Ločeno napajanje sprejemnika

Debate o akumulatorjih in polnilcih.
robar
Tekmovalec
Prispevkov: 294
Pridružen: 13 Dec 2008, 17:42
Kraj: Škofja Loka

Re: Ločeno napajanje sprejemnika

Odgovor Napisal/-a robar »

Ja težko se je ukvarjati z elektroniko, če ti delajo težave že diode.
Lp
Robar
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: Ločeno napajanje sprejemnika

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Slabo si nas nauču, potem pa nič ne znamo.

Pomagal sem kolikor sem znal, pri meni sistem dela BP, ne vem zakaj nebi še komu drugemu. Najlažje je pa rečt "nimaš pojma" in se skrivat za "prekomernim" znanjem ne da bi ga delil. Krona ni še nikomur z glave padla zaradi nasveta.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13475
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Ločeno napajanje sprejemnika

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Meni pa nekaj še vedno ni jasno.

Torej, imamo srednje velikega motorca na elektro pogon.
Napajanje servomotorjev in sprejemnika je izvedeno preko BEC-a na krmilniku elektromotorja, vse skupaj pa napaja pogonski akumulator.

Sedaj se pojavi bojazen, kaj se bo zgodilo, če pogonski akumulator med letenjem nenadoma "crkne". S tem izgine vso napajanje elektronike in model "mrtev" pade po svoje na tla.
Da bi se preprečilo tako "kreširanje" modela, se pojavi ideja, da bi se sprejemnik v tej situaciji začel napajati z "rezervnim ali varnostnim" NiMh akumulatorjem manjše kapacitete in napetosti 4,8V, priklopljenim v sprejemnik (preko "neke elektronike ali elektronskega elementa...)

Khmm.... imam nekaj pomislekov in sicer:

- Nekateri RV sprejemniki (ali celo vsi) ki delujejo na 2,4GHz, pri še tako kratkotrajni prekinitvi napajanja, potrebujejo par sekund, da se "postavijo nazaj v delovanje". V tem času nam lahko model že pogleda v krtovo deželo. Torej, preklop napajanja ne sme biti brez "vrzeli".. prekinitve. Morda bi bilo priporočljivo imeti v sprejemnik priključen kondenzator (kot ga daje Assan k sprejkemnikom, da "premosti" kratkotrajno prekinitev napajanja)

- Če uporabljamo pogonski akumulator tako kot se šika, je zelo zelo mala verjetnost, da bo crknil" med letenjem kar tako naenkrat iz čistega mira. Če imamo nastavljen na krmilniku motorja ustrezen CUT-OFF, bomo jasno videli, kdaj je akumulator na koncu in bomo šli na pristanek. Poleg tega, ni težko po parih poletih ugotoviti, za koliko minut normalnega in za koliko akrobatiranja imamo energije v konkretnem akumulatorju. Tako si lahko nastavimo štoparico, ki nam odšteva čas. Nastavimo si še nekaj varnosti (minuto, dve manj letalnega časa) in skorajda se nam ne more zgoditi, da bomo v zraku ostali povsem brez elektrike.

Zaradi tega, se mi zdi, da je varianta "varnostnega" akumulatorja nepotrebna komplikacija, ki naj bi varovala našo, oprostite izrazu, šlamparijo.

Seveda je to samo moje trenutno mnenje. Lahko, da bom že sam danes žrtev lastnih besed in mi bo zmanjkalo elektrike v zraku, ampak vem, da to ne bo kar tako naenkrat brez opozorila, ampak bo morda zato, ker bom v model dal napihnjen lipo (seveda ga ne bom, ker vem kaj lahko sledi).
Torej, se da preprečiti ali ne? Seveda se da, brez kakršnih koli komplikacij in nepotrebnih dodatkov in elektronike.

Pa še to! Več ko ima katera koli naprava sestavnih delov, več je možnosti, da bo ena (ali več hkrati) od njih crknila.

LP Mitja
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 30 Apr 2014, 12:27, skupaj popravljeno 2 krat.
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: Ločeno napajanje sprejemnika

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Dva izvora, priklopljena na en sprejemnik - ne bo elektro mrka, ko eden odpade, drugi nadaljuje.

Se pa strinjam, da šlamparija včasih nekaj stane. Eno je da izzivaš in se ne pripraviš, drugo pa... "šlampariji" včasih rečemo tudi človeški faktor, kateremu se nikoli ne moremo izognit.
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Re: Ločeno napajanje sprejemnika

Odgovor Napisal/-a Brane »

Kondenzator pomaga pri tokovnih špicah, ko npr BEC ni ravno predimenzioniran in obstaja strah, da bi pri veliki kratkotrajni obremenitvi za kratek čas počepnil. Bi bil dober tudi če se napajanje za kratek čas povsem prekine, morda :-k ali pa tudi ne, vsekakor ne bo pripeljal modela s praznimi akuji ali kako drugo odpovedjo, varno dol.
Dokler nisem začel voziti helikopterjev, na kak kondenzator niti pomislil nisem, saj nisem imel takih težav, da bi bilo vredno misliti na kaj takega, čeprav sem imel v relativno velikih modelih vedno zelo majhne napajalne akumulatorje. No na vseh večjih helikopterjih kondenzatorje imam, škoditi ne more.
Ampak tule se govori o dvojnem napajanju manj kot kilo težkega modela ....lepo prosim [-o<
Če je kdo padel dol s takim modelom, na način da vse obmiruje, je skuril vso energijo v akujih (to je čista šlamparija), ali pa je bilo napajanje nekje prekinjeno, kar je spet najvejetneje šlamparija, neizkušenost ali pa RES velika smola.
V svoji modelarski karieri sem padel dol petkrat, na način, da je vse obmirovalo (zaradi šlamparije). Za enkrat sem vedel kateri konektor je šel, še predno se je model zapičil v tla. Za vse ostalo, sem toliko časa brskal po drobirju in tuhtal, da razen za en primer, kjer nisem povsem prepričan, 100% vem kaj je šlo narobe.
Razlog za padec iz nerazložljivih razlogov se večinoma najde, le lotiti se je treba premišljeno in biti pošten do sebe.
Je pa nekaj jasno, kdor bo našel razlog za nerazložljiv padec, ali odpoved komand, bo popravil, kdor ne, bo še enkrat padel dol :-$
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: Ločeno napajanje sprejemnika

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Če ga zanima za model z manj ali več kot en kilogram vzletne mase,... Naj se to vsak sam odloči. Kako to pravilno narediti, to je sedaj vprašanje.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13475
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Ločeno napajanje sprejemnika

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Brane, kondenzator sem omenil samo da prepreči padec napetosti v primeru ko elektronika preklaplja med enim in drugim napajanjem, pa morda v tem preklopu za milisekundo "zmanjka" napetosti. No, kakor so povedali, do tega menda ne pride če imaš kot je bilo v zgornjih postih pobvedano.. to dva akuja in dioda...
Vsekakor vem in nisem napeljeval na to, da bi kondenzator lahko "napajal" sprejemnik.
robar
Tekmovalec
Prispevkov: 294
Pridružen: 13 Dec 2008, 17:42
Kraj: Škofja Loka

Re: Ločeno napajanje sprejemnika

Odgovor Napisal/-a robar »

Ena od možnosti poleg baterije je tudi, da odpove BEC. To se lahko zgodi, če BEC ni pravilno izbran glede na porabo servomotorjev ali je morda dobil poškodbo pri kakem predhodnem trdem pristanku. Kratek izpad med preklopom z enega na drugo napajanje premosti elektrolitski kondenzator, ki predstavlja zalogo energije. Koliko časa zdrži je odvisno od porabe in kapacitete, ki jo premore.
Lp
Robar
dinamich
Začetnik
Prispevkov: 40
Pridružen: 19 Maj 2010, 07:12
Kraj: Ljubljana

Re: Ločeno napajanje sprejemnika

Odgovor Napisal/-a dinamich »

Evo čisto konkreten primer mojega modela:
* F5J model
* 75A ESC z BEC
* pogonski akumulator 4S 1300mAh
* poraba toka 50A
* čas delovanja: 3x do 4x po 10-15 sekund
* rezervna baterija 2S 700maH LiFePO4
* ustrezno vezje iz diod

Podobno situacijo imam pri še enem bolj hotliner modelu, kjer so tokovi/obremenitve še večji.

Pri takem modelu je sklop motor, esc in baterija na trenutke zelo obremenjen. Posledično je tudi večja možnost, da gre kaj narobe. Znani so že primeri, ko se zaradi slabe izdelave baterije odlotajo kontakti med dvema celicama. V takem primeru z eno baterijo -> kreš. Lahko se tudi pregreje ESC in izklopi BEC. Teoretičnih možnosti je kar precej.

Če imaš urejeno rezervno napajanje takole preko diod, tako da napaja sprejemnik in servo motorje, potem le ti sploh ne vidijo izpada napajanja iz BEC. Rezervna baterija 40 gramov je mala kazen za večjo zanesljivost.
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: Ločeno napajanje sprejemnika

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Ali pa moj primer, ko mi je na T-rex 600, ki se po defaultu napaja le iz ločenega BECa. Med flipom mi je izvrglo BEC akumulator (slaba kvaliteta ježkov), tako da se je heli napajal le iz reglerja. Kljub zloglasnemu Graupnerjevemu IFS sistemu, ni bilo prekinitve v napajanju. Le kako bi bila prekinitev, če imaš dva akumulatorja vzporedno vezana?!

Je pa imela ta moja konfiguracija posledice. Dve lipo mi je izredno hitro uničilo, zato sem namestil diodi, da lahko vsako napajanje le dovaja, ne more pa prejemati.
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 751
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Ločeno napajanje sprejemnika

Odgovor Napisal/-a slayer »

Ultralajt napisal/-a:Meni pa nekaj še vedno ni jasno.

Torej, imamo srednje velikega motorca na elektro pogon.
Napajanje servomotorjev in sprejemnika je izvedeno preko BEC-a na krmilniku elektromotorja, vse skupaj pa napaja pogonski akumulator.

Sedaj se pojavi bojazen, kaj se bo zgodilo, če pogonski akumulator med letenjem nenadoma "crkne". S tem izgine vso napajanje elektronike in model "mrtev" pade po svoje na tla.
Da bi se preprečilo tako "kreširanje" modela, se pojavi ideja, da bi se sprejemnik v tej situaciji začel napajati z "rezervnim ali varnostnim" NiMh akumulatorjem manjše kapacitete in napetosti 4,8V, priklopljenim v sprejemnik (preko "neke elektronike ali elektronskega elementa...)

Khmm.... imam nekaj pomislekov in sicer:

- Nekateri RV sprejemniki (ali celo vsi) ki delujejo na 2,4GHz, pri še tako kratkotrajni prekinitvi napajanja, potrebujejo par sekund, da se "postavijo nazaj v delovanje". V tem času nam lahko model že pogleda v krtovo deželo. Torej, preklop napajanja ne sme biti brez "vrzeli".. prekinitve. Morda bi bilo priporočljivo imeti v sprejemnik priključen kondenzator (kot ga daje Assan k sprejkemnikom, da "premosti" kratkotrajno prekinitev napajanja)

- Če uporabljamo pogonski akumulator tako kot se šika, je zelo zelo mala verjetnost, da bo crknil" med letenjem kar tako naenkrat iz čistega mira. Če imamo nastavljen na krmilniku motorja ustrezen CUT-OFF, bomo jasno videli, kdaj je akumulator na koncu in bomo šli na pristanek. Poleg tega, ni težko po parih poletih ugotoviti, za koliko minut normalnega in za koliko akrobatiranja imamo energije v konkretnem akumulatorju. Tako si lahko nastavimo štoparico, ki nam odšteva čas. Nastavimo si še nekaj varnosti (minuto, dve manj letalnega časa) in skorajda se nam ne more zgoditi, da bomo v zraku ostali povsem brez elektrike.

Zaradi tega, se mi zdi, da je varianta "varnostnega" akumulatorja nepotrebna komplikacija, ki naj bi varovala našo, oprostite izrazu, šlamparijo.

Seveda je to samo moje trenutno mnenje. Lahko, da bom že sam danes žrtev lastnih besed in mi bo zmanjkalo elektrike v zraku, ampak vem, da to ne bo kar tako naenkrat brez opozorila, ampak bo morda zato, ker bom v model dal napihnjen lipo (seveda ga ne bom, ker vem kaj lahko sledi).
Torej, se da preprečiti ali ne? Seveda se da, brez kakršnih koli komplikacij in nepotrebnih dodatkov in elektronike.

Pa še to! Več ko ima katera koli naprava sestavnih delov, več je možnosti, da bo ena (ali več hkrati) od njih crknila.

LP Mitja
Glej...cenim tvojo strokovnost glede tvojih prispevkov in projektov.Samo nauči se brati ,da boš potem razumel (tako kot ostali) kaj sem mislil in kaj hočem.Model mi še nikoli ni ostal brez energije zato,ker sem preveč spraznil baterijo.Glede tega (praznjenje ,polnjenje,nega akumulatorjev...)Imam dobro 'pošlihtano'.Sem pa na žalost imel že dvakrat smolo ,da so odpovedale komponente v modelu (LI-Po,regler...) in je model zaradi tega ostal brez komand.Sreča v nesreči je bila ,da je model nekontrolirano končal na travniku in ne na glavi ali imovini kakšne osebe. Če ti gredo takšna vprašanja na živce jih (če nimaš pametnega nasveta) preprosto ignoriraj...ne pa ,da bluziš o nekakšni šlampariji in ostalih neumnostih.Pa brez zamere. Lp.
Uporabniški avatar
slayer
Freak
Prispevkov: 751
Pridružen: 25 Jul 2010, 15:32
Kraj: okolica celja

Re: Ločeno napajanje sprejemnika

Odgovor Napisal/-a slayer »

Glede regulatorjevega BECA sem se pa pozanimal in ta ,ki ga imam jaz res nima S-BECA (kot je že menil 'Aleš Z').S-BEC ima šele novejša izvedba tega regulatorja.Torej bom razmišljal o diodah...samo,da še ugotovim kakšne in kam jih vstaviti. Hvala vsem ,ki ste mi na tak ali drugačen način pomagali razjasniti to zadevo :D . Lp.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13475
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Ločeno napajanje sprejemnika

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

slayer napisal/-a:Glej...cenim tvojo strokovnost glede tvojih prispevkov in projektov.Samo nauči se brati ,da boš potem razumel (tako kot ostali) kaj sem mislil in kaj hočem.Model mi še nikoli ni ostal brez energije zato,ker sem preveč spraznil baterijo.Glede tega (praznjenje ,polnjenje,nega akumulatorjev...)Imam dobro 'pošlihtano'.Sem pa na žalost imel že dvakrat smolo ,da so odpovedale komponente v modelu (LI-Po,regler...) in je model zaradi tega ostal brez komand.Sreča v nesreči je bila ,da je model nekontrolirano končal na travniku in ne na glavi ali imovini kakšne osebe. Če ti gredo takšna vprašanja na živce jih (če nimaš pametnega nasveta) preprosto ignoriraj...ne pa ,da bluziš o nekakšni šlampariji in ostalih neumnostih.Pa brez zamere. Lp.
Nič ne zamerim. So me že dostikrat užaljeni modelarji napadli, ker sem bil preveč direkten in odkrit in nisem nič zavijal besed v lep ovojni papir. (temu rečete "da bluzim", ker običajno ne sprevidite resnice ali se z njo ne morete sprijazniti)
Tako, da sem že dobil trdo kožo in sem imun.

Ja, prebral sem tole, kar si napisal v prvem postu, kjer pišeš, da ti je ODPOVEDAL AKUMULATOR sedaj pa govoriš o krmilniku:
slayer napisal/-a:Zanima me na kakšen način se ločeno napaja sprejemnik v modelu (ali pa se mu zagotovi neka rezervna energija).Enkrat mi je namreč odpovedal pogonski akumulator (Li-Po) pa je model ostal brez komand...in je šel rakom žvižgat.Zanima me še koliko miliamperov mora imeti sprejemniški akumulator.Do sedaj najmanjši,ki sem ga videl je imel 280mA in težo 31 gramov.Kako bi se to obneslo v praksi? V svojih modelih ponavadi uporablam 2-3 9 gramske servo motorje. Lp.
Akumulator odpove predvsem zaradi "šlamparije", ali "človeškega faktorja" kot se je taktno izrazil Phonix. Morda mi ne bi zameril če bi jaz uporabil besedo "veš, včasih ga modelarji malček pobiksamo, pa nam zadeva crkne"... :) Nikjer nisem napisal, da si ti šlampast! To si si kar sam omislil. Govoril sem o naši šlampariji in s tem sem mislil na nas vse, od kitajcev do modelarjev. Lahko, da je do šlamparije prišlo že v kitajski tovarni pri izdelavi, ali kasneje pri kontroli kvalitete...lakko pa pri lotanju konektorjev... kdo ve?


Pa naj citiram Miho Mazinija, ki je lepo razložil, zakaj nekateri ljudje tako burno odreagirajo na kritiko, ne glede na to, da je morebiti celo upravičena:
Glavni razlog nedvomno tiči v človekovi težnji po ugodju in ni večjega, kot ga nudijo srečne družine. Če nekomu rečem, da je genij in mi vrne z istim komplimentom, kako vesela in zadovoljna sva, koliko lepši je svet! Zato pač iščemo prijatelje laskavce in bežimo pred tistimi, ki nas opozorijo na neumnosti, ki jih počnemo. Tisti, ki nam pomagajo pri stiku z realnostjo, pa nam res ne morejo želeti dobro, mar ne?
Torej je razlaga edino ta, da sem se vrgel v pisanje mojega posta zato, ker ti z nasveti ne želim dobro..... a misliš, da nimam bolj pametnega dela, kot da ti želim slabo? Še enkrat počasi preberi moje poste v tej temi in jih glej nepristransko. Če bi cenil moje prispevke, kot si dejal, bi povlekel iz mojih postov pozitivo.
Te je zmotila beseda "šlamparija" ? Hudooo...... Sprijazni se.... Vsi grešimo.. eni bolj eni manj.

Jutri bo lep dan za letet! Napolnite akumulatorje!
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 30 Apr 2014, 19:47, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Re: Ločeno napajanje sprejemnika

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Osebne zgodbe sodijo na ZS. Tukaj naj sedijo vprašanja in odgovori (argumentirani ali ne)!

Moderator
Polnim lipce za sončni prvi maj :D
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Re: Ločeno napajanje sprejemnika

Odgovor Napisal/-a Brane »

Ultralajt napisal/-a:Brane, kondenzator sem omenil samo da prepreči padec napetosti v primeru ko elektronika preklaplja med enim in drugim napajanjem, pa morda v tem preklopu za milisekundo "zmanjka" napetosti. No, kakor so povedali, do tega menda ne pride če imaš kot je bilo v zgornjih postih pobvedano.. to dva akuja in dioda...
Vsekakor vem in nisem napeljeval na to, da bi kondenzator lahko "napajal" sprejemnik.
Sploh nisem imel namen oporekati tvojemu mnenju, samo še svoje mnenje sem povedal, kaj kondenzator zmore in v kakšnem primeru je uspešen in za kratkotrajne izpade, je uporaben.
Ampak del tele debate gre v smer, kot bi napajali ne vem kakšno mrcino, ne pa manj kot kilo težak model. Taki modeli pa pokurijo tako malo toka, da ne padajo dol zaradi prešibkih napajalnih žic, padca napetosti zaradi dolžine, pregrevanja spojev na zdravih servo konektorjih, pa tudi od prešibkega beca ne...
Če grem letet z modelom in imam notri sprejemniški akumulator, letim tako dolgo, kot mi to sprejemniški akumulator omogoča. Pri prvih poletih preizkušam, koliko sem porabil za koliko letenja, koliko je še ostalo in tako dobim občutek, kako dolgo letenje mi ta akumulator omogoča, upoštevaje to, da je vedno treba pustiti v akumulatorju nekaj energije oz kapacitete za varnost.
Če nekdo leti do konca in ne ve koliko porabi, za koliko letenja in koliko je na koncu še ostalo , je zastonj dvojno ali trojno napajanje, na koncu se vedno pade dol :-s
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Zaklenjeno

Vrni se na Akumulatorji in polnilniki