Profil krila Pilatus PC-9M

Vse kar ne spada v ostale tematike o modelih letal/helikopterjev

Moderator: Pisaneli

asdominik
Začetnik
Prispevkov: 7
Pridružen: 14 Apr 2006, 15:54

Profil krila Pilatus PC-9M

Odgovor Napisal/-a asdominik »

Lep pozdrav vsem skupaj!

Jaz pa imam eno prošnjo oziroma vprašanje glede profila krila pri Pilatusu PC9M. Zadeva je sledeča:

Originalni profil v korenu krila je PIL15M825, ki pa na koncu kril preide v profil PIL12M850. Ta profil so razvili pri pilatusu posebej za PC-9A in PC-9M.

Zanima me ali je mogoče kje dobiti, oziroma ima kdo ta profil v *.dxf ali *.dwg formatu oziroma koordinate v *.dat ali *.txt tatoteki. Mogoče pa obstaja kakšna zamenjava z drugim profilom (nekje sem prebral da je izpeljanka iz NACA 6X profila-vendar o tem nisem prepričan).

Še en info: Višinski stabilizator ima v korenu krila profil NACA 0012, ki ob koncu preide v NACA 0008.
Smerni stabilizator pa ima v korenu NACA 0012-64 na vrhu pa NACA 0008-64.

Za vsako pomoč se vnaprej zahvaljujem. [-o< [-o< [-o<
Uporabniški avatar
REFLEX
Razpravljalec
Prispevkov: 123
Pridružen: 08 Jun 2007, 21:10
Kraj: LJUBLJANA

Odgovor Napisal/-a REFLEX »

Pa si se mogoče uprašal kaj želiš od letala? Je to enak ali vsaj podoben profil, ali si želiš čim bolj identično letenje..., česar pa s takim profilom pri manjšem modelu ne moreš pričakovat.
Uporabniški avatar
čavka
Profesor
Prispevkov: 1605
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:45
Kraj: Besnica

Odgovor Napisal/-a čavka »

Pa lep dan še naprej............Aleš
goldi
Tekmovalec
Prispevkov: 319
Pridružen: 15 Nov 2004, 15:36

Odgovor Napisal/-a goldi »

Jaz tudi mislim, da boš težko uspel uspešno uporabiti originalni profil na modelu kot je npr. na pravem letalu. Je občutna razlika v velikosti in teži gledano na vzgon. Predpostavljam, da ne boš gradil modela v merilu 1:1 :lol: . Saj čisto enostavno lahko pogledaš po netu pa po jadralnih modelih, in kaj hitro ugotoviš, da niso profili identični originalu. Sicer pa je bil načrt Pilatusa pred leti objavljen v reviji TIM ( pred leti so še kaj objavili o modelarstvu :-? ). Sicer pa je ta model pred leti imel Toni Bitenc pa se obrni na njega, ti bo najbolje pomagal. Verzija M pa je razlika v smernem stabilizatorju in elektroniki v kokpitu, dodan je HUD pa par zaslonov ( iz športnega videza so naredili videz "fajterja" ). Drugač pa je to zelo lepo letalo, prej lepo kot uporabno ( mislim na prave ). Tudi v moji delavnici počiva na pol zgrajeni trup in še nekaj delov repa, da se enkrat konča ( po načrtu Tonija ).
In še to. Toni je ta model letel s posebnim občutkom, tako mehko, da je dajal videz pravega in to me je fasciniralo.
Uporabniški avatar
darksider
Freak
Prispevkov: 489
Pridružen: 18 Nov 2004, 22:36
Kraj: Jesenice
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a darksider »

goldi napisal/-a:In še to. Toni je ta model letel s posebnim občutkom, tako mehko, da je dajal videz pravega in to me je fasciniralo.
Toni je ta avion tud v resnici vozil tako kot ti opisujes, ce se ne motim, ane Antonov:D
No tud zategoval ga je...zato je bil v vojski.... :lol: :lol:
http://datingsidorsingel.com/
Uporabniški avatar
AIRGHANADA
Freak
Prispevkov: 976
Pridružen: 30 Nov 2006, 22:41
Kraj: Marburg
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a AIRGHANADA »

Kaj si reko, "videz fajtera". Stari to zgleda ko nas pes, misicasto in hudobno! (-: Mislim, da bolj agresivnega propelernika se niso naredli, tako letalo lahko pilotiras samo v iberzugu brez cesarkoli spodaj. Pizda pa zadnji sedez ma fraj, jaz pa tu ...........
Priponke
fajter.jpg
fajter.jpg (43.57 KiB) Pogledano 5559 krat
veni, vici, vomiti
asdominik
Začetnik
Prispevkov: 7
Pridružen: 14 Apr 2006, 15:54

Odgovor Napisal/-a asdominik »

Pozdravljeni

Najprej hvala za vaše odgovore. Zadeva je sledeča:

Izdelati želim letečo maketo Pilatusa PC-9M v merilu 1:5 (razpon 2m, vendar resno razmišljam, da bi prešel na merilo 1:4 - razpon 2,54m) in sicer čim bolj podobnega pravemu letalu (near scale). Trenutno sem pri izdelavi načrta (3D modeliranje) in se res sprašujem ali bo originalen profil uporaben pri taki velikosti. Želel pa bi, da bi s letalo v zraku obnašalo čimbolj podobno pravemu. Konstrukcijsko je predvidena uporaba zakrilc, flapov, zračna zavora, uvlačljivo in vzmeteno podvozje, odpiranje kabine (če bo izvedljivo ???), uporaba signalnih luči, ...

Ali mogoče ima kdo kakšen predlog oziroma izkušnje pri podobnem modelu (Tucano, Texan II), da mi lahko svetuje kakšen profil bi lahko uporabil pri tem razponu kril. Vsaka razprava je dobrodošla.

Še enkrat hvala.
goldi
Tekmovalec
Prispevkov: 319
Pridružen: 15 Nov 2004, 15:36

Odgovor Napisal/-a goldi »

AIRGHANADA napisal/-a:Kaj si reko, "videz fajtera"....
Jaz sem mislil predvsem na kokpit. HUD zaslon je Head Up Display, kjer ima pilot določene podatke, ima katodne zaslone....kup elektronike in to sem mislil da zgleda kot fajter, drugače pa je videz Pilatusa bolj dinamično športen ( Ferrari videz med letali ).
Pa še to....to sem vedno želel javno povedat :lol: To kar imamo mi v slovenski vojski je spomenik Jelka Kacina. Mater, da mu vidim. Kupili smo jih za mitinge, ker za drugo niso!
Priponke
pc9m.jpg
pc9m.jpg (74.48 KiB) Pogledano 5521 krat
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

asdominik napisal/-a: Trenutno sem pri izdelavi načrta (3D modeliranje) in se res sprašujem ali bo originalen profil uporaben pri taki velikosti.

Žal ne bo dobro letel!


Pravo letalo ima 5 kratno globino krila in 5kratno hitrost letenja modela. To ti da nekaj tisočkrat drugačne lastnosti zračnega obtoka okrog profila.


Če želiš verodostojno letenje, torej hitrosti med 80 in 120 km/h je najbolje iskat med Naca 24xx enake debeline kot je originalni profil. Verjetno boš moral modificirat tudi globino krilc in jih prilagodit modelarskim profilom.






p.s.

Si že konstruiral in izdelal kako podobno letalo?
Tako na oko ti zna pilatus dat bage. Ima namreč dolg nos, ki ne pomeni česa dobrega in če ne obvladaš skrivnosti letečih maket znaš biti ob prvem vzletu pečeno kuhan.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
darksider
Freak
Prispevkov: 489
Pridružen: 18 Nov 2004, 22:36
Kraj: Jesenice
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a darksider »

asdominik napisal/-a: Konstrukcijsko je predvidena uporaba zakrilc, flapov, zračna zavora, uvlačljivo in vzmeteno podvozje, odpiranje kabine (če bo izvedljivo ???), uporaba signalnih luči, ...
Pozdravljen!

Kot prvo....zakrilca=flapi.....
Kar se tice podvozja....peljal sm pravega pilatusa in ti povem da podvozje ni cist nic vzmeteno...nasprotno, zelo trdo je in pri pristajanju moras biti zelo natancen, ker te drugace lahko zacne odbijat. Tudi gume so zelo trde. Vec o tem ti lahko pove Toni Bitenc (Antonov).
Drugac pa zelim uspesno gradnjo, pa upam da bos tukej gor nalepil kaj slikc :D

LP Luka
http://datingsidorsingel.com/
Uporabniški avatar
darksider
Freak
Prispevkov: 489
Pridružen: 18 Nov 2004, 22:36
Kraj: Jesenice
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a darksider »

goldi napisal/-a:
AIRGHANADA napisal/-a:Kaj si reko, "videz fajtera"....
Jaz sem mislil predvsem na kokpit. HUD zaslon je Head Up Display, kjer ima pilot določene podatke, ima katodne zaslone....kup elektronike in to sem mislil da zgleda kot fajter, drugače pa je videz Pilatusa bolj dinamično športen ( Ferrari videz med letali ).
Pa še to....to sem vedno želel javno povedat :lol: To kar imamo mi v slovenski vojski je spomenik Jelka Kacina. Mater, da mu vidim. Kupili smo jih za mitinge, ker za drugo niso!
Goldi, a si ti malo fouš enim ko ga lahko vozijo in se ti ne mors pelat, a,a?
Drugac bi pa res lahko naredil spet eno akro grupo tako kot jo imajo Hrvati in hodil okol po mitingih.
http://datingsidorsingel.com/
Uporabniški avatar
AIRGHANADA
Freak
Prispevkov: 976
Pridružen: 30 Nov 2006, 22:41
Kraj: Marburg
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a AIRGHANADA »

Porihtaj da se bomo kdaj kaj peljali, pa ti nebo vec noben nic faus :roll:

B.
veni, vici, vomiti
Uporabniški avatar
čavka
Profesor
Prispevkov: 1605
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:45
Kraj: Besnica

Odgovor Napisal/-a čavka »

$$$$$ je vzrok za akrogrupo, pa kmalu bojo brez šoferjev ostali. Od vseh ki so leteli je ostal se mi zdi da samo še Ä�ani. Za tak denar noče nobeden niti pilatusa letet, grejo rajši v Linxa pa v Adrijo :^o Pred let je bilo govora da bodo zline razdelili po klubih, na koncu bo še res tako :roll:
Pa lep dan še naprej............Aleš
asdominik
Začetnik
Prispevkov: 7
Pridružen: 14 Apr 2006, 15:54

Odgovor Napisal/-a asdominik »

Sorry: Namesto zakrilca, flapi ... je bilo mišljeno zakrilca-flapi. :oops:

Vem, da Pilatus nima vzmetenja vendar me nekako moti poskakovanje modelov pri vožnji predvsem po neravni in grobi površini (kar se vidi potresenju koncev kril), zato sem si nekako v grobem zastavil, da bi celo zadevo malo "pofederiral", ter s tem dobil malo bolj gladko in mehko vožnjo. Mogoče pretiravam, ampak je še cela zadeva le v glavi tako, da bomo videli kakšne bodo celotne konstrukcijske rešitve, pa teža, pa še x. stvari ...

Prosim da se zaenkrat držimo teme. Ker originalni profili ne bodo dobri vas naprošam, da izrazite vaše mnenje oziroma izkušnje pri podobnih modelih z podobnim razponom in katere profile je najbolje uporabit.

Sedaj po nasvetu g. "reaktivca" primerjam NACA 2415, ki na koncu kril preide v NACA 2412.

Če ima še kdo kakšno mnenje, nasvet ali zkušnjo kar na dan z njo.

Lep pozdrav!
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

15% v korenu in 12% na koncu? To zna klicat po kovitu. Poizkusi z enako debelino po celem krilu, ali pa debelejši profil na koncu.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

asdominik napisal/-a: Sedaj po nasvetu g. "reaktivca" primerjam NACA 2415, ki na koncu kril preide v NACA 2412.

Če ima še kdo kakšno mnenje, nasvet ali zkušnjo kar na dan z njo.

Lep pozdrav!
Obrni: NACA 2412 v korenu in NACA 2415 na koncu kril. Pa boš na varni strani.

Mipo
Uporabniški avatar
Luka S.
Začetnik
Prispevkov: 43
Pridružen: 04 Sep 2007, 12:07
Kraj: SAVINJSKA

pilko 1:4

Odgovor Napisal/-a Luka S. »

Se morem oglasit!

V delavnici je pred leti pričel nastajat Pilko v merilu 1:4. Izdelan je bil kalup za trup in vsi pramodeli kril. potem pa je zadeva odšla na čakanje!?

Upam, da bom v bližnji prihodnosti našel malo volje in zadevo dokončal.
Je pa trup narejen z vsemi kovicami.

evo slikce:
Priponke
pilko s kaputazem.JPG
pilko s kaputazem.JPG (38.01 KiB) Pogledano 4214 krat
pilko detajli1.JPG
pilko detajli1.JPG (23.25 KiB) Pogledano 4214 krat
kalup trupa.JPG
kalup trupa.JPG (43.27 KiB) Pogledano 4214 krat
BREZ LETENJA NI ŽIVLJENJA
L.P. Luka
Uporabniški avatar
no_name
Profesor
Prispevkov: 1134
Pridružen: 18 Nov 2004, 13:25
Kraj: Lesce
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a no_name »

:o NORO!

A ste se srečali z kakšnimi težavami pri voskanju in razkalupavanju?
Koliko je dolžina trupa?
Babooni so ponovno med nami !
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Re: pilko 1:4

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Luka S. napisal/-a:Se morem oglasit!

V delavnici je pred leti pričel nastajat Pilko v merilu 1:4. Izdelan je bil kalup za trup in vsi pramodeli kril. potem pa je zadeva odšla na čakanje!?

Upam, da bom v bližnji prihodnosti našel malo volje in zadevo dokončal.
Je pa trup narejen z vsemi kovicami.

evo slikce:
Hvala za lepe slikce in čestitke za projekt.
Kakšen profil je izbran?
Mipo
Uporabniški avatar
AIRGHANADA
Freak
Prispevkov: 976
Pridružen: 30 Nov 2006, 22:41
Kraj: Marburg
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a AIRGHANADA »

razpon je kolko ca. 2,2m! Kaj naj recem, mene bi to melo!


B.
veni, vici, vomiti
goldi
Tekmovalec
Prispevkov: 319
Pridružen: 15 Nov 2004, 15:36

Odgovor Napisal/-a goldi »

darksider napisal/-a:Goldi, a si ti malo fouš enim ko ga lahko vozijo in se ti ne mors pelat, a,a?
Zdaj pa mi povej če gledamo logično. Zakaj ima Slovenija te Pilatuse?!!? Za šolanje pilotov?!?! In kam potem gredo piloti ko se izšolajo? Za pehoto s turškimi puškami igrat, al pa mogoče patrije vozit, al pa v Rola bolnišnico operirat, mogoče pa se igrat na Poček s haubicami, .... Ej vojska razmetava z davkoplačevalskim denarjem tako, da glava boli. Če bi kdo že imel namen "ruknit" po Sloveniji, se ti Pilatusi niti iz hangerja ne bi imeli možnosti za postavit.....pa še bi lahko. Da bi vsaj denar dali v helikopterje, katere bi imeli za reševanje v gorah, reševanje poškodovanih ob nesrečah....ne za to pa ni denarja. Sicer pa sem bil v SLO armiji nekaj časa in sem ugotovil, da prekleto drži ena zadeva ( Zakaj ima vojska ograjo in stražo?!? Da ne pride logika noter! ).

Luka tebi pa pohvalno za lep izdelek iz kalupa in ne razumem zakaj za vraga to ne dokončaš. Vem koliko truda je bilo potrebno da si do tega prišel ( več kot je potrebno da iz tega narediš model :lol: ), no mogoče si pa hraniš nek projekt za penzijon :lol: letalo pa se splača narediti in to z eno dobro barvno shemo ( ne v močerada! )
Uporabniški avatar
Luka S.
Začetnik
Prispevkov: 43
Pridružen: 04 Sep 2007, 12:07
Kraj: SAVINJSKA

Odgovor Napisal/-a Luka S. »

Pilko je skale 1:4 tudi velikost gril. Profil je NACA 63xxx in bo zadost nosilen za pristno maketo. Po končanju projekta FOX in ASW-28 pride tudi ta projekt na delovno mizo. Problem je samo čas!! :roll:
BREZ LETENJA NI ŽIVLJENJA
L.P. Luka
asdominik
Začetnik
Prispevkov: 7
Pridružen: 14 Apr 2006, 15:54

Odgovor Napisal/-a asdominik »

... Mama ... to mi delaj ...

To pa je =D> =D> =D> =D> =D>

Če je scale in v merilu 1:4 je razpon kril okoli 2,54m +/- kakšna dlaka.

Ne morem verjet!

Profil je kot navajate 63xx ali lahko poveste malo bolj natančno glede samega profila, prehoda na koncu, in naklona [-o< .

Ali bi se dalo tole kupit in za kakšno ceno (odlitek seveda) in kaputaž zraven. Kontakt na ZS.
Uporabniški avatar
AIRGHANADA
Freak
Prispevkov: 976
Pridružen: 30 Nov 2006, 22:41
Kraj: Marburg
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a AIRGHANADA »

majke mi 21-ka ima za skoraj 1.5m manjsi razpon! Sem ker pri 21-ki pogledal pa delil! Zdaj gledam, saj to sta v bistvu popolnoma razlicni letali, sem mislil, da so samo malo kaj popravli ipd.


B.
Priponke
9.jpg
9.jpg (44.55 KiB) Pogledano 4205 krat
21.jpg
21.jpg (43.74 KiB) Pogledano 4205 krat
veni, vici, vomiti
Uporabniški avatar
KamiKaza
Dr. Modelar
Prispevkov: 6057
Pridružen: 09 Jan 2005, 13:28
Kraj: radovljica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

Ta mali Pilatus iz TIMa (1720mm čez krila) je imel NACA 2415 - in res je lahko ketel, kot "po olju", če je bil le pilot iz pravega testa. Tisti, ki smo imeli priložnost videt Tonija, kako ga leti, smo bili več ali manj pečenj (no, ja, mislim, da bi Toni tako odpeljal karkoli mu daš v roke :whistle: ). Naredil sem ga tudi sam, pa lahko rečem, da je letel noro,in za svoje 4,7 kg je fenomenalno jadral (vem, je velikokrat crknu moped).
__od oka, prbližn genau__
______________________

----lp Rupert----
Odgovori

Vrni se na Splošne teme modelov letal in aerotehnike