GUPPY 2

Splošna debata o jadralnih modelih, maketah, termičnem jadranju, itd.

Moderatorji: Pisaneli, Zaunkönig

Odgovori
Uporabniški avatar
AIRGHANADA
Freak
Prispevkov: 976
Pridružen: 30 Nov 2006, 22:41
Kraj: Marburg
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a AIRGHANADA »

Čuj hobl pa mama isti! Lepo, lepo!


B.
veni, vici, vomiti
Uporabniški avatar
bray
Freak
Prispevkov: 927
Pridružen: 04 Maj 2006, 20:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a bray »

Ultralajt napisal/-a:Naredil sem par diaprojekcij o gradnji Gupija, kjer je mogoče videti posnetke narejene med gradnjo.

Pred časom pa sem naredil eno power point prezentacijo o tem, kako se pride od ideje do realizacije projekta, kot je Gupi (samo 10-krat na voljo)
Zadnja tri leta bol intenzivno spremljam tole modelarsko sceno po raznih forumih in bol nazorne predstavitve in prikaza izdelave modela se nisem zasledil. Da o nacrtu niti ne govorim. =D>
Sam se sicer se nisem lotil gupija, ker ze imam podoben model in ker imam prevec svojih nedokoncanih projektov....se mi pa zelo "lusta" kake XL verzije gupija brez motorja za na hrib, ce bo kdaj ugledala luc. ;)

Ko so ravno viktorji popularni....mislim, da bi si Mitja zasluzil modelarskega viktorja za zivljensko delo ampak bi ga verjetno zavrnil, ker zgodba o gupiju se ni koncana! ;)
I didn't know it was impossible when i did it!
http://www.sdgpslogger.com
http://bpp-blog.blogspot.com
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13475
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Bray, hvala.
:oops: :wink:


Še dobra novica:

Nekje v roku ene ure, se bo povečal "bandwidth" moje spletne strani za 10x, kar laično pomeni, da bo lahko sprejela 10x več obiskovalcev naenkrat. kot pa do sedaj. (najbrž ste že naleteli na primer, da se vam stan ni odprla)

Izginili bodo tudi nadležni "bannerji", in več prostora bom imel za nove teme, albume in pripete datoteke za "downlovdanje"....

Skratka, še en korak naprej!

Veselo surfanje!

Mitja
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13475
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

medo23 napisal/-a:Res je žalostna stran brez Slovenkega jezika........
Kako? :lol: :roll: #-o [-X :wink:
Kdo mi to govori?


Samo nekaj dejstev, da vam bo bolj jasno ozadje:

- Moja spletna stran nima "domovine" in po pravni plati ni potrebe, da je narejena v enem določenem jeziku. Odločitev o tem je samo moja.

- Svet je velik (angleško govoreči), Slovencev pa le 2 milijona.

- Dva jezika, pomeni 2 x več dela zame...ker pa mi časa zmanjkuje sem se odločil za Angleščino, ter še dva jezika, ki mi ju prevaja Babelfish.

- Računal sem na to, da več ljudi obvlada angleški, kot pa slovenski jezik.

- Tujci se zadržijo veliko več časa na moji strani, kot pa domači obiskovalci, razen dveh - treh izjem.

- Nekaj časa sem imel na spletni strani tudi Forum s "slovenskim kotičkom", pa se ni nihče ojunačil, da bi kako rekli po naše. Ker sem potreboval prostor za druge stvari, sem "slovenski kotiček" nadomestil z drugimi vsebinami.

- Glede na to, da dandanes vsi kupujemo prek neta, da vsakodnevno surfamo po netu in se znajdemo, sem računal na to, da se bodo modelarji znašli tudi tu.

Če mi kdo zastonj prevede vse tekste na moji spletni strani v materinščino, kapo dol! Ker sem zakupil več prostora, lahko začnem noter metati tudi slovenske zadeve. Ampak zaradi vsega zgoraj napisanega, enostavno je treba izbrati kompromis in jaz sem ga.

Se pa tako ali tako, na tem forumu trudim pisati v materinem jeziku vsaj za trojko, če ne za več.

S tem smo se odmaknili stran od osnovne teme in priporočam komurkoli v naprej, da uporabi za debate o tem (v zvezi z mojo spletno stranjo) ZS, E-mail ali obrazce za komentarje na moji spletni strani.

LP Mitja
frcac
Freak
Prispevkov: 451
Pridružen: 22 Dec 2003, 17:06
Kraj: Godovič

Odgovor Napisal/-a frcac »

Mitja, ne pusti se provocirati... popolnoma brez veze.
"It's not how close you get to the ground, but how precise you can fly the airplane..." - Bob Hoover
mirkatmir
Tekmovalec
Prispevkov: 221
Pridružen: 22 Nov 2004, 10:25
Kraj: Ribnica

Odgovor Napisal/-a mirkatmir »

Ultralajt napisal/-a:- Tujci se zadržijo veliko več časa na moji strani, kot pa domači obiskovalci, razen dveh - treh izjem.
Domači obiskovalci pač spremljajo temo tukaj, saj je forum temo novega Guppy-a od prve objave 8.3.09 do danes zabeležil 11092 vpogledov. :wink: Vse čestitke Mitja. =D>
lp, Miran
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

mene pa nekaj zanima.

Predvsem se to tiče konstruktorja GUPPY-ja.

Ali bo kdaj videl luč odlitek oz. kalup tega res lepega letala?

no, če je odgovor Da se dam v vrsto. ce je odgovor MOGOČE se dam tudi v vrsto, saj sem optimist. ČE je odgoro NE se prav tako dam v vrsto saj me bo gledal pred delavnico vsak dan dokler se mu ne bom zasmilil in bo končno naredil kalup.

hvala za odgovor

l.p. Luka.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13475
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

lucky napisal/-a:mene pa nekaj zanima.

Predvsem se to tiče konstruktorja GUPPY-ja.

Ali bo kdaj videl luč odlitek oz. kalup tega res lepega letala?

no, če je odgovor Da se dam v vrsto. ce je odgovor MOGOČE se dam tudi v vrsto, saj sem optimist. ČE je odgoro NE se prav tako dam v vrsto saj me bo gledal pred delavnico vsak dan dokler se mu ne bom zasmilil in bo končno naredil kalup.

hvala za odgovor

l.p. Luka.
Seveda so se porajale ideje o plastičnem Gupijevem trupu. Se pa pojavi majhen problem zaradi njegove vitkosti v zadnjem delu, tam kjer se približuje smernemu repu. Enostavno je premalo prostora za kvalitetno izdelavo laminata...predvsem to leti na spajanje polovičk, kadar je vsaka narejena v svoji polovici kalupa.
Je varianta, da se ta del trupa "navije, na palico, ampak potem se izgubi nekaj značilnosti, ki Gupija ločijo od ostalih dizajnov.

Sam sem seveda razmišljal o tem, kako bi bilo možno izdelati trup za ogromnega Gupija, razpona malce preko 4 m. Tam bi pa že bilo dovolj prostora za laminiranje. Ampak, to naj počaka, da me orenk prime, kajti voda mi teče v grlo z variantami Gupija:

- Guppy Junior (poenostavljena oglata varianta za začetnike)
- Guppy XL razpona 254cm
- Cartoon Guppy (velik ~ 3,5m simpatičen debelušček iz stiropora, lesa, aluminija in samoplepilne folije)
- Guppy GS (gross segler ;) ) klasika razpona >4m (krila klasika ali Stiro/abahi, trup klasika ali laminat.. je še odprto..)

V bistvu je idej več kot pa razpoložljivega časa.

Zgodba se lahko nadaljuje še pet let....najmanj....

LP Mitja
zokiii1
Začetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: 08 Mar 2009, 22:56
Kraj: strehovci
Kontakt:

motor za guppy-a

Odgovor Napisal/-a zokiii1 »

Se opravičujemo če se bo tole vprašanje zdelo malce neumno, zanima me kateri BK motor je primeren za GUPPY. Če ni noben katerga priporočate?

TR 28-26 16A 1900Kv Brushless Outrunner
http://www.hobbycity.com/hobbycity/stor ... _Outrunner

TR 35-36C 1100kv Brushless Outrunner (Eq: AXi 2814)
http://www.hobbycity.com/hobbycity/stor ... _Outrunner_

Hvala

LP zoki
a minut to learn, a lifetime to master
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

Hvala za razlago, prosil bi še tvoj naslov na ZS da se všotorim pred bajto, dokler ne bo kej plastičnega podobnega guppyju pokikalo skozi delavnico....in vermamem tudi, da ne bo moj šotor edini tam :):):)

No zdaj pa zares: in kaj če bi bil zrup guppija trodelen?

prednji del, kabina ki bi se končala tam kjer se začne značilen del trupa, nato okrogla palica oz navit konus ali kakorkoli bi se to že naredilo ter zadnji del spet iz kalupa z unačilnim višinskim krmilom.
no, toliko mkot ideja, če nisi ti seveda isto mislil.

hvala in l.p. Luka.
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

Pa še to me zanima:

kako se guppy znajde v termiki? verjetno ni bilo še pravega vremena za to poskusit pa vendar če ima tendenco termiko lepo izkoriščat bi se moralo to že poznat po nekoliko lepšem vremenu.

l.p. Luka.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13475
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: motor za guppy-a

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

zokiii1 napisal/-a:Se opravičujemo če se bo tole vprašanje zdelo malce neumno, zanima me kateri BK motor je primeren za GUPPY. Če ni noben katerga priporočate?

TR 28-26 16A 1900Kv Brushless Outrunner
http://www.hobbycity.com/hobbycity/stor ... _Outrunner

TR 35-36C 1100kv Brushless Outrunner (Eq: AXi 2814)
http://www.hobbycity.com/hobbycity/stor ... _Outrunner_

Hvala

LP zoki
Prvi je primeren, drugi pa ne, ker je prevelik in pretežak.

Motor za Gupija je v rangu mase ~50g in zunanjega premera max. 28mm.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13475
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

lucky napisal/-a:Pa še to me zanima:

kako se guppy znajde v termiki? verjetno ni bilo še pravega vremena za to poskusit pa vendar če ima tendenco termiko lepo izkoriščat bi se moralo to že poznat po nekoliko lepšem vremenu.

l.p. Luka.
Aleksej je dobro opisal letenje z Gupijem, tako da skupaj z video posnetki, ki se jih da pogledati, ni kaj več dodati.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13475
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

lucky napisal/-a:Hvala za razlago, prosil bi še tvoj naslov na ZS da se všotorim pred bajto, dokler ne bo kej plastičnega podobnega guppyju pokikalo skozi delavnico....in vermamem tudi, da ne bo moj šotor edini tam :):):)

No zdaj pa zares: in kaj če bi bil zrup guppija trodelen?

prednji del, kabina ki bi se končala tam kjer se začne značilen del trupa, nato okrogla palica oz navit konus ali kakorkoli bi se to že naredilo ter zadnji del spet iz kalupa z unačilnim višinskim krmilom.
no, toliko mkot ideja, če nisi ti seveda isto mislil.

hvala in l.p. Luka.
Meni plastika smrdi in ne nameravam v tej smeri nič ukreniti. Lastniki Gupijev si lahko povejo, da z lesenim trupom ni nič narobe, vse dokler letalo uporabljaš ve nekih normalnih mejah.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13475
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

No, morda res ne bi bilo napačno, če objavim, kako opremo se jaz vrgel v novega Gupija.
Izbral sem cenovno čim bolj ugodno varianto, bi rekel en "osnovni paket", kar verjerno ni dovolj dobro za zahtevnejše modelarje. Ti seveda lahko izberejo kvalitetnejše servomotorje, z večjo natančnostjo, centriranjem in brez zračnosti v zonbikih.. Diamond ipd...bo pa treba seči malce globlje v žep. Vendar se to potem pozna na bolj natančnem vodenju letala in življenski dobi komponent.


Krmilnik motorja (ESC) z BEC-om:
TowerPro W30A Brushless Speed Controller
http://www.hobbycity.com/hobbycity/...p?idProduct=658

Pogonski akumulator:
ZIPPY 1500mAh 3S1P 20C
http://www.hobbycity.com/hobbycity/...?idProduct=6307

Srvomotorja za smer in višino:
HXT900 9g / 1.6kg / .12sec Micro Servo
http://www.hobbycity.com/hobbycity/...p?idProduct=662

Servomotorja za krilca (8mm debela):
9103MG Metal Gear Servo 4.4g / 0.8kg / .12sec
http://www.hobbycity.com/hobbycity/...?idProduct=8609

Podaljški za servomotorje krilc (40 cm dolgi):
40CM Servo Lead (JR) 32AWG Ultra Light
http://www.hobbycity.com/hobbycity/...?idProduct=5595

Spinner (tega še nisem vgradil):
Folding Headless Prop Spinner 30mm / 3.0mm shaft
http://www.hobbycity.com/hobbycity/...?idProduct=6358

Sprejemnik (RX):
2,4GHz modul
http://www.hobbycity.com/hobbycity/...?idProduct=8286

Oddajnik (na katerega sem že skoraj pozabil, da ga imam) Hitec Optic 6 ki sem mu dokupil 2,4MHz modul
http://www.hobbycity.com/hobbycity/...?idProduct=8286

Zložljiv propeler:
AeroNaut 9x7"

in motor:
Welgard A22/12/15

S to opremo je težišče ravno tam, kjer je določeno na načrtu.

Mitja
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13475
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

En video posnet iz Gupija.

Pihalo je ko pr norcih po hribu navzdol in bilo zelo turbulentno, a sem moral preizkusiti, kako se bo obnesel nosilec.

http://www.youtube.com/watch?v=amZcaX4DY48

Mitja
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

jeb..no ok pa dajmo vse karte na mizo; pa naj bo leseno...sicer zakaj sem si želel plastičen trup...ker prekrivanje trupa z folijo mi ne laufa glih najbolje :oops: :oops: :oops:
Prekrit krila ni problem, trup pa khm.....

no, prej ali slej bo treba tudi to spilit.

Aha, glede termike pa hvala, bom še enkrat pregledal poste nazaj.

v.v. Luka.

p.s.: v.v. = veliko vzgona
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13475
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ker me dosti modelarjev sprašuje za razlike med vpetjem krila na starem in novem Gupiju, ter ali je novo krilo "kompatibilno" s starim trupom, sem narisal eno skico, kjer se vidi razlika vpetja krila.

Mitja
Priponke
Zgoraj GUPPY 2, spodaj Guppy iz leta 2006.
Zgoraj GUPPY 2, spodaj Guppy iz leta 2006.
pritrjevanje krila.jpg (153.04 KiB) Pogledano 5777 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13475
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Pokazal bom še način, kako najenostavneje pokriti trup z modelarsko folijo.

Začnete od repa proti nosu.

Smerni stabilizator lahko pokrijete tudi samo z enim kosom (1 in 2 v enem kosu), ki je ovit okoli prednjega roba. Preklopni spoj folije naredite na spodnjem delu trupa in na zadnjem robu stabilizatorja.

Nato pokrijete del trupa med smernim stabilizatorjem in sedlom krila.
Folijo (3) položite na zgornji del trupa in jo zalikate okrog in navzdol. Spodaj naredite preklop vsaj 3 mm.

Potem sledi pokrivanje prednjega dela trupa. Folijo (4) ovijete od spodaj navzgor. zalikajte jo okrog robov v notranjost stranic trupa.
Da ne dobite gubic, je treba ponekod v folijo zarezati s škarjami.

Da lahko lepo likate, morate odrezati dovolj velik kos folije, saj jo morate imeti kam za prijeti, medtem, ko jo nategujete med likanjem okoli krivin.

Kakšen dodaten par pridnih rok pri tem opravilu, je več kot dobrodošel!

Narisal sem še risbo, ki dodatno razjasni princip prekrivanja trupa s termokrčljivo modelarsko folijo.

Mitja
Priponke
prekrivanje trupa.jpg
prekrivanje trupa.jpg (127.86 KiB) Pogledano 5741 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13475
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

En video posnetek iz Gupija, tokrat objektiv preko zrcala usmerjen nazaj, vzdolž trupa....

Spet je, ko za nalašč, preveč pihalo grrrr!!

http://www.youtube.com/watch?v=EckEq84PqCg


Mitja
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13475
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Guppy 2 se bo, kot kaže, kar uveljavil!

Načrti so v teh enajstih dneh, šli v (poleg Slovenije, seveda):

ZDA
Anglijo
Avstralijo
Kanado
Nemčijo
Poljsko
Čile
Belgijo
Italijo
Portugalsko
Švedsko

Prve tri države krepko prednjačijo pred ostalimi.
Tam je največ interesa za Gupija 2.

:jumpjump:

Mitja
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13475
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Informativen popis potrebnega materiala za gradnjo Gupija 2 "iz nule", v priponki:
Priponke
popis materiala-si.pdf
(85.25 KiB) Prenešeno 478 krat
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2302
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Odgovor Napisal/-a štajerc »

:o :o :o =D> =D> =D> Po tem takem kolikor sem razumel ker sem lastnim(še v izdelavi) guppy 1 bom lehko dobil načrt za guppy2?
Drugače pa je že 1 zmagala ne da še nebi 2 =D> =D> =D>
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13475
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

štajerc napisal/-a::o :o :o =D> =D> =D> Po tem takem kolikor sem razumel ker sem lastnim(še v izdelavi) guppy 1 bom lehko dobil načrt za guppy2?
Drugače pa je že 1 zmagala ne da še nebi 2 =D> =D> =D>
Ne razumem, kaj si hotel povedati? :-k
razkent
Freak
Prispevkov: 910
Pridružen: 21 Mar 2006, 19:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a razkent »

Bravo za risbe. Po moje zelo malo modelarjev spravi skupaj take lepe 3D skice. =D>
Odgovori

Vrni se na Jadralni modeli splošno