Turnigy 9x Rx/Tx problem

Pomembne informacije, pomoč, vprašanja&odgovori začetnikom z modeli letal/helikopterjev

Moderatorji: Pisaneli, luigidon, JKSniper, alien2108

Odgovori
Uporabniški avatar
pk0312
Začetnik
Prispevkov: 49
Pridružen: 12 Apr 2010, 08:59
Kraj: Celje - Maribor

Turnigy 9x Rx/Tx problem

Odgovor Napisal/-a pk0312 »

Zdravo,

naročil in dobil sem Turnigy 9x sprejemnik in oddajnik iz HobbyKinga. Na sprejemnik sem priklopil servo na Ch1 in seveda napajanje - vse to, da bi najprej preizkusil, če stvar deluje. Tukaj naj omenim, da ko priklopim servo slišim kako se postavi v nevtralno pozicijo, tako da servo gotovo deluje. Sprejemnik in oddajnik sta tudi uspešno povezana - na sprejemniku najprej utripa rdeča lučka, ko pa prižgem oddajnik, pa lučka neha utripati in gori brez premora. Problem se pojavi, ko premikam ročice na oddajniku (komandi), saj servo ne reagira - kot da ukazi iz komande ne bi prišli do sprejemnika.

Kaj naj naredim? Najbolj smiselno se mi zdi najti nekoga, ki ima isti Rx/Tx in preizkusiti, da bi lahko izločil če katera od komponent ne deluje. Sam sem iz Celja / Maribora čez teden. Če ima kdo isti komplet in mu ni škoda 5 min časa, bi bil zelo hvaležen. Sicer pa če ima kdo kakšen nasvet kaj še naj poskusim, je vsekakor dobrodošel!

Gre pa za tale komplet (firmware je sicer v2, er9x pa še ne morem flashati ker še nimam programatorja):

Slika
Uporabniški avatar
gusar
Freak
Prispevkov: 828
Pridružen: 05 Dec 2004, 12:19
Kraj: Štajerska

Re: Turnigy 9x Rx/Tx problem

Odgovor Napisal/-a gusar »

To sodi v to temo viewtopic.php?f=64&t=49715
Si zbindal oddajnik in sprejmnik?
MKM
Uporabniški avatar
pk0312
Začetnik
Prispevkov: 49
Pridružen: 12 Apr 2010, 08:59
Kraj: Celje - Maribor

Re: Turnigy 9x Rx/Tx problem

Odgovor Napisal/-a pk0312 »

gusar napisal/-a:Si zbindal oddajnik in sprejmnik?
Sem, postopek: 1.) prižgem sprejemnik, rdeča lučka znotraj utripa 2.) držim gumb na zadnji strani komande in jo obenem prižgem -> lučka na sprejemniku neha utripati, temveč je prižgana konstantno -> POVEZANO!

MODERATOR: prosim če lahko prestavite temo v ustrezen oddelek, kot je linkal gusar. Hvala!
Uporabniški avatar
cmaet
Tekmovalec
Prispevkov: 215
Pridružen: 22 Apr 2009, 20:33
Kraj: Ljubljana

Re: Turnigy 9x Rx/Tx problem

Odgovor Napisal/-a cmaet »

Že v štartu se navadi najprej prižigat komando, potem model (bindanje je izjema). Ugašaj v obratnem vrstnem redu - najprej model, potem komando. Ni rečeno, da te bo prižgan model mirno čakal da ti prižgeš še komando...

Glede tvoje težave, pa bi jaz probal naslednje stvari:
- preveri če imaš servo pravilno priklopljen (konektor mora bit obrnjen proti anteni s signalno žico - običajno je ta oranžna, rumena ali bela)
- servo priklopi na kakšen drug kanal (2 ali 4 - 3 je po defaultu gas)... nebi bil prvi s slabim stikom na katerem od kontaktov pri ročicah komande
- na sprejemnik priklopi kakšen drug servo ali regler z motorjem

Objavi sliko povezanega setupa
Elektro pogoni delujejo na bel dim. Če beli dim uide iz pogona, ne dela več.
Uporabniški avatar
pk0312
Začetnik
Prispevkov: 49
Pridružen: 12 Apr 2010, 08:59
Kraj: Celje - Maribor

Re: Turnigy 9x Rx/Tx problem

Odgovor Napisal/-a pk0312 »

Že v štartu se navadi najprej prižigat komando, potem model (bindanje je izjema). Ugašaj v obratnem vrstnem redu - najprej model, potem komando. Ni rečeno, da te bo prižgan model mirno čakal da ti prižgeš še komando...
Po navadi delam tako kot si opisal, tukaj pa sem opisoval bindanje, zato takšen vrstni red :)
- preveri če imaš servo pravilno priklopljen (konektor mora bit obrnjen proti anteni s signalno žico - običajno je ta oranžna, rumena ali bela)
Bela žica je na vrhu ("S" pin).
- servo priklopi na kakšen drug kanal (2 ali 4 - 3 je po defaultu gas)... nebi bil prvi s slabim stikom na katerem od kontaktov pri ročicah komande
Poskusil sem vse kanale, ni razlike.
- na sprejemnik priklopi kakšen drug servo ali regler z motorjem
Sem poskusil (APM2.5 FC, ni odziva v Mission Plannerju).

Setup z servotom (sprejemnik je montiran na quadcopterju, v ozadju krila od Cessne kjer je tudi servo s katerim testiram):
Slika
LangusJ
Tekmovalec
Prispevkov: 442
Pridružen: 28 Jun 2011, 06:30
Kraj: Križe

Re: Turnigy 9x Rx/Tx problem

Odgovor Napisal/-a LangusJ »

Si prepričan v pravilnost procedure bindanja?

Jaz sem vedno bindal tako da sem najprej prižgal oddajnik (med prižiganjem jasno držiš bind gumb, ki ga po kakšni sekundi spustiš -> EDIT: ali držiš cel čas bindanja, nisem 100% prepričan), šele nato sprejemnik (ponavadi sem imel izštekane vse servote, obvezno seveda bind plug na pravem mestu). Nato ugasnil sprejemnik in oddajnik, odstranil bind plug iz sprejemnika. Pri naslednjem vklopu (najprej oddajnik, nato sprejemnik) je delovalo.
LP
Janez
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Re: Turnigy 9x Rx/Tx problem

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

1. Komanda in sprejemnik sta izklopljena,
2. Vtikač za uparitev vtaknite v »kanal 9« v sprejemniku (nahaja se na predzadnjem mestu),
3. Na komandi pritisnite in držite tipko »uparitev/preizkus sodega komande« (»bind range test«), ki se nahaja na modulu oddajnika (ta se nahaja na zadnji strani komande),
4. Vklopite komando,
5. Vklopite sprejemnik tako, da napajanje povežete na »kanal 10« (nahaja na se na zadnjem mestu) ali vklopite na vir napajanja zaporedno vezano stikalo,
6. Na komandi izpustite tipko »uparitev/preizkus sodega komande« (»bind range test«), ki se nahaja na modulu oddajnika (ta se nahaja na zadnji strani komande),
7. LED dioda na sprejemniku mora intenzivno sijati, ne utripati,
8. Sprejemnik ugasnite tako, da odklopite napajanje ali izklopite na vir napajanja zaporedno vezano stikalo,
9. Izklopite komando,
10. Iz sprejemnika iztaknite vtikač za uparitev,
11. V sprejemnik vklopite servomehanizem, ki vam bo omogočal izvesti preizkus ali povezava med komanda in sprejemnikom ustrezno deluje. Nato vklopite komando, na koncu pa še sprejemnik.
12. Preverite ali servomehanizem ustrezno sledi vnesenim ukazom komande.

Vrstni red vklapljanja komande in sprejemnika je izredno pomemben, saj je to najvarnejši način, različna odstopanja niso zaželena!

Pred pričetkom uporabe je vedno priporočljivo podrobno prebrati navodila za uporabo dotične naprave, uporabljati pa naj bi se jo začelo šele, ko navodila v celoti razumemo.


LP
Alex
ramo
Tekmovalec
Prispevkov: 420
Pridružen: 16 Jan 2009, 22:25
Kraj: Kočevje

Re: Turnigy 9x Rx/Tx problem

Odgovor Napisal/-a ramo »

Pojdi v meni-orodje-displej. Poglej odklone po kanalih(temno obarvani kvadratki). Ko premikaš ročico, se premika tudi osenčeni del kvadratka-levo ali desno. Če se ne premika ali pa je osenčeni del izven centra (ročica v centru), potem nimaš stika na ploščici pod ročico, ali pa se ploščcica z vezjem premika. Slično zgodo sem imel tudi sam na eni od postaj Turnigy 9x.
Uporabniški avatar
pk0312
Začetnik
Prispevkov: 49
Pridružen: 12 Apr 2010, 08:59
Kraj: Celje - Maribor

Re: Turnigy 9x Rx/Tx problem

Odgovor Napisal/-a pk0312 »

Hvala, zelo kvalitetni odgovori! Žal jih lahko preizkusim šele čez vikend ko pridem domov, tako da se takrat javim kako je šlo. Do takrat pa VESELO LETENJE :D
Uporabniški avatar
pk0312
Začetnik
Prispevkov: 49
Pridružen: 12 Apr 2010, 08:59
Kraj: Celje - Maribor

Re: Turnigy 9x Rx/Tx problem

Odgovor Napisal/-a pk0312 »

Pozdravljeni še enkrat,

postopal sem po zgoraj izdanih navodilih od Alex 76, vendar spet ni odziva servomotorčkov. Pregledal sem tudi meni-FUNC-SETTINGS-display in so vsi slajderji na sredini, razen tistega za throttle - je v negativni strani ker je pač throttle na ničli. Ko premikam ročice se slajderji pravilno premikajo.


Lučka na sprejemniku gori konstantno, servomotorček slišim, ko ga vključim sprejemnik, ni pa nobenega odziva na premike ročic na komandi. Tako da bom vseeno prosil, če bi se kje našel kdo z istim kompletom, da bi preizkusila (Celje). Bil bi res hvaležen saj mi sicer vse skupaj samo propada.

YouTube video moje težave (0:37)

Komanda naj bi delala glede na Menu-FUNC-SETTINGS-display (0:09)
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Re: Turnigy 9x Rx/Tx problem

Odgovor Napisal/-a scrat »

pk0312 napisal/-a:Pozdravljeni še enkrat,

postopal sem po zgoraj izdanih navodilih od Alex 76, vendar spet ni odziva servomotorčkov. Pregledal sem tudi meni-FUNC-SETTINGS-display in so vsi slajderji na sredini, razen tistega za throttle - je v negativni strani ker je pač throttle na ničli. Ko premikam ročice se slajderji pravilno premikajo.


Lučka na sprejemniku gori konstantno, servomotorček slišim, ko ga vključim sprejemnik, ni pa nobenega odziva na premike ročic na komandi. Tako da bom vseeno prosil, če bi se kje našel kdo z istim kompletom, da bi preizkusila (Celje). Bil bi res hvaležen saj mi sicer vse skupaj samo propada.

YouTube video moje težave (0:37)

Komanda naj bi delala glede na Menu-FUNC-SETTINGS-display (0:09)
Prva stvar za probo je, da priklopiš en ESC na kanal 3 (s tem se napaja tudi sprejemnik) in na tem esc-ju imej priklopljen motor - seveda brez propelerja. Nato daj na 4 kanal še ta servo in izklopi tisti kabel iz zadnjega BIND kanala in potem probaj. Če to ne dela, najverjetneje nisi pravilno BIND naredil.

Še ena stvar, ki ti jo priporočam. Takoj nadgradi komando na er9x ali pa open9x firmware - 100x lažje za nastavljat komando pa še kanale si boš lahko razporedil kot boš hotel. Plus nujno je, ker imaš APM, da si kupiš FrSky Tx/Rx combo, ki ima FailSafe, ki ga original nima. Kupiš pa tole:

Brez telemetrije: https://www.hobbyking.com/hobbyking/sto ... II_RX.html
Z telemetrijo: https://www.hobbyking.com/hobbyking/sto ... le_RX.html
Uporabniški avatar
pk0312
Začetnik
Prispevkov: 49
Pridružen: 12 Apr 2010, 08:59
Kraj: Celje - Maribor

Re: Turnigy 9x Rx/Tx problem

Odgovor Napisal/-a pk0312 »

scrat napisal/-a:Prva stvar za probo je, da priklopiš en ESC na kanal 3 (s tem se napaja tudi sprejemnik) in na tem esc-ju imej priklopljen motor - seveda brez propelerja. Nato daj na 4 kanal še ta servo in izklopi tisti kabel iz zadnjega BIND kanala in potem probaj. Če to ne dela, najverjetneje nisi pravilno BIND naredil.
Sem poskusil, vendar ni odziva na premike ročic. Neverjetno. Bindal sem že 30x na pravilni način, nepravilni način, kombinacijo obojega, v glavnem - vse možne kombinacije.
Očitno zadeva ne deluje, žal se tudi nihče z 2.4GHz sprejemnikom ni javil, da bi lahko sprobal kateri del ne dela (Rx ali Tx), tako da mi druga ne preostane kot naročiti cel nov komplet.
klemenmo
Razpravljalec
Prispevkov: 113
Pridružen: 31 Maj 2011, 21:32
Kraj: MKV-Vrhnika

Re: Turnigy 9x Rx/Tx problem

Odgovor Napisal/-a klemenmo »

Živjo!
Upam da nisem prepozen in si že naročil nov komplet ;-).
Imam enak komplet oddajnika in sprejemnika kot ti. Danes sem "zbindal" novi sprejemnik po spodnjem postopku:

HOW TO BIND NEW RECIVER:
1. Plug Battery into BAT pins
2. Plug bind cord (cable) into BIND pins red led will start flashing
3. Hold the "BIND RANGE BUTTON" on TX
4. Turn ON the TX (hold still button).
5. Red LED will stay ON, Turn Off TX, unplug battery, remove bind cord.

Zatem sem priklopil vse kanale/servote na sprejemnik in zadeva deluje bp. V Alexovih navodilih sta zamenjana BIND in BAT priključka, vendar meni tako ni delovalo.

Drugače pa sem iz Vrhnike/Ljubljane, če boš kaj mimo se vozil lahko pogledava skupaj.
Ali pa se ustavi 25.6. na aerozapregi v Ligojni (http://www.aerozaprega.si/koledar-2012)

lp Klemen
lp Klemen
Uporabniški avatar
pk0312
Začetnik
Prispevkov: 49
Pridružen: 12 Apr 2010, 08:59
Kraj: Celje - Maribor

Re: Turnigy 9x Rx/Tx problem

Odgovor Napisal/-a pk0312 »

Zdravo klemen, vsekakor ni prepozno saj še zmeraj skušam "rešiti" svoj komplet ;)

Poskusil sem po tvojih navodilih, vendar spet ni nobene razlike. Lučka pa gori, kot da sta povezana. No, mogoče pa se res oglasim v Vrhniko in obenem obiščem še sorodnike. V tem primeru te bom kontaktiral, hvala. Sicer pa ta vikend dobim na preizkušnjo en drug 2.4GHz sprejemnik, pa upam da bo nekoliko razgnal meglo okoli te moje komande.

Lp
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Turnigy 9x Rx/Tx problem

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Si že poštudiral?
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
Gladiac
Profesor
Prispevkov: 1413
Pridružen: 15 Jun 2010, 16:47
Kraj: Smlednik

Re: Turnigy 9x Rx/Tx problem

Odgovor Napisal/-a Gladiac »

Živjo!

Imaš še vedno original software na komandi?
Imaš samo en sprejemnik ali več? - za test :D
Imaš oddajniški modul dovolj vstavljen v komando?
koliko si oddaljen od sprejemnika pri testih?
Vedno testiraš na isti lokaciji? - Če ja probaj zunaj nekje kjer misliš da nebi bilo mogoče da bi kakšen router ali kaj podobnega ustvarjalo motnje.

LP
http://www.onedrone.com
http://www.okarbon.eu
http://www.kopterworx.com
http://www.lipo.si
Uporabniški avatar
pk0312
Začetnik
Prispevkov: 49
Pridružen: 12 Apr 2010, 08:59
Kraj: Celje - Maribor

Re: Turnigy 9x Rx/Tx problem

Odgovor Napisal/-a pk0312 »

No, težavo sem rešil trivialno - modul na zadnji strani je imel slabe kontakte, rešljivo z nekaj založene pene, da se PCB ne premika.
Odgovori

Vrni se na Oddelek za začetnike