Nov model za Penziča - KA6E

Splošna debata o jadralnih modelih, maketah, termičnem jadranju, itd.

Moderatorji: Pisaneli, Zaunkönig

Uporabniški avatar
blisk
Tekmovalec
Prispevkov: 448
Pridružen: 17 Nov 2004, 13:30
Kraj: Maribor

Re: Nov model za Penziča

Odgovor Napisal/-a blisk »

Penzič kolo že na svojem mestu =D> :
Slika
Slika
Slika

In rebro je tudi že vlepljeno :lol: :
Slika

l.p.
Zdenko.
Its nice to be important,, but its more important to be nice...
Uporabniški avatar
bruhpilot
Profesor
Prispevkov: 1431
Pridružen: 14 Dec 2004, 17:38
Kraj: blizu Šentilja

Re: Nov model za Penziča

Odgovor Napisal/-a bruhpilot »

Kaj pa ko bo Penzić kolo imelo gumi defekt 8-[ ? Se bo dalo zamenjat :-k ?
lp Aleš
Jet fan, acro fan, scale fan, heli fan, glider fan
GSM 031 387 358
Uporabniški avatar
blisk
Tekmovalec
Prispevkov: 448
Pridružen: 17 Nov 2004, 13:30
Kraj: Maribor

Re: Nov model za Penziča

Odgovor Napisal/-a blisk »

Kaj pa ko bo Penzić kolo imelo gumi defekt ? Se bo dalo zamenjat ?
Seveda :D ! Penzič kolo je narejeno tako, da se ga da snet, poflikat in nato zopet nazaj zmontirat =D> :lol: .
Saj zmontiral sem ga tudi šele zdaj, ko sem luknjo naredil v podn, hehe :D .

l.p.
Zdenko.
Its nice to be important,, but its more important to be nice...
kos
Profesor
Prispevkov: 1622
Pridružen: 29 Dec 2001, 01:00
Kraj: Maribor-USA-Bangkok-Doha-Bogota-Teheran-Maribor kolodvor

Re: Nov model za Penziča

Odgovor Napisal/-a kos »

komaj cakam zvok "frrrrrr" pri vzletu :D
Uporabniški avatar
blisk
Tekmovalec
Prispevkov: 448
Pridružen: 17 Nov 2004, 13:30
Kraj: Maribor

Re: Nov model za Penziča

Odgovor Napisal/-a blisk »

Zadnje čase ostane bolj malo časa za delavnico :oops: .
Letim z motornimi, jadralnimi letali, helikopterji, grem na kakšno dirko z avti (1:8C, 1:8 off-road) #-o .
Na Veloxu sem imel tudi servis - zamenjal sem motor DA50 :-? .

Je pa fajn da se ne mudi...
komaj cakam zvok "frrrrrr" pri vzletu
Kako to misliš :o ? Da slišiš flater višinca :-k ](*,) #-o ?

Ne, ne [-X . Upam da ne bom slišal tega [-o< !
Bajonet z vsemi nastavki v višincu je sedaj porihtan =D> .
Moram reči da je vse skupaj zelo fiksno in ni zaznati kakšne zračnosti. Za ziher bo pa skozi oglate konce privit tudi M3 vijak, ki bo v osnovi skrbel da višinc ne bo padel z bajoneta, zraven tega bo pa še dodatno fiksiral višica proti vrtenju na bajonetu :whistle: . Moram še porezkat višince za glave imbus M3 vijakov, da se bodo le-ti lepo skrili :D .
Slika
Slika

Pa tudi okvir sem že pobarval. Pa zalepil Penzič kabino nanj :lol: =D> .
Paše kot ata na mamo :lol: .
Slika

l.p.
Zdenko.
Its nice to be important,, but its more important to be nice...
kos
Profesor
Prispevkov: 1622
Pridružen: 29 Dec 2001, 01:00
Kraj: Maribor-USA-Bangkok-Doha-Bogota-Teheran-Maribor kolodvor

Re: Nov model za Penziča

Odgovor Napisal/-a kos »

"frrr" je bil misljen zvok kolesa v trenutku, ko se odlepi model od tal :D
Uporabniški avatar
blisk
Tekmovalec
Prispevkov: 448
Pridružen: 17 Nov 2004, 13:30
Kraj: Maribor

Re: Nov model za Penziča

Odgovor Napisal/-a blisk »

Ja, tale frrrr kolesa že tudi jaz komaj čakam, hehe :lol: [-o< .

Ker je bila prozorna kabina na spodnjem delu zvita navzven, je bilo treba tole sanirat. špranjo sem zafilal z epoxijem. Nato je sledilo brušenje na zunanji strani in špric kit.
Rob sem špricnil v belo barvo. Rezultat je fantastičen =D> :D :
Slika

S tem je kabina končana. Potrebno si je omisliti še pritrditev. Nagibam se k nekakšnim štiftom in magnetom.

l.p.
Zdenko.
Its nice to be important,, but its more important to be nice...
Uporabniški avatar
fullspeed
Tekmovalec
Prispevkov: 367
Pridružen: 04 Nov 2003, 12:59
Kraj: in de midl of nouver
Kontakt:

Re: Nov model za novega Penziča

Odgovor Napisal/-a fullspeed »

"Ne vem, morda nimam prav, ampak taka vzdolžna ojačitev deluje kot nož, ko se trup upogne. "

Tole zgornje 100% ne drži. Mogoče v teoriji v praksi pa sigurno ne. Stestiravo včeraj...sicer na foxu 4 metre. Naredil je lepo kolo, kar je bil rezultat polomljen . gobec (odlomljen), pa polomljeno smerno krmilo. Trup ojačan z enim 3 mm šperom kot je imel blisk pa je ostal nedotaknjen.....

Iz tega se naučimo kaj??? :D :D :D :D Da je najbolje da ne pade, ker nekaj se v vsakem primeru polomi #-o #-o #-o .

LP
Sebastjan
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: Nov model za novega Penziča

Odgovor Napisal/-a raktivec »

fullspeed napisal/-a:"Ne vem, morda nimam prav, ampak taka vzdolžna ojačitev deluje kot nož, ko se trup upogne. "

Tole zgornje 100% ne drži. Mogoče v teoriji v praksi pa sigurno ne.

Kadar se teorija in praksa ne ujemata je nekaj hudo narobe. Tistega stavka:"No tu se pa teorija in praksa razhajata." ki ga nekateri "mojstri" trosijo v podkrepitev svoje strokovnosti raje ne komentiram, da zopet ne sprožim kakega plazu kritik. Kajti, če argumentirano izpljunem kaj si o njem mislim bo nespodobno!

In tole zgornje drži tako v teoriji kot v praksi. Če znaš matematično določi, če si še večji mojster daj v računalniško simulacijo, drugače pa verjemi. Vsekakor taka ojačitev nekaj pripomore k trdnosti, ampak ne premo sorazmerno z povečano maso in nekaterimi linijskimi obremenitvami laminata. Poleg tega, da taka planka deluje kot ojačitev, deluje tudi kot rezilo!
V kolikor te muči teorija bodi praktičen in si na spletu oglej sestavo razno raznih lupin od potniških, lovskih, do športnih letal, ladij in lahkih ter hitrih čolnov. Tudi kako raketo si lahko ogledaš in ne vem kje boš našel kaj drugega kot rebra, ter longerone, ki ne delajo nič drugega kot manjšajo uklonsko dolžino. Vse od časa okrog druge svetovne vojne sem boš našel izključno ojačitve lupine in nobenih "hrbtenic", saj v tem primeru nima smisla delat lupine in oblečeš z platnom.
To kar imenuješ za pravilno je nekaj takega kot v starih časih, ko so imeli avtomobili npr. Hrošč šasijo in čeznjo poveznjeno karoserijo-ni lupina. Tudi novodobni avtomobili imajo samonosno šasijo-lupino ojačano v glavnem z rebri, ki manjšajo uklonsko število.



p.s.

To, da si odlomil nos, rep je pa ostal cel nikakor ne potrjuje nič drugega kot:
- da je trup narobe trdnostno dimenzioniran. Močan zadnji in zanič prednji del. Taka gradnja je zelo pogosta, saj proizvajalci radi dajo čez cel kalup enake plahte tkanine. Za krilom je lupina zaprta in močna, spredaj je kabina, ki hudo oslabi lupino in brez dodatnih ojačitev (Tu so lahko "šasijske".) se navadno zlomi nos.
- da je sila trka delovala predvsem na prednji del trupa.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
fullspeed
Tekmovalec
Prispevkov: 367
Pridružen: 04 Nov 2003, 12:59
Kraj: in de midl of nouver
Kontakt:

Re: Nov model za Penziča

Odgovor Napisal/-a fullspeed »

HEHEHEHEHE :D :D :D :D

O MODELIH GOVORIMO Sašo, ne o potniških letalih, športnih letalih in raketah :) :D :D

Drugače pa... ta fox je imel 2x "kniknjen" trup, ko pa sem dal ojačitev (rezilo) pa nikoli več. in tudi do sobote ni bilo nič od rezanja trupa :D :D . Vse drugo je "odpadlo" samo trup se ni prerezal (taisti ki je bil prej 2x kniknjen)

NEEEEE..ne bom računal, ker nisem strokovnjak(niti ne znam), niti se ne bom v to poglabljal... Popravljat je treba kakor koli...

Če ga ne bi pičil oz pristajal kot je treba, bi vse ostalo na svojem mestu (pomoje bi se pri tapravem še kaJ DRUGEGA POLOMILO NE SAMO GOBEC IN REP)

Pa brez zamere.... je bilo napisano malo za "zabavo" pa da "blisku" dvignem temo iz pozabe ker se je potopila (preveč leti in premalo dela)

LP
Sebastjan
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: Nov model za Penziča

Odgovor Napisal/-a raktivec »

fullspeed napisal/-a:HEHEHEHEHE :D :D :D :D
O MODELIH GOVORIMO Sašo, ne o potniških letalih, športnih letalih in raketah :) :D :D

Saj vem, ampak lupina je lupina, pa naj bo jajčna ali Jumbo Jetova. Zakonitosti so do pičice enake. Razmisli zakaj imajo trave, predvsem bambusi votla stebla z prečnimi ojačitvami in niti ene "na nož". Glede kapilarnega procesa in rasti same bi bilo naravi zagotovo enostavneje izdelat gladko steblo z vzdolžnim križem, a je v večini primerov raje zakomplicirala. Izjeme so recimo papirusi in ciperusi, ki imajo "sendvič" gradnjo.
Zapičil sem se, ker smatram, da se ob modelarstvu marsikdo marsikaj tehničnega nauči in bi bilo narobe, če bi se učil krive vere.
lp
Sašo
LangusJ
Tekmovalec
Prispevkov: 442
Pridružen: 28 Jun 2011, 06:30
Kraj: Križe

Re: Nov model za novega Penziča

Odgovor Napisal/-a LangusJ »

raktivec napisal/-a:Če znaš matematično določi, če si še večji mojster daj v računalniško simulacijo, drugače pa verjemi.
Z vsem ostalim se strinjam, le tukaj bi popravil vrstni red. Precej lažje je narediti računalniško simulacijo takšnega trupa z ojačitvami kot najti ustrezno analitično rešitev. Kolikor mi je znano obstajajo v mehaniki analitične rešitve zgolj za preproste geometrije (npr. upogib palice s kvadratnim presekom), povsod drugje priskoči na pomoč numerika.
LP
Janez
Uporabniški avatar
bruhpilot
Profesor
Prispevkov: 1431
Pridružen: 14 Dec 2004, 17:38
Kraj: blizu Šentilja

Re: Nov model za Penziča

Odgovor Napisal/-a bruhpilot »

Očividci smo pa videli ta prizor: Piper Super Cub jadra dosti bolje od Foxa, pa še s šlep zajlo :wink: #-o . Bodi srečen, da se je zlomil nos, kot pa trup za krilom, saj je z lahkoto dostopno za popravila...
lp Aleš
Jet fan, acro fan, scale fan, heli fan, glider fan
GSM 031 387 358
Uporabniški avatar
fullspeed
Tekmovalec
Prispevkov: 367
Pridružen: 04 Nov 2003, 12:59
Kraj: in de midl of nouver
Kontakt:

Re: Nov model za Penziča

Odgovor Napisal/-a fullspeed »

#-o #-o ](*,) ](*,) ](*,) Na vrhniki se vidimo na šlepu....kdor upa ;)

bom za vsak slučaj 2 vzel :D :D :D
Uporabniški avatar
UROŠ MURKOVIČ
Dr. Modelar
Prispevkov: 2428
Pridružen: 25 Dec 2005, 12:29
Kraj: Lj-Črnuče MKV-Vrhnika

Re: Nov model za Penziča

Odgovor Napisal/-a UROŠ MURKOVIČ »

bruhpilot napisal/-a:Očividci smo pa videli ta prizor: Piper Super Cub jadra dosti bolje od Foxa, pa še s šlep zajlo :wink: #-o . Bodi srečen, da se je zlomil nos, kot pa trup za krilom, saj je z lahkoto dostopno za popravila...
Aleš gdo pa prav,da je Fox za jadrat :o .Fox je za TIŠATTTTT :D :D .Kar se pa Andrejevega Piperja tiče pa poseka še marsikatero termično glajdo :D :D :D :D :D .
Tut moja ženka je sestavljala avione.

http://www.facebook.com/profile.php?id=100002305024191
http://www.mkv-klub.si/
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: Nov model za Penziča

Odgovor Napisal/-a raktivec »

@Langus;

Kakor komu. Meni so računalniki še vedno nova stvar in se na njih znajdem le pri pisanju. Z digitronom, svinčnikom in metodo končnih elementov mi uspe "relativno hitro" določit uklon lupine, ki je v računalnik sploh narisat ne znam.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
fullspeed
Tekmovalec
Prispevkov: 367
Pridružen: 04 Nov 2003, 12:59
Kraj: in de midl of nouver
Kontakt:

Re: Nov model za Penziča

Odgovor Napisal/-a fullspeed »

Ampak še zmeraj ni PREREZALO trupa pa kukrkol... :D :D :D :D
Uporabniški avatar
matej rozman
Freak
Prispevkov: 852
Pridružen: 26 Jul 2005, 15:06
Kraj: Velenje

Re: Nov model za Penziča

Odgovor Napisal/-a matej rozman »

Fantje, kolikor jaz znam brati je v naslovu teme beseda penzič, torej ojačitve popolnoma nepotrebne, kolikor jaz poznam jadralna letala gre za Ka 6e ali nekaj podobnega, torej se v zraku ne bo razpadel, kar pa trdo na zemljo prileti pa itak crkne, ojačitev gor ali dol, penič daj že ekrat poštrihej to reč pa nared konec neumnim debatam :D
Aja, pa varia ne pozabit naštimat not :wink:, sej veš, penziči smo bolj na izi :D
plp, Matej
Uporabniški avatar
sspkzorm
Freak
Prispevkov: 485
Pridružen: 21 Jun 2006, 08:51
Kraj: Maribor

Re: Nov model za Penziča

Odgovor Napisal/-a sspkzorm »

Matej, zadetek v polno.
L.P. Karl
Uporabniški avatar
blisk
Tekmovalec
Prispevkov: 448
Pridružen: 17 Nov 2004, 13:30
Kraj: Maribor

Re: Nov model za Penziča

Odgovor Napisal/-a blisk »

Pozdravljeni!

Naj še jaz kaj dodam okoli Foxa.
Potrebno je povedat da tole ni bil samo ponesrečen pristanek [-X , ampak konkreten padec modela na dokaj trdo podlago #-o :oops: :o ! In še to z prednjim delom trupa direkt v tla #-o . Zgodilo se je pač po neuspelem začetku šlepa, ko je na vlečni napravi crknil motor. Res ni bilo lepo videt :oops: .
Dejstvo je, da se pri takem padcu nekaj mora polomit! In tokrat se je polomilo presenetljivo malo [-o< :P . Kjer je bila ojačitev trupa, je vse ostalo celo =D> . Definitivno je boljša ojačitev same lupine, kot je priporočal Reaktivec, vendar se je v praksi pokazala taka ojačitev v primeru modela dovolj dobra :o . Sicer pa upam da moj penzič model ne bo nikoli v taki situaciji, da bi lahko primerjali eno in drugo varianto [-o< :P :D , hehe.

Pa nazaj napenzič model. Zadnje čase se res počasneje dogaja :oops: . Kaj češ, ko je lepo vreme raje letimo kot pa smo v delavnici.
No, nekaj se je pa vseeno premaknilo. Krila sem oblekel v tkanino in epoxi =D> :
Slika

l.p.
Zdenko.
Its nice to be important,, but its more important to be nice...
Uporabniški avatar
fullspeed
Tekmovalec
Prispevkov: 367
Pridružen: 04 Nov 2003, 12:59
Kraj: in de midl of nouver
Kontakt:

Re: Nov model za Penziča

Odgovor Napisal/-a fullspeed »

Končno nekaj pametnega v temi :D :D :D :D
Uporabniški avatar
blisk
Tekmovalec
Prispevkov: 448
Pridružen: 17 Nov 2004, 13:30
Kraj: Maribor

Re: Nov model za Penziča

Odgovor Napisal/-a blisk »

Počasi se premika... :D .
Naleg višinskih krmil na trup je bil kot večina na tem kitu - katastrofa :oops: . Bilo je tudi do 2mm zraka pri nalegu ](*,) !
Na trup sem nadeval mikrobalone v epoxiju, nato pa zraven pritisnil višince, katerih naležno površino sem oblepil z rjavim lepilnim trakom.
Okoli bajoneta in ležaja sem na tanko namazal z mastjo, da se slučajno ne bi kaj prijelo.
Rezultat je popolen in lep naleg =D> :
Slika
Slika

l.p.
Zdenko.
Its nice to be important,, but its more important to be nice...
Uporabniški avatar
bruhpilot
Profesor
Prispevkov: 1431
Pridružen: 14 Dec 2004, 17:38
Kraj: blizu Šentilja

Re: Nov model za Penziča

Odgovor Napisal/-a bruhpilot »

=D> .

Ko bo gotov ne pošiljaj slik proizvajalcu kit kompleta, bodo hitro objavili, in bo kdo mislil, da tako super komplete delajo, ko bo dobil paket bo pa :^o ](*,) ](*,) ](*,)
lp Aleš
Jet fan, acro fan, scale fan, heli fan, glider fan
GSM 031 387 358
Uporabniški avatar
fullspeed
Tekmovalec
Prispevkov: 367
Pridružen: 04 Nov 2003, 12:59
Kraj: in de midl of nouver
Kontakt:

Re: Nov model za Penziča

Odgovor Napisal/-a fullspeed »

Pa itak so mnde vsi pomrli tam :D :D :D
Uporabniški avatar
bruhpilot
Profesor
Prispevkov: 1431
Pridružen: 14 Dec 2004, 17:38
Kraj: blizu Šentilja

Re: Nov model za Penziča

Odgovor Napisal/-a bruhpilot »

:D saj res! #-o
lp Aleš
Jet fan, acro fan, scale fan, heli fan, glider fan
GSM 031 387 358
Odgovori

Vrni se na Jadralni modeli splošno