.JPG (64.33 KiB) Pogledano 5415 krat
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Izdelava bojne ladje USS IOWA BB-61

Odgovor Napisal/-a slayer »

Lotil sem se izdelave sprednje sidrne odprtine in tako imenovanega 'bullnose'.Pri sidrni odprtini je zopet prišla prav medeninasta cevka od antene,ki sem jo prilagodil odprtini in jo v točno pozicijo fiksiral s poliestrskim kitom.Pri izdelavi 'bullnose' sem pa malo eksperimentiral glede materialov za izdelavo oklepnih ograj,ki jih bo potrebno izdelati kar precej.Kot zelo dobra opcija se je obnesla aluminijasta pločevina od tiskarske plošče,ki se da lepo oblikovati in ni zahtevna za obdelavo.Za lepljenje pa sem uporabil sekundno lepilo.Žal sem po končani izdelavi ugotovil,da bo potrebno predelati podest v 'bullnose',ker sem ga izdelal po sliki modernizirane Iowe,ki pa tam ni več imela protiletalskih topov :evil: :evil: ...Ugotovitev?...potrebno bo narediti selekcijo slik... ](*,) .
Priponke
56.JPG
56.JPG (60.43 KiB) Pogledano 5393 krat
57.JPG
57.JPG (58.63 KiB) Pogledano 5393 krat
'BULLNOSE'
'BULLNOSE'
58.JPG (61.84 KiB) Pogledano 5393 krat
Zadnjič spremenil slayer, dne 06 Apr 2013, 19:12, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
Modelko
Tekmovalec
Prispevkov: 291
Pridružen: 23 Nov 2012, 23:08
Kraj: Bled

Re: Izdelava bojne ladje USS IOWA BB-61

Odgovor Napisal/-a Modelko »

Izgleda super! =D> =D>
Samo pazi na težišče, ker je ladja dolga in ozka.
Sigurno bo pa to ena lepših bojnih ladij v Sloveniji.
Zadnjič spremenil Modelko, dne 17 Nov 2014, 15:32, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Izdelava bojne ladje USS IOWA BB-61

Odgovor Napisal/-a slayer »

Hvala.Kar se tiče težišča bom moral res paziti,ker je nadgradnja kar precej visoka zato jo bom moral izdelati čim lažjo.Je pa dejstvo,da pride vtrup eden 12V ali dva 6V svinčena akumulatorja (in verjetno še kakšna dodatna utež) kar bo ladjo v podvodnem delu kar dobro stabiliziralo.Glede izdelave se trudim,da bo ladja izdelana čim bolj natančno in z veliko detajli,da bo lepo za videti tudi v vitrini.Kot rc model bo imela tudi delujoče dimnike (dimna naprava) in glavne topove. Lp.
Uporabniški avatar
alesb
Profesor
Prispevkov: 1660
Pridružen: 03 Maj 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica

Re: Izdelava bojne ladje USS IOWA BB-61

Odgovor Napisal/-a alesb »

slayer napisal/-a:Kot rc model bo imela tudi delujoče dimnike (dimna naprava) in glavne topove. Lp.

Takole?

:D
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Izdelava bojne ladje USS IOWA BB-61

Odgovor Napisal/-a slayer »

Ne,ne.To so ladijski boji kjer imajo topove na airsoft.Ladje so izdelane samo po pribljižnem izgledu in so prekrite z največ 3 mm balso,da jo krogljice lahko prebijejo.Moja bo imela vrtljive (+/- 90°) topove s fiksno elevacijo nekje do 30°in efekt minimalnega poka in dima.To nalogo bo (če mi uspe vse skupaj dodelati) opravljal črni smodnik,ki bo aktiviran z električnim vžigalnikom.Vsa stvar je že v testni fazi vendar še moram določene stvari naštudirati,da bo delovalo na 100%.S tem se trenutno ukvarjam kar mimogrede,če se mi kaj drugega ne da na samem modelu.Želja je,da bi delovalo tako kot mora,ker bi to sam model med plovbo zelo popestrilo.Škoda je ,da ladja v drugi svetovni vojni še ni imela vrtljive radarske antene,ker bi ji to funkcijo sigurno tudi naredil delujočo.Tako za enkrat ostanejo opcija samo dimniki in topovi.Ko bo vsa zadeva tako daleč bom to z veseljem predstavil v tej rubriki. Lp.
Uporabniški avatar
Modelko
Tekmovalec
Prispevkov: 291
Pridružen: 23 Nov 2012, 23:08
Kraj: Bled

Re: Izdelava bojne ladje USS IOWA BB-61

Odgovor Napisal/-a Modelko »

Sam bi se raje odločil za 2 6 voltna svinčena akumolatorja.
Drugače pa, kolikor se jaz spoznam na orožje, črni smodnik po tem ko se vžge še kar nekaj časa gori in če bo smodnik
razpršilo po palubi ti jo bo mogoče požgalo.
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Izdelava bojne ladje USS IOWA BB-61

Odgovor Napisal/-a slayer »

Ni panike!Če bo vsa stvar sploh delovala se bo prožilo topove samo kadar bodo kupole obrnjene bočno.V tej poziciji so ustja cevi dovolj preko krova tako,da do poškodb ne bi smelo priti.Kakršen koli vdor ognja v kupolo tudi ni mogoč,ker je vse izdelano iz kovine in dobro tesni.Kot varnostna (ventilacijska)odprtina komore je pa predvidena srednja cev.Se pravi; polnjeni bodo samo dve stranski.Količina smodnika pa je tako majhna,da tudi ni bojazni,da bi cev eksplozija kakorkoli poškodovala.Sicer pa je pri vsakem igranju z ognjem treba vedno prevzeti kanček tveganja :-? ...Glede akumulatorjev se pa popolnoma strinjam s tabo saj je dva manjša lažje spraviti v trup in še pomagata pri lažjem balansiranju ladje. Lp.
Uporabniški avatar
letalko
Tekmovalec
Prispevkov: 286
Pridružen: 13 Mar 2006, 17:25
Kraj: PREBOLD
Kontakt:

Re: Izdelava bojne ladje USS IOWA BB-61

Odgovor Napisal/-a letalko »

Svinčeni akumulatorji ne dajo kar prida toka ven :( sploh manjših kapacitet, ne vem če bo to špilal.
Uporabniški avatar
Modelko
Tekmovalec
Prispevkov: 291
Pridružen: 23 Nov 2012, 23:08
Kraj: Bled

Re: Izdelava bojne ladje USS IOWA BB-61

Odgovor Napisal/-a Modelko »

letalko napisal/-a:Svinčeni akumulatorji ne dajo kar prida toka ven :( sploh manjših kapacitet, ne vem če bo to špilal.
Se popolnoma strinjam s tabo, samo to vendar ni tekmovalni model in ni potrebe po neki hitrosti.
Slayer, me pa zanima kakšen je mehanizem za vrtenje kupole za 90 stopinj?
Mogoče predelan servo?

Lp
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Izdelava bojne ladje USS IOWA BB-61

Odgovor Napisal/-a slayer »

Ja,sem se že pozanimal glede tega.Vse takšne makete ladij(vsaj kar sem jaz našel po forumih) so imele za pogon krtačne motorje in svinčene akumulatorje nekje okrog 7A (ali več) kapacitete.Za 'scale' plovbo to popolnoma zadostuje.Zraven so pa še dobrodošla pomoč pri obtežitvi in balansiranju.Pri obračanju kupol ne bom kompliciral s scale 270° kotom ampak bom uporabil kar navadne hextronikove servomotorčke.Kupola bo pritrjena direktno na os servo motorja.Z obratom kupole 90° levo in desno sem popolnoma zadovoljen. :D .
Uporabniški avatar
Modelko
Tekmovalec
Prispevkov: 291
Pridružen: 23 Nov 2012, 23:08
Kraj: Bled

Re: Izdelava bojne ladje USS IOWA BB-61

Odgovor Napisal/-a Modelko »

Ko bo ladja narejena, boš moral sam sprobat na vodi in najti idealno težišče.
Namesto dodatne obtežitve, pa ti priporočam večja in zmogljivejša akumolatorja.
Seveda ju je treba namestiti čim nižje v trup.

Poglej tukaj: http://www.akumulator.si/index.aspx?sou ... pa=B1%2008
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Izdelava bojne ladje USS IOWA BB-61

Odgovor Napisal/-a slayer »

Hvala.Si bom spravil link.Seveda je še pa do tedaj,da jih bom rabil zelo dolga pot.Pri takšnem modelu je precej več dela kot pri navadnem čolnu.Nekateri modelarji so podobne modele ladij izdelovali tudi po nekaj let.Odvisno pač od kvalitete izdelave,časa in denarja.
Uporabniški avatar
Modelko
Tekmovalec
Prispevkov: 291
Pridružen: 23 Nov 2012, 23:08
Kraj: Bled

Re: Izdelava bojne ladje USS IOWA BB-61

Odgovor Napisal/-a Modelko »

Si se mogoče že odločil za pogon?
Ali bosta motorja krtačna ali brezkrtačna, mogoče velikosti 600 ?
In če boš uporabil regulator ali kar stikalo?

Lp
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Izdelava bojne ladje USS IOWA BB-61

Odgovor Napisal/-a slayer »

Zaenkrat je vse glede pogona še v mirovanju.Bo pa sigurno krtačni pogon klase 500-600/12V s funkcijo vzvratne (nekatere to očitno zelo nervira) vožnje . To je glede pogona zaenkrat vse. Lp.
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Izdelava bojne ladje USS IOWA BB-61

Odgovor Napisal/-a slayer »

Te dni se ni na projektu nič kaj veliko premaknilo.Popravil sem podest v 'bullnose' in izdelal krmna obrambna stolpiča za 40 mm topove.Vse ostalo pa je bilo razmišljanje in konstruiranje za nadaljni razvoj projekta...Vsem modelarjem pa želim vesele velikonočne praznike :D :D . Lp.
Priponke
59.JPG
59.JPG (54.94 KiB) Pogledano 5170 krat
60.JPG
60.JPG (58.7 KiB) Pogledano 5170 krat
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Izdelava bojne ladje USS IOWA BB-61

Odgovor Napisal/-a slayer »

Pozdravljeni.Prazniki so minili (zajček ni prinesel drugega kot :^o in obilo slabega vremena :( ) na projektu pa so se zaključila projektiranja glavnih zgornjih palub.Za enkrat sem vse skupaj narisal s še meni veliko neznankami (slabe in majhne skice) tako,da bo verjetno potrebno pri sami gradnji še vse skupaj spreminjati in prilagajati.Za osnovno primerjavo palub po tlorisu je prav prišlo kar delavnično okno in dnevna svetloba.Vse skupaj pa sem že tudi začel počasi realizirati.Prvo palubo sem naredil izrezano,da pridobim malo vertikalnega prostora.Več za enkrat ne znam povedati,ker mi še ni čisto jasno kako bo naprej vse skupaj potekalo :-? . Lp.
Priponke
ČIRA-ČARA... uboga radirka.
ČIRA-ČARA... uboga radirka.
1a.JPG (60.56 KiB) Pogledano 5094 krat
Prvi dve...
Prvi dve...
2a.JPG (64.76 KiB) Pogledano 5094 krat
Spet smo polagali parket.
Spet smo polagali parket.
3a.JPG (64.6 KiB) Pogledano 5094 krat
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 750
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Izdelava bojne ladje USS IOWA BB-61

Odgovor Napisal/-a slayer »

Pri gradnji je zopet prišlo do malega napredka.Ko sem določil točno pozicijo obeh dimnikov sem vlepil že tudi dimne tuljave le teh in v prostoru prve palube tudi izdelal dimne vode(kanale).Ti so speljani iz trupa kjer bo montirana dimna naprava in so glede na dolžino deljeni na dva enaka dela,da se bo iz obeh dimnikov kadilo enakomerno.Praktični preiskus sem naredil na 'čik pavzi' kar s cigaretnim dimom in za enkrat sistem deluje kot sem si zamislil :D .Dodal sem že tudi tretjo palubo,ki pa ni bila več podeskana zato mi ni bilo več potrebno 'polagati parketa'.Kot je razvidno ima ta paluba tudi že dodane oklepne ograje izdelane na enak način kot sem si jih zamislil že pri 'bullnose'.........šibamo dalje 8) . Lp.
Priponke
1.JPG
1.JPG (78.41 KiB) Pogledano 5040 krat
2.JPG
2.JPG (78.77 KiB) Pogledano 5040 krat
Odgovori

Vrni se na Začetniki in rekreativci