nakup Discusa

Splošna debata o jadralnih modelih, maketah, termičnem jadranju, itd.

Moderatorji: Pisaneli, Zaunkönig

gasilecx
Razpravljalec
Prispevkov: 75
Pridružen: 29 Jun 2008, 10:34

nakup Discusa

Odgovor Napisal/-a gasilecx »

Po začetniškemu telstarju 400 in sedanjemu easy gliderju, sem se odločil da bi nabavil novo jadralno letalo, v misli in v oči mi je najbolj padel Discus. če ima kdo izkušnje s tem letalom, kako leti, je dobro vodljiv, sem morda za Discusa še prezelen, v glavnem če ima kdorkoli kako idejo, mnenje naj se oglasi, zanima me tudi če ga je možno predelati v elektro verzijo, glede na to da nimam v bližini nobenih hribov pa tudi izkušenj z pobočnim letenjem.Hvala
Uporabniški avatar
mato
Freak
Prispevkov: 971
Pridružen: 22 Dec 2004, 15:56
Kraj: Slovenj Gradec

Odgovor Napisal/-a mato »

Predelava je možna, poglej po forumu, je tudi prikazana.
Če nisi še letel na pobočjih, prej probaj z easy gliderjem, da dobiš občutek pri pristajanju na pobočjih. Zadeva je precej drugačna - težja, kot na ravnem.
Če ti gre letenje z easy gliderjem zelo dobro od rok, potem lahko kupiš to letalo, če pa so pristanki bolj trde narave, pa ti to odsvetujem, namreč discus je precej krhek in ga lahko hitro spremeniš v trske.
Lp Matej
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

gasilecx napisal/-a:...zanima me tudi če ga je možno predelati v elektro verzijo, glede na to da nimam v bližini nobenih hribov pa tudi izkušenj z pobočnim letenjem.Hvala
mato napisal/-a:Če nisi še letel na pobočjih, prej probaj z easy gliderjem, da dobiš občutek pri pristajanju na pobočjih. Zadeva je precej drugačna - težja, kot na ravnem.
Nesporazum :D [-X
Uporabniški avatar
Drvar
Razpravljalec
Prispevkov: 107
Pridružen: 19 Avg 2005, 15:12
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Drvar »

Zakaj pa ne bi poizkusil z Easy Gliderjem na pobočju? Preverjeno se da z njim letet na Vremščici, Strmci, Kamniškem vrhu, Ambrožu..... Natreniraš pristajanje v klanec in vse kar sodi zraven in potem preideš na bolj sofosticirane modele.
LP Tom
Uporabniški avatar
miskolin
Dr. Modelar
Prispevkov: 2733
Pridružen: 02 Feb 2004, 22:52
Kraj: VESOLJE

Odgovor Napisal/-a miskolin »

Drvar napisal/-a:Zakaj pa ne bi poizkusil z Easy Gliderjem na pobočju?
Zato, ker nima pobočja v bližini. :lol: :lol:
gasilecx
Razpravljalec
Prispevkov: 75
Pridružen: 29 Jun 2008, 10:34

Odgovor Napisal/-a gasilecx »

Problem je v tem, da v bližini ni nobenega pobočja,me pa jadralno modelarstvo privlači in bi rad v tej smeri nadeljeval. Vem da bom ob nabavi Discusa pokvaril izgled in letalne sposobnosti, ker bom vgradil elektro motor ampak druge možnosti nimam. A je res Discusov trup zelo krhek, glede na ceno neke hude kvalitete ni za pričakovat. Še eno vprašanje...letenje na pobočju, kar še nikoli nisem počel, če veter piha po pobočju navzgor, kako naj potem pristajem v hrib, če letim z vetrom, hecno da sprašujem vendar tega nevem.
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Če razmišljaš o discusu proizvajalca cmpro, ga odsvetujem. Krila so še kar dobra, trup je pa narejen zanič, sploh na spoju med repom in trupom je zelo švoh in na spoju obeh polovic ni nobene ojačitve, epoksija je premalo (verjetno ni niti epoksi ampak poliester) gor je za kakšen milimeter do dva kita in barve..
Mojega sem kupil lani za prvi maj, predelal na elektro (malo poišči po forumu). Leti kar uredu. 3s lipo 2000-2500 motor BK nekje do 170g in 40-60A krmilnik, prop se pa ne spomnem, takole na uč 13x7 cam zložljivi.
Zamenjaj bajonet (kvazi karbon made in china) z jekleno palico...
Po nekaj pristankih (res počasnih) je počil na spoju repa in trupa, prodal (40e s servoti) sem ga kolegu, sedaj ga je zbrusil, sledi nanos 160g tkanine in epoksija na kritična mesta.

Easy glider leti podobno, je veliko bolj trpežen, setup je enak ali cenejši. Res pa na pogled ni tako lep. Lahko kupiš že komplet z BK motorjem...

Od CMpro se imel tudi YAKa 180cm, pa je ista zgodba, krila so OK, trup je pa težek in slabo narejen.
lp Melly
gasilecx
Razpravljalec
Prispevkov: 75
Pridružen: 29 Jun 2008, 10:34

Odgovor Napisal/-a gasilecx »

Vidim da prav nihče ne hvali discusa, sem pa pri Mibo-tu zasledil DG 1000, podobna konstrukcija, cena malenkost čez 100e...kaj pa pravte o tem modelu, je isti kor Discus al lahk pričakujem kaj več kvalitete. Easy glider leti v redu vendar mi material elapor ne deluje najbolj estetsko. Mislim pa da lahko pri Dg-ju ali pa Discusu pričakujem malo boljše letalne sposobnosti ali ne. Vsem hvala za odgovore, aja še to, a je varianta da bi tudi Dg-ja spremenil v elekto verzijo, kot sem že dejal, predvsem zaradi tega ker v bližini ni pobočja.Hvala
Yanny
Tekmovalec
Prispevkov: 289
Pridružen: 23 Jun 2006, 12:59
Kraj: Cerklje

Odgovor Napisal/-a Yanny »

discu je čisto vredu, samo moraš ga ojačat na parih mestih in je čist soliden model v tem rangu jadralcev.

lp
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Nihče ti ne more dati kvalitetnega odgovora, če ne poveš:
- kak razpon ima model
- kakšna je krilna površina
- kakšna je masa praznega modela
- kakšen profil je uporabil proizvajalec
Ime modela nima nobene zveze, pa naj bo Discus, Swift, Salto ali kaj četrtega, pomembni so gornji podatki!
lp
Sašo
gasilecx
Razpravljalec
Prispevkov: 75
Pridružen: 29 Jun 2008, 10:34

Odgovor Napisal/-a gasilecx »

Razpon- 2630 mm
Teža-950 do 1000g
Dolžina-1130mm
Površina kril-28,5 dm2
Profil- HQ3012
Gre za model DG1000, kot sem že dejal bi rad naredil elektro verzijo, saj mi primankuje pobočij. torej kakšen pogon, baterije, regulator, da zadevo spravim v zrak in če ima kdo izkušnje s tem modelom,kako se obnaša v termiki...Odločam se med DG-jem in Discusom,zgornji podatki pa so od Dg-1000. Rad bi model ki bi nekaj časa ostal v moji floti,tako da vsi ki imate kak predlog ste dobrodošli.
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Če so podatki pravilni je povprečna globina krila le 10 cm! Ob tako ozkem krilu se ne bi igral niti z enim dodatnim gramom mase.
Če boš vseeno tvegal išči nekaj čim lažjega, ki bo model dvigalo z kakimi 8-10 m/s in nič več.



Npr.

- motor Axi 2808/24
- prop 9,5x5 ali 10x4
- aku 3s 1.200 mAh 30C, npr. Flight Power
- regler 35-40A





V kolikor želiš letet z maketami ti priporočam, da se čim prej oskrbiš z beštjo, ki ima vsaj 3,5 m razpona. Na takem se lahko igraš tudi z scale sklopljivim motorjem in vzletaš kot pravo letalo. Tudi v zraku se tako letalo neprimerno bolje obnaša.
lp
Sašo
gasilecx
Razpravljalec
Prispevkov: 75
Pridružen: 29 Jun 2008, 10:34

Odgovor Napisal/-a gasilecx »

Sem še nekje med začetniki oziroma povratnik po dolgem premoru tako da mi par stvari ni jasnih..a bi lahko ta zložljiv motor vgradil tudi v ta omenjen model. Zakaj pri tem modelu naj ne bi bilo niti grama teže več. stvar je taka da se mi modeli kot so DG, Asw, Discus in podobni zelo všeč, tako da hočem imeti nekaj v tej smeri. Torej če vgradim motor, s tem poslabšam letalne sposobnosti in pridobim na teži. A je možno kupit omenjen zložljiv motor in mehanizem za dviganje in spuščanje motorja...zadevo sem že videl vendar o tem nimam pojma. Torej lahko vgradim v DG 1000 z razprtino 2630 mm zložljiv motor nad trupom, vem pa da zadeve nad 3500 mm letijo boljše veliko boljše. Hvala za odgovor.
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

1.) Zložljiv motor se da dobiti, seveda pa ni poceni. Z nekaj spretnosti lahko tak mehanizem sam izdelaš, toda v trup je treba precej zarezat in to potem ojačat, kar prinese precej dodatne mase, ki je za povrhu za težiščem.

2.) Model z srednjo globino krila 100 mm in debelim trupom že sam po sebi zanič leti. Ob 28 dm2 in elektrificirano maso nad 1 kg je poleg tega krilna obremenitev precejšna in ves čas ti ga bo metalo v kovit. Že enostavno kroženje zna predstavljat zahtevno akrobacijo. Lahko se tudi zgodi, da ti start propelerja zavrti model...
Teh 40 g/dm2 predstavlja nekaj podobnega kot vsaj 150 g/dm2 pri "normalno" velikem modelu.

Večji model z razpetino vsaj 3,5 m ima dovolj široko krilo, da lahko prenese dodatno maso pogona. Če me spomin ne vara je za maketo jadralnega letala z dobrimi letalnimi lastnostmi spodnja meja merilo 1:5, za elektrificiranega pa 1:4.
lp
Sašo
gasilecx
Razpravljalec
Prispevkov: 75
Pridružen: 29 Jun 2008, 10:34

Odgovor Napisal/-a gasilecx »

Imam samo še eno vprašanje. ne razumem popolnoma tega okoli g/dm2.
Uporabniški avatar
darksider
Freak
Prispevkov: 489
Pridružen: 18 Nov 2004, 22:36
Kraj: Jesenice
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a darksider »

gasilecx napisal/-a:Imam samo še eno vprašanje. ne razumem popolnoma tega okoli g/dm2.
To pomeni, kolikšna je obremenitev letala na dm2 površine krila. Pac tezko letala delis s povrsino kril in dobis ta podatek.
http://datingsidorsingel.com/
Black1
Razpravljalec
Prispevkov: 53
Pridružen: 31 Okt 2007, 21:52
Kraj: Murska Sobota

Odgovor Napisal/-a Black1 »

Kako se torej model obnaša v termiki? Sodeč po posnetkih ki sem jih prečesal po internetu se mi zdi, ka model bolj pada kot gre gor, razen ko ima večjo hitrost in si lahko privoščiš kak zavoj v višino... govorim o letenju na ravnem, NE pobočnem
MK Ftič
gasilecx
Razpravljalec
Prispevkov: 75
Pridružen: 29 Jun 2008, 10:34

Odgovor Napisal/-a gasilecx »

Ok torej se zadeva bolje obnese na pobočju. Ima kdo kako idejo kateri model potem izbrati za termično jadranje(pobočje odpade), pa da bi imel podobno obliko kot jo ima DG,Discus,Asw...itd. Kot sem že nekajkrat napisal, pobočje odpade.
Uporabniški avatar
Bošti
Tekmovalec
Prispevkov: 214
Pridružen: 15 Nov 2004, 23:25
Kraj: Pokoše, na sončni strani Pohorja
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Bošti »

Poglej na temle linku, greš na Schleicher-Modelle in izbereš ASW 24 z razponom 3,33m. Glede na profil HQ-3/12, bi moral bit dober allround jadralec. Cena je sicer nekaj višja, od 440 Eur dalje...

lp, Boštjan
Priponke
asw24.jpg
asw24.jpg (66.32 KiB) Pogledano 4333 krat
"if it looks good, it will perform well"
Burt Rutan
gasilecx
Razpravljalec
Prispevkov: 75
Pridružen: 29 Jun 2008, 10:34

Odgovor Napisal/-a gasilecx »

Hvala za link, vendar so na žalost cene malo previsoke, vsaj zaenkrat. Ponavadi je tako "malo dnara malo muzike". Odločam se med DG 1000 in Discusom, bom še malo počakal če bo imel še kdo kako idejo, pripombo.
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Samo mali nasvet, raje počakaj, naberi malo več denarja, ker za dg in discusa ga je škoda. Oba sta ena srednja žalost, na termiko lahko pozabiš.
lp Melly
Uporabniški avatar
sandi.smid
Freak
Prispevkov: 974
Pridružen: 06 Mar 2006, 07:16
Kraj: Gorenjska

Odgovor Napisal/-a sandi.smid »

Se strinjam z Melly-jem..

Nekaj malega si lahko prebereš TUKAJ

Lahko samo rečem da DG rabi zelo veliko hitrosti, ker brez nje kaj hitro pade v kovit. Krila zdržijo ogromno, trup pač ne. Ampak še vedno 50% bolje od Discus-a. Sta pa oba dva bolj šrot kot ne.

Raje poizkusi tukaj..

http://www.modelarstvo.si/letalski_mode ... ermik.html

Super model za super ceno.. Ne bo ti žal. Preverjeno z prijateljeve strani.

LP
Slika
gasilecx
Razpravljalec
Prispevkov: 75
Pridružen: 29 Jun 2008, 10:34

Odgovor Napisal/-a gasilecx »

A mi lahko poveš približno ceno tega modela, ker vidim da je stvar domače izdelave. Me pa zlo zanima, ker ima podobno obliko, pa še za termika mu leži.. A kontaktiram njega al maš mogoče števillko, naslov... Hvala
gasilecx
Razpravljalec
Prispevkov: 75
Pridružen: 29 Jun 2008, 10:34

Odgovor Napisal/-a gasilecx »

Sem že dobil številko, cena pa je 300 evrov, verjetno bo treba še mal "šparat", je pa res da se dobro znajde v termiki in prav to rabim, čeprav je dvakrat dražji. Za nekaj se bo treba odločit.
Uporabniški avatar
Drvar
Razpravljalec
Prispevkov: 107
Pridružen: 19 Avg 2005, 15:12
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Drvar »

Samo še par drobnarij, ker so ostali že bolj ali manj vse povedali.
Če nimaš v bližini pobočja pač kupiš avion z elektropogonom in je uporaben tako na ravnini kot na pobočju. Jaz recimo letim na Barju, velikokrat pa grem z istimi avioni letet na Vremščico, .... In zadeva dobro funkcionirajo. Je pa z ravnino križ, ker se jo hitro naveličaš, jadranje na kakršnem koli pobočju je čisto nekaj drugega in je res v užitek.

Če si začetnik-povratnik, in to ti govorim iz lastnih izkušenj, je bolje kupiti še en vmesen model, kot pa takoj preiti z Gliderja na relativno kompleksne avione, npr. Cularis od Multiplexa (spet elapor) ali pa model, ki ima nizko krilno obremenitev, tudi razpon naj ne bo ravno takoj 4 m, recimo med 2 in 2,50m. Glider je namreč model, ki odpušča praktično vse napake, bolj kompleksni jadralni modeli, pa ti pri "gliderski" logiki hitro padejo v kovit (se mi je zgodilo). Kot uporabno se je pokazalo, če imajo hitri modeli, poleg višine, nagiba, motorja in smeri, tudi flapse, ki ti pomagajo pri pristajanju, sicer je pristanek lahko dokaj trd in če trupa ne ojačaš, se hitro zlomi. Radijska naprava mora vse krmilne funkcije tudi podpirati, če jih ne je to dodaten strošek !!!!
Zelo pomaga, če je v bližini kakšen lokalni jadaralni modelar, da ti pove kako se na določenem pobočju pristaja, npr. na Kamniškem vrhu se pristaja v klanec, na Vremščici pa narediš krog naokoli in pristaneš v veter.
Aja, pa ne šparat denarja - poceni nakup ni vedno ugoden nakup. Bolje malce več inlahko dobiš bistveno boljši model.

Vem, da sem malce nakladal, ampak mogoče ti bo koristilo.
LP Tom
Odgovori

Vrni se na Jadralni modeli splošno