Multiplex Funjet

Vse od načrtovanja, izdelave do letenja z modeli letal iz stiropora, deprona, EPP pene, itd.

Moderator: carcar

Odgovori
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Akuji mi pridejo čisto v nos, tam kjer je v navodilih predviden sprejemnik. Sprejemnik pa bo verjetno nad akujem. Bo pa Corona RS810II (ima 7,8g). Dones moram še po kable it, da podaljšam povezave od regulatorja do motorja, pol pa lahko nosilce servotov zalepem.
Uporabniški avatar
MC
Razpravljalec
Prispevkov: 175
Pridružen: 15 Nov 2004, 19:16
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a MC »

Test na RC Universe - 135mph


Zanimiv pa je predvsem video...


Link: http://www.rcuniverse.com/magazine/arti ... cle_id=913
Uporabniški avatar
flesh
Profesor
Prispevkov: 1005
Pridružen: 11 Dec 2006, 22:16
Kraj: Logatec

moj funjet

Odgovor Napisal/-a flesh »

No pa še moja raket model res leti k sneta sekira :o
:o :o res kar inpresivna hitrost 8) set up je pa mega, welgard 40A,in lipo1500amp in elisa5,2x5,2


Slika

Slika

Slika

Slika
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9307
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Matej, tole je bilo tudi expresno skupaj. 8) lepo. Lipce pa le malo večje daj...
www.lipo.si
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9307
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

MC napisal/-a:Test na RC Universe - 135mph


Zanimiv pa je predvsem video...


Link: http://www.rcuniverse.com/magazine/arti ... cle_id=913
Hvala, za link. Bomo spedenčkali čez zimo eno res hudobijo... 8)
www.lipo.si
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Potem pa lahko preizkusimo je boljši za te hitrosti potisni propeler ali impeler. Moj etendard ima podobne dimenzije kot tale stiroporko in pomladanska primerjava bi mi bila zelo zanimiva.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9307
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Zakaj pa ne? ;) Manjka nam srečanje hitrostnih e-navdušencev...
www.lipo.si
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Sam divjal bi....
Pri meni se bo gradnja malo zavlekla, problem s kabli, tole Novo mesto je za jokat, ko gre za tehnično robo.

Miha, kakšen presek imajo tvoji vodniki do motorja?



P.S.: Mislim, da bo tole primerno za vaju z raktivcem :D, gre pa za letalo F-104
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9307
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Podaljšani kabli do motorja so 2.54 mm2 brez izolacije - v kaptonu.
www.lipo.si
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Hvala! Potem sem prav iskal.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Čisto takole, eno razmišljanje ob pogledu na ta model in na video posnetke, ki sem jih mogel videti prek interneta in pa tudi ob pogledu v živo na mitingu v Lescah.... :-?

Slika

Kaj je na tem brezrepcu tako revolucionarnega, da se ga lepo leteti tudi pri hitrostih, za katere sploh ni bil prvotno dizajniran?

Menim, da daje modelu dodatno stabilnost in mirnost masa, ki ni skoncentrirana okoli aerodinamičnega prijemališča (AC), ampak se nahaja precej stran.... akumulatorji spredaj in motor zadaj. Te mase v zapregi z ročico do AC, se upirajo nenadnim spremembam vpadnega kota...pravzaprav jih umirjajo, zato najbrž model leti uglajeno.

Dolgi nos najbrž tudi zna narediti prevlečen let predvidljiv, kajti pri povečevanju vpadnega kota, ta najprej deluje kot vzgonska površina, nato pa se mu pri povečevanju kota vzgon poruši, medtem, ko so krilca in zunanji deli krila še vedno v "svežem obtoku".

Zanimivo bi bilo preizkusiti, kako vpliva na porušitev vzgona tisti oster rob na boku prednjega dela trupa. (razlika v obnašanju z in brez tega roba)

Poraja se mi tudi vprašanje, če se bi dalo še kak ekstra km/h pridobiti z lepšo izpeljavo zadnjega dela trupa preko motorja v spiner.
Pa morda z glajenjem vtisnjenega reliefa zasteklitve kabine.....

LP Mitja
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9307
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

S kolegom sva se včeraj skupaj odločila, da bova na zimo šla predelat te kose Elaporja kolikor se bo dalo za maks brzino. Cilj je reci in piši 250 km/h. :D
www.lipo.si
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9307
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Funjet od Manuela NĂĽbla, 1.5 kW vendar zaradi problemov na Speedcupu 07 samo 227 km/h...
Priponke
IMG_5566.jpg
IMG_5566.jpg (73.65 KiB) Pogledano 5120 krat
funjet.JPG
funjet.JPG (81.92 KiB) Pogledano 5120 krat
www.lipo.si
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Miha, poglej ZS!
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Moj tudi napreduje...
Na novo sem naredil mizico za servomehanizme, tako da veliko bolj stabilno deluje. Krmila motorja so povezana, samo naspajkam kable na motor, sprogramiram napravo do konca in pobarvam. Potem pa samo še akcija na terenu.
Uporabniški avatar
Ž.Glavač
Razpravljalec
Prispevkov: 115
Pridružen: 16 Feb 2007, 10:05
Kraj: Murska Sobota

Odgovor Napisal/-a Ž.Glavač »

Pozdravljeni!

@Krist
Malo me skrbi za tvoje servote za vektorski premik motorja.
Kako močni so servoti in kakšne prenose imajo.
Me skrbi zaradi momenta pa vsega če bodo zdržali.

Drugače si ga pa lepo uštimal. =D> =D>

Miha si mogoče meril hitrost svojega funjeta?
Imam en hiter model, ki pa se ne more kosati z vašimi.
Rad bi slišal vaše mnenje o njem pa sem kar tukaj napisal , da ne bom odpiral nove teme.
Morda se bomo kdaj primerjali v zraku, če bo priložnost. Vem da nimam šans ampak je vredno poskusiti. :D

Posnetek mojega tunderbirda
http://www.youtube.com/watch?v=75z9p736Yww
Lep pozdrav Žiga
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9307
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Mitja, nimam nič ZS, Žiga, poglej 2 strani nazaj!
www.lipo.si
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9307
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Težko je oceniti hitrost iz video posnetka, jaz bi rekel okoli 90 -100 km/h.
www.lipo.si
Uporabniški avatar
Ž.Glavač
Razpravljalec
Prispevkov: 115
Pridružen: 16 Feb 2007, 10:05
Kraj: Murska Sobota

Odgovor Napisal/-a Ž.Glavač »

Pozdravljeni!

Hvala Miha za odgovor. :D
Tudi sam menim da gre okoli 100km/h
Amapak je to zadosti adrenalina.
Še nekaj, model sem kupil skupaj z motorčkom in zato so hitrosti mogoče nekoliko nižje.
Bomo probal kakšen boljši motorček z kitajske.
Pride tudi boljši propeler mislim da je sedaj gor nek 5.2*5.2 noname, tako da ga bo najverjetneje zamenjal graupnerjev camprop za višje hitrosti
Potem bi trebalo tudi boljši regler 50A(ga imam doma) in boljše lipote(imam ene 3s 2100mAh 20C)
Sedaj sem pa vozil z Kokam 3s 1500mAh 20C
Kaj menite ?
No nekaj časa bom še pustil tako potem pa bomo videli.


Hvala za odgovore


mogoče pa bo nekaj hitrejšega tudi projekt ki ga bo delal oče čez zimo
to je nek lovec iz stirodurja poganjala ga bosta pa dva impelera z potiskom vsak 1,5kg. En impeler je že doma in motorček zanj tudi


Hvala za odgovore. :D
Lep pozdrav Žiga
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Ž.Glavač napisal/-a: mogoče pa bo nekaj hitrejšega tudi projekt ki ga bo delal oče čez zimo
to je nek lovec iz stirodurja poganjala ga bosta pa dva impelera z potiskom vsak 1,5kg. En impeler je že doma in motorček zanj tudi


Pazita se dveh motorjev!!!
V kolikor motorja in reglerja ne bosta popolnoma kompatibilna ne bo uspeha. Boljši dobavitelji ponujajo motorje za paralelni pogon v kompletu. Taki motorji so preverjeno enaki in imajo malce višjo ceno.

1,5 kg potiska na enoto je precej. Lahko v Jet rubriki zaupaš kak model bo to?
lp
Sašo
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

@Ž.Glavač
Verjem, so dost močni. Za smer je MPX Tiny - S, za višino pa MPX Nano - S. Sem se predhodno pozanimal, glede servomehanizmov, tako da ne bodo problem.
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

raktivec napisal/-a: Pazita se dveh motorjev!!!
V kolikor motorja in reglerja ne bosta popolnoma kompatibilna ne bo uspeha. Boljši dobavitelji ponujajo motorje za paralelni pogon v kompletu. Taki motorji so preverjeno enaki in imajo malce višjo ceno.
Se strinjam 100%, dva motorja kup problemov, dva impelerja pa problemi na kvadrat. Če eden začne hecat je praktično nemogoče model dovolj hitro v enem kosu spravit na tla. Pri tistih jetih, ki imajo dve turbini, dajo eno, pa Y cev, da dobijo dva izhoda, razen, če nisi glih Silvestri in imaš dovolj denarja (glej www.sebart.it - mig).

Zelo offtopic.
lp Melly
Uporabniški avatar
Ž.Glavač
Razpravljalec
Prispevkov: 115
Pridružen: 16 Feb 2007, 10:05
Kraj: Murska Sobota

Odgovor Napisal/-a Ž.Glavač »

Pozdravljeni!

Malo me res skrbi, zaradi dveh impelerjev vendar ne veliko, kajti že imam en model z dvema impelerjema (su-27) in do sedaj ni bilo kakršnih koli težav. Edina težava pri Sukhoi-ju je ta da ima preslaba impelerja, ima namreč dva impelerja z potiskom vsak 400g, model pa tehta redy to fly 900g :oops:
Lep pozdrav Žiga
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Tale moj fun jet se ne da nikakor krstit #-o
Prvo se loggerju zmeša, kr kaže 24V napetost na 3S paketu. Končno to poštimam, mi ne mer toka #-o Servo za vektor smeri ostal brez zob (ga zamenjam z kitajcem enake velikosti, tisti za višino pa gre tudi ven, ker je preprosto prepočasen za moje pojme in ga nadomesti Tiny - S.
Vsaj obrate je izmeru, brez elise je bilo 34350RPM, s tem, da celice niso bile čisto polne. Za test sem kar pustil eliso Speed prop 6x5,5 in dobil max 15384RPM, z 4,75x4,75 bo tole kr veselo tulilo, že tale je lepo žvižgal (verjetno se mi to samo zdi, ker sem navajen na max 12000RPM).
Ledice so tudi vgrajene skupaj z elektroniko in svetijo prav divje (vsaj nekej kar dela brez problemov).
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Moj Fun jet končno poletel :D Vsi strahovi so bili odveč, model je v prvo poletel. Sicer so bili prvi krogi bolj na polahko, da sem ga potrimal. Najbolj sem se bal zaradi kota motorja, ker ga je bilo zelo težko nastavit, ampak je bilo vse uredu, edino model je malo silil gor. Razpon hitrosti je velik, motor lepo potegne. Na koncu poleta so bile celice kar tople.
Vektorski potisk pa milina, model se vrti noro, na trenutke zgleda, kod da bo vse razpadlo. Izhod iz akrobacije dokaj enostaven, edino traja kak meter, da se umiri in nabere hitrost.
Filmček sledi...
Odgovori

Vrni se na Modeli iz penastih materialov