FPV-prvoosebno letenje

Fotografiranje z modelom iz zraka

Moderator: Pisaneli

Odgovori
msev
Razpravljalec
Prispevkov: 166
Pridružen: 01 Sep 2010, 13:45

Odgovor Napisal/-a msev »

Hudo zgleda, to je varianta planka ane...A pa dejansko je to zlo stabilno? :)
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Osebno mi je tale zelo všeč
Slika
Ima vse, kar rabiš za fpv model. Dovolj prostoren trup, verjetno zelo stabilen, izgleda vsaj letalu podoben, kar ni reči za vse FPV modele.... Pa če fino je, ko nimaš gor opreme, da imaš lepega oldtimerja.
msev
Razpravljalec
Prispevkov: 166
Pridružen: 01 Sep 2010, 13:45

Odgovor Napisal/-a msev »

Malo heca ampak takoj sem pomislil na "swept back easystar" hehe... Ja zgleda da ima vse atribute za fpv model :)...verjetno bom za začetek imel kakšno bolj običajno z depronom oblečeno krilo da se navadim, ker ne bi imel srca sesut takole mojstrovino...
Uporabniški avatar
bovi
Freak
Prispevkov: 671
Pridružen: 24 Jul 2009, 11:58
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a bovi »

Moje osebno mnenje je (in na podlagi kar nekaj izkušenj), da je pri FPV-ju prva varnost.
Če bi pisal pravila, bil moral biti material obvezno "PENA".
Teža sevada čim manjša (2kg max) in po možnosti "pusher".
Seveda kakšen brenčač ob izgubi signala ne bi bil odveč.
To velja za vse ki letijo izven vidnega polja (LOS), ob normalnem letališkem letenju to nima veze, lahko pa bi bilo tudi priporočljivo.

To pišem predvsem zato, ker se FPV letenje in predvsem povpraševanje po njem pri nas (kot tudi drugje) zelo povečuje.

Morda bi bil čas, da poleg tehnike rečemo tudi kaj o varnosti...
Uporabniški avatar
bovi
Freak
Prispevkov: 671
Pridružen: 24 Jul 2009, 11:58
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a bovi »

ja, easystar je kar primeren model, pa kakšno ne preveč zlaminirano in težko krilo tudi...
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

bovi napisal/-a:ja, easystar je kar primeren model, pa kakšno ne preveč zlaminirano in težko krilo tudi...
Mogoče še bolje predelan easy glider. Sam easy star je čudovito letalo, dokler ni pretežak.

Sam delam na lesenem modelu, ker želim imeti malce bolj kompleksen model, ki je zmožen tudi malce pojadrat. Zdi se mi škoda uporabe energije za vzdrževanje višine, če je le te v naravi na pretek, le izkoristiti jo je treba. S tem se tudi da prihranit na masi samega modela, ker tako in tako večino vzletne mase predstavlja FPV oprema in pogonski akumulator.
Ko sem se lotil ideje FPV, sem v štartu imel v mislih jadralca, potem pa se je vse skupaj vleklo in spreminjalo, ampak sedaj se vračam prvotni ideji.
Sam sem že vsaj 14 let RV pilot, tako da si upam reči, da mi FPV letenje ne bo delalo prevelikih težav. Bom pa še prej seveda povadil na simulatorju.

Se pa strinjam, da je pena odlična za začetke.

Glede varnosti letenja, pa bi bilo potrebno odpreti novo temo, ker je to področje zase in bi bilo škoda, da se pomembni posti izgubijo v množici forumske navlake.
Uporabniški avatar
carcar
Profesor
Prispevkov: 1045
Pridružen: 28 Avg 2005, 08:48

Odgovor Napisal/-a carcar »

bovi napisal/-a:ja, easystar je kar primeren model, pa kakšno ne preveč zlaminirano in težko krilo tudi...
Mogoče še kak twinstar :lol:
_____a.k.a @ Moderator Modeli iz penastih materialov____
Uporabniški avatar
kanja
Razpravljalec
Prispevkov: 108
Pridružen: 13 Okt 2007, 22:28
Kraj: okolica Lenarta

Odgovor Napisal/-a kanja »

Krist napisal/-a:
Se pa strinjam, da je pena odlična za začetke.
Prednosti "pene" niso samo v varnosti ampak tudi:
- dušenju vibracij (elektronika-kamera jih ne marajo preveč)
- pri "kratkem stiku" modela z zemljo, še bo z malo sreče nekaj elektronike uporabne
- hitro popravilo in nizki stroški (pomembno samo za nekatere)
- enostavna izdelava deljivih - zložljivih kril

res pa je, da so lahko lesena krila lažja in lepša - slednje verjetno ni najpomembnejše, ker modela v zraku ne gledaš. Seveda pa je izbira gradiva stvar posameznika, odvisno katere lastnosti modela so mu pomembnejše.
zakon je vse, kar leti po zraku
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

kanja napisal/-a:
Krist napisal/-a:
Se pa strinjam, da je pena odlična za začetke.
Prednosti "pene" niso samo v varnosti ampak tudi:
- dušenju vibracij (elektronika-kamera jih ne marajo preveč)
- pri "kratkem stiku" modela z zemljo, še bo z malo sreče nekaj elektronike uporabne
- hitro popravilo in nizki stroški (pomembno samo za nekatere)
- enostavna izdelava deljivih - zložljivih kril

res pa je, da so lahko lesena krila lažja in lepša - slednje verjetno ni najpomembnejše, ker modela v zraku ne gledaš. Seveda pa je izbira gradiva stvar posameznika, odvisno katere lastnosti modela so mu pomembnejše.
Se strinjam. Ampak marsikaj se da postorit tudi na lesenih modelih. Recimo uporaba gumic med motorjem in požarno steno. Elastično upetje komponent. Še vedno je možno dati elektroniko v ustrezna ohišja, da prenesejo kak trši pristanek.
Prednost pri leseni gradnji je večja natančnost pri izdelavi kril, krila so tudi bolj toga, se manj deformirajo med letom. Sploh pri penah je po površini kup otočkov od postopka izdelave kosov, ki v neki meri tudi uplivajo na letalne lastnosti. Pri lesenih je bistveno lažje izdelati deljivo krilo, ker ni potrebnih posegov v že obstoječe krilo.
Pri ceni pa je zmaga na strani pene...
Malce, ko mečem elektroniko v košarico in material potreben za izdelavo modela, se številka hitro približuje vrednosti 300... S tem, da je FPV oprema računana čisto posebaj.
Uporabniški avatar
blazk
Tekmovalec
Prispevkov: 228
Pridružen: 24 Nov 2004, 09:31
Kraj: Zagorje ob Savi

Odgovor Napisal/-a blazk »

Evo, naročeno imam:
-EPP-FPV Od HobbyKing-a
-Po zelo ugodni ceni sem dobil original ritewing Zephirja.. 54"
-EzUHF Tx&Rx
-EZOSD
-TrackR2
-EZAntennaTracker System

Sedaj imam vse za vse vrste letenja...
Po krilo grem k Trappy-ju +učne ure :), tako da bom ustavil tudi razvoj oz. gradnjo trenutne kopije Zephirja (profile lahko dobite pri meni)


Razmišljam o nižanju frekvence VTX/RX-a...
Moj testni autopilot deluje več kot zadovoljivo, tako da bom trenutno ostal na njemu. RTH (return to home) je super!


Prodajam pa BSII OSD z 50A senzorjem (ima 2 napajanja, eden preko senzorja, drugi direkten, oba merljiva na OSD-ju), 10Hz GPS-om...
cena: 110€ oz po dogovoru. OSD je nov, 1x testiran v letu.
Elektromotorji so ZAKON!... za zagon motorja!
leni
Freak
Prispevkov: 766
Pridružen: 21 Jan 2008, 16:25
Kraj: Blatni Dol
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a leni »

sem imel epp fpv, sedaj imam skywalkerja, razlika vec kot ocitna.
Sicer tudi epp fpv leti dokaj uredu ko dvignes zadnji del kril, vendar je ze sama izdelava slaba, pri mei je bila fuselage cisto postrani odrezana tako da so ba krila zelo postrani in sem zahteval nov fuselage, ki sem ga dobil po enem mesecu, vsa pena je nekako groba tako da bi bilo fino vsaj krila malce obrusiti, prostora ima veliko manj kot skywalker.
Skratka jaz tega modela ne priporocam za fpv saj je bila tudi poraba baterije vecja kot pri skywalkerju.
No ja treba ga je malce predelat da dobro leti, skywalker pa je ze narejen edino morda je fino krila se mal ojacati.
msev
Razpravljalec
Prispevkov: 166
Pridružen: 01 Sep 2010, 13:45

Odgovor Napisal/-a msev »

Hudo, Trappy je legenda fpvja :D
Uporabniški avatar
SUKHOI
Profesor
Prispevkov: 1141
Pridružen: 11 Okt 2007, 20:14
Kraj: Vir
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a SUKHOI »

...
Zadnjič spremenil SUKHOI, dne 10 Sep 2011, 19:46, skupaj popravljeno 2 krat.
Počasi se daleč pride, hitr pa še dlje.
http://www.micra-tech.com

LP Miha
msev
Razpravljalec
Prispevkov: 166
Pridružen: 01 Sep 2010, 13:45

Odgovor Napisal/-a msev »

3,7km je super, če bi ga gor patch anteno bi šlo verjetno še dlje...Do meje, kako pa da nisi izgubil nadzora nad modelom, če turnigy 9x nima failsafe, a video oddajnik imaš pa 200mW, katera frekvenca & koliko je oddaljen od sprejemnika 9x? Upam da moj 1.3ghz 700mW oddajnik ne bo čisto ubil doseg 9x (bom pa dal gor low pass filter da bo "zadržal" harmonično frekvenco od oddajnika)...
Uporabniški avatar
SUKHOI
Profesor
Prispevkov: 1141
Pridružen: 11 Okt 2007, 20:14
Kraj: Vir
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a SUKHOI »

...
Oddajnik je od 9X sprejemnika oddaljen cca. 10cm.
Zadnjič spremenil SUKHOI, dne 10 Sep 2011, 19:46, skupaj popravljeno 1 krat.
Počasi se daleč pride, hitr pa še dlje.
http://www.micra-tech.com

LP Miha
msev
Razpravljalec
Prispevkov: 166
Pridružen: 01 Sep 2010, 13:45

Odgovor Napisal/-a msev »

Aha 5.8ghz ne interferira s 2.4ghz pametno,...Mogoče ti tole (windsurfer reflector) razdaljo poveča: http://www.freeantennas.com/projects/template2/
Brez modifikacije komand...
Uporabniški avatar
MatCox
Razpravljalec
Prispevkov: 123
Pridružen: 12 Mar 2011, 20:03
Kraj: Koper

Odgovor Napisal/-a MatCox »

mogoče bi že to pomagalo: antena
Letim, torej sem...
Dokler ne okusiš grenkobe poraza, ne boš občutil slasti zmage.
Uporabniški avatar
SUKHOI
Profesor
Prispevkov: 1141
Pridružen: 11 Okt 2007, 20:14
Kraj: Vir
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a SUKHOI »

Ja saj to mislim, kupit še eno Turnigy komando in predelati na FrSky...
Počasi se daleč pride, hitr pa še dlje.
http://www.micra-tech.com

LP Miha
msev
Razpravljalec
Prispevkov: 166
Pridružen: 01 Sep 2010, 13:45

Odgovor Napisal/-a msev »

Baje tisti windsurfer tut kr dost pomaga...Ga ta Scrtsqrl na rcgroups uporablja dost... Mene pa zanima, pač pravijo da če predelaš 9x na 72mhz (da je dobra frekvenca za fpv upravljanje letal), a bi mi kdo lahko to pomagal naredit, ne najdem modula k bi bil uporaben s tem (baje more bit varianta jr modul)....bi blo pa potrebno še anteno inštalirat notr....Mal me tut begajo te kratice dual conversion pa synthesised pa take...
Uporabniški avatar
nori-modelar
Profesor
Prispevkov: 1075
Pridružen: 07 Apr 2009, 10:08
Kraj: Slovej Gradec
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a nori-modelar »

No danes sem pa tudi jaz preizkusil FPV =D>

Uporabljam 200mW 5,8gHz set....
Danes odletel že 1uro in brez težav šel čez 1km!

Okoli 1,2km pa sem dobil blackout v vsakem zavoju, tako da bom moral resno premisliti o dodatnih antenah :roll:


Drugače pa sem prezadovoljen
=D> =D> =D>
LP, Timotej

SUBSCRIBE ---> https://www.youtube.com/channel/UC8nkCBAdDMwPn-ENDuHjC1A
jankoc
Začetnik
Prispevkov: 1
Pridružen: 07 Dec 2006, 09:43

Kje se da najenostavneje dobiti Skywalkerja?

Odgovor Napisal/-a jankoc »

leni napisal/-a:sem imel epp fpv, sedaj imam skywalkerja, razlika vec kot ocitna.
Sicer tudi epp fpv leti dokaj uredu ko dvignes zadnji del kril, vendar je ze sama izdelava slaba, pri mei je bila fuselage cisto postrani odrezana tako da so ba krila zelo postrani in sem zahteval nov fuselage, ki sem ga dobil po enem mesecu, vsa pena je nekako groba tako da bi bilo fino vsaj krila malce obrusiti, prostora ima veliko manj kot skywalker.
Skratka jaz tega modela ne priporocam za fpv saj je bila tudi poraba baterije vecja kot pri skywalkerju.
No ja treba ga je malce predelat da dobro leti, skywalker pa je ze narejen edino morda je fino krila se mal ojacati.
Uporabniški avatar
kanja
Razpravljalec
Prispevkov: 108
Pridružen: 13 Okt 2007, 22:28
Kraj: okolica Lenarta

Odgovor Napisal/-a kanja »

Včeraj po večmesečnem premoru spet vzel oddajnik v roke in čeprav me je že "tema lovila", naredil dva kratka FPV poleta. Na spodnjem linku je drugi polet kjer je prvih 40 s kombinacija FPV in normalnega letenja nato čisti FPV. Opaziti je mogoče tudi gledalca v rdeči majici. Pristal sem prvič samo preko zaslona in niti ni problem, če je dovolj prostora. Letel sem nekje do 400 m razdalje, dalje si ne upam dokler še koruza stoji :)
http://www.youtube.com/watch?v=0TuHifzUPQw
zakon je vse, kar leti po zraku
Uporabniški avatar
MatCox
Razpravljalec
Prispevkov: 123
Pridružen: 12 Mar 2011, 20:03
Kraj: Koper

Odgovor Napisal/-a MatCox »

kanja napisal/-a:Včeraj po večmesečnem premoru spet vzel oddajnik v roke in čeprav me je že "tema lovila", naredil dva kratka FPV poleta. Na spodnjem linku je drugi polet kjer je prvih 40 s kombinacija FPV in normalnega letenja nato čisti FPV. Opaziti je mogoče tudi gledalca v rdeči majici. Pristal sem prvič samo preko zaslona in niti ni problem, če je dovolj prostora. Letel sem nekje do 400 m razdalje, dalje si ne upam dokler še koruza stoji :)
http://www.youtube.com/watch?v=0TuHifzUPQw
Malo temno ampak super :)
Čestitke.

Lp, Matcox
Letim, torej sem...
Dokler ne okusiš grenkobe poraza, ne boš občutil slasti zmage.
Uporabniški avatar
kanja
Razpravljalec
Prispevkov: 108
Pridružen: 13 Okt 2007, 22:28
Kraj: okolica Lenarta

Odgovor Napisal/-a kanja »

Še doro da obstaja horizont, po katerem se lahko vsaj malo orientiraš, razmišljam pa tudi o nabavi CMOS kamere, ki je verjetno primernejša.
zakon je vse, kar leti po zraku
Uporabniški avatar
mat
Razpravljalec
Prispevkov: 83
Pridružen: 07 Sep 2006, 09:14
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a mat »

Spomin na lepo vreme pred nekaj dnevi...

http://www.youtube.com/watch?v=plaX86JaZj8

Tu in tam že pristanem in vzletim s FPVjem, dobro je imeti doooolgo pisto.
Odgovori

Vrni se na Aerofotografija