Začetniška napaka

Pomembne informacije, pomoč, vprašanja&odgovori začetnikom z modeli letal/helikopterjev

Moderatorji: Pisaneli, luigidon, JKSniper, alien2108

Odgovori
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Začetniška napaka

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

Za letenje manjših predvsem EPP modelov, uporabljam kar prostor za mojim domom.... Postavil sem se na najbližje mesto namesto, da bi šel na pregledno točko. Vzletim z FunCubom a mi ga v nekem momentu veterni sunek obrne v nasprotno smer, ko ga korigiram, se mi model izgubi za drevesi, pred katerimi sem stal. peljal sem ga na slepo v isti smeri, kot pri vstopu v nepregledno polje, saj bi moral na drugi strani dreves priti ven, a ga ni bilo. Slišal sem ga še, ga rahlo po občutku dvigoval, a ga tudi ni bilo...na koncu je vse manj in manj brnelo in modelček se je izgubil nekje v bližnjem gozdu, videli so ga še kakih 700m daleč od vzletne točke.
Torej nasvet, vedno se postaviti tako, da imaš pregled na vse strani, da v primeru, ko te veterni sunek preseneti vidiš, kaj model počne in da ga lahko varno spraviš nazaj v svoj vidni domet.
Ne se smejat, a izgubilo se je za cca 250EUR opreme...zaradi moje šlamparije.
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Samo je pa največje zmagoslavje ko izgubiš model, ga obrneš na slepo, in ga po 20 sekundah švigne pol metra nad krošnjo v vidno polje :lol:


Sicer pa sem se zadnje čase na hribu navadil, da če gre preveč na tik je bolje avijon zapičiti direktno v poden dokler še vidiš kje je. Vsekakor bolje kot slepo tiščati gas še en kilometer stran... #-o
Fly it like you stole it!
mzakelj
Profesor
Prispevkov: 1171
Pridružen: 24 Nov 2009, 12:27
Kraj: Godowich

Odgovor Napisal/-a mzakelj »

Komando v roke pa iskat. Sej se da. Lepo malo premikaš in počas že slišiš kje service, al pa masino. Če so kitajci not sploh dobr ka ropotajo kot traktor :)
Uporabniški avatar
krzmarko
Tekmovalec
Prispevkov: 362
Pridružen: 22 Jan 2011, 16:52
Kraj: Goričica pod krimom

Odgovor Napisal/-a krzmarko »

Če bi se jst znajdu na takem položaju bi ga rajš nekak na slepo prstou tut če ga razbiješ...tko bi ti lahk saj sprejemnik pa kkšn servo ceu ustou..=) drugač pa na ljublanskm barju mam tok prostora za letet da ga težko zgubiš iz vidnega polja...=)
ule
Razpravljalec
Prispevkov: 94
Pridružen: 26 Jan 2011, 07:44
Kraj: Babno Polje

Odgovor Napisal/-a ule »

mzakelj napisal/-a:Komando v roke pa iskat. Sej se da. Lepo malo premikaš in počas že slišiš kje service, al pa masino. Če so kitajci not sploh dobr ka ropotajo kot traktor :)
Če se ti iztakne konektor od akumulatorja, ali pretrga kakšna povezava, ti to bolj malo pomaga. Vredno je poizkusiti.
ule
Razpravljalec
Prispevkov: 94
Pridružen: 26 Jan 2011, 07:44
Kraj: Babno Polje

Re: Začetniška napaka

Odgovor Napisal/-a ule »

tomazslo napisal/-a:...na koncu je vse manj in manj brnelo in modelček se je izgubil nekje v bližnjem gozdu, videli so ga še kakih 700m daleč od vzletne točke.
Na tvojem mestu bi ga iskal približno 200m do 300m naprej od točke, kjer je bil nazadnje viden.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Mislim, da je o tem že pisal
Fjodor Mihajlovič Dostojevski
v svoji knjigi
Zločin in kazen!

:wink:
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

Ponovili iskanje, prečesali možne lokacije padca, model je izgubljen....to v gozdu iskat je, kot bi iskal šivanko v senu...je pa zdravo, se fejst predihaš.....vsaj za nekaj je dobro
Uporabniški avatar
krzmarko
Tekmovalec
Prispevkov: 362
Pridružen: 22 Jan 2011, 16:52
Kraj: Goričica pod krimom

Odgovor Napisal/-a krzmarko »

tomazslo napisal/-a:Ponovili iskanje, prečesali možne lokacije padca, model je izgubljen....to v gozdu iskat je, kot bi iskal šivanko v senu...je pa zdravo, se fejst predihaš.....vsaj za nekaj je dobro
Škoda...mogoče ga je pa že kdo našel in ga obdržal...
Uporabniški avatar
MatCox
Razpravljalec
Prispevkov: 123
Pridružen: 12 Mar 2011, 20:03
Kraj: Koper

Odgovor Napisal/-a MatCox »

tomazslo napisal/-a:Ponovili iskanje, prečesali možne lokacije padca, model je izgubljen....to v gozdu iskat je, kot bi iskal šivanko v senu...je pa zdravo, se fejst predihaš.....vsaj za nekaj je dobro
Sej ne da sem žleht. Ampak za šivanko v senu lahko uporabiš močen magnet, pa sama ven skoči :D

Mislim, da je še najbolj pametno, da v primeru, ko izgubiš model iz vidnega polja odvzameš gas. Bo sam našel pot do tal. Če je v redu natriman, zna zelo lepo pristat tudi sam :) Če maš fail safe na sprejemniku, pa samo ugasneš komando....

Moja 2 centa :)

Upam, da ga boš našel. Poglej še kakšnih 100-200 metrov dlje.

Lep pozdrav, Matcox
Letim, torej sem...
Dokler ne okusiš grenkobe poraza, ne boš občutil slasti zmage.
prenosnik112
Razpravljalec
Prispevkov: 70
Pridružen: 01 Okt 2009, 21:02

napaka

Odgovor Napisal/-a prenosnik112 »

Vem kako se počutiš, podobna zadeva se mi je zgodila z easy gliderjem 2 leti nazaj, šel mi je za vas, pogled so mi zastrle hiše, začel sem vozit na slepo saj sem ga hotel dvignit, da bi ga spet videl, amap na žalost ga ni blo več.
Šel sem ga iskat in ga našel raztreščenega ob neki bližnji hiši v naši vasi!
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: napaka

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

prenosnik112 napisal/-a:Vem kako se počutiš, podobna zadeva se mi je zgodila z easy gliderjem 2 leti nazaj, šel mi je za vas, pogled so mi zastrle hiše, začel sem vozit na slepo saj sem ga hotel dvignit, da bi ga spet videl, amap na žalost ga ni blo več.
Šel sem ga iskat in ga našel raztreščenega ob neki bližnji hiši v naši vasi!
polomnjen trup se je kasneje našel v enem kontejnerju za smeti (so komunalci prinesli), tako, da so motor, regler,sprejemnik in dva servota še uporabni, krila pa ni bilo.
loop
Razpravljalec
Prispevkov: 63
Pridružen: 14 Avg 2008, 21:10

Odgovor Napisal/-a loop »

Jaz vedno v vsak letalski model prilepim nalepko z naslovom in tel številko. V ZDA je to obvezno za letalske modele. Imaš tako več možnosti, da izgubljeni model še kdaj dobiš nazaj.
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: napaka

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

tomazslo napisal/-a:
prenosnik112 napisal/-a:Vem kako se počutiš, podobna zadeva se mi je zgodila z easy gliderjem 2 leti nazaj, šel mi je za vas, pogled so mi zastrle hiše, začel sem vozit na slepo saj sem ga hotel dvignit, da bi ga spet videl, amap na žalost ga ni blo več.
Šel sem ga iskat in ga našel raztreščenega ob neki bližnji hiši v naši vasi!
polomnjen trup se je kasneje našel v enem kontejnerju za smeti (so komunalci prinesli), tako, da so motor, regler,sprejemnik in dva servota še uporabni, krila pa ni bilo.
Na ta model je pa en bil fjst jezen ali pa ne ve za kaj se gre..
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: napaka

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

mihec87 napisal/-a:
tomazslo napisal/-a:
prenosnik112 napisal/-a:Vem kako se počutiš, podobna zadeva se mi je zgodila z easy gliderjem 2 leti nazaj, šel mi je za vas, pogled so mi zastrle hiše, začel sem vozit na slepo saj sem ga hotel dvignit, da bi ga spet videl, amap na žalost ga ni blo več.
Šel sem ga iskat in ga našel raztreščenega ob neki bližnji hiši v naši vasi!
polomnjen trup se je kasneje našel v enem kontejnerju za smeti (so komunalci prinesli), tako, da so motor, regler,sprejemnik in dva servota še uporabni, krila pa ni bilo.
Na ta model je pa en bil fjst jezen ali pa ne ve za kaj se gre..
ha ha verjetno, ker je bil čist polomljen trup, nemogoče, da bi pri pristanku tako bilo uničeno...je bla kanta od enega vikendaša in verjetno mu je kje na vrtu ali v hišo priletelo, pa ga je razjezilo..eni so tko mogočni in viskoki, da majo tak rivc, da če v hišo pridejo, moramo okno odpret, da j sploh kaj placa...
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: napaka

Odgovor Napisal/-a Krist »

tomazslo napisal/-a:
prenosnik112 napisal/-a:Vem kako se počutiš, podobna zadeva se mi je zgodila z easy gliderjem 2 leti nazaj, šel mi je za vas, pogled so mi zastrle hiše, začel sem vozit na slepo saj sem ga hotel dvignit, da bi ga spet videl, amap na žalost ga ni blo več.
Šel sem ga iskat in ga našel raztreščenega ob neki bližnji hiši v naši vasi!
polomnjen trup se je kasneje našel v enem kontejnerju za smeti (so komunalci prinesli), tako, da so motor, regler,sprejemnik in dva servota še uporabni, krila pa ni bilo.
Krilo je ostalo na drevesu.
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: napaka

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

Krist napisal/-a:
tomazslo napisal/-a:
prenosnik112 napisal/-a:Vem kako se počutiš, podobna zadeva se mi je zgodila z easy gliderjem 2 leti nazaj, šel mi je za vas, pogled so mi zastrle hiše, začel sem vozit na slepo saj sem ga hotel dvignit, da bi ga spet videl, amap na žalost ga ni blo več.
Šel sem ga iskat in ga našel raztreščenega ob neki bližnji hiši v naši vasi!
polomnjen trup se je kasneje našel v enem kontejnerju za smeti (so komunalci prinesli), tako, da so motor, regler,sprejemnik in dva servota še uporabni, krila pa ni bilo.
Krilo je ostalo na drevesu.
možno, da je bilo tudi v kontejnerju in da ga nsiso videli, ker trup je gledal ven, in so ga lahko še zagrabili, predno je stisnilo smeti
prenosnik112
Razpravljalec
Prispevkov: 70
Pridružen: 01 Okt 2009, 21:02

Odgovor Napisal/-a prenosnik112 »

loop napisal/-a:Jaz vedno v vsak letalski model prilepim nalepko z naslovom in tel številko. V ZDA je to obvezno za letalske modele. Imaš tako več možnosti, da izgubljeni model še kdaj dobiš nazaj.

Hej ideja ni slaba!! :D :) jutri bom polimal svoja modela! :)
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

prenosnik112 napisal/-a:
loop napisal/-a:Jaz vedno v vsak letalski model prilepim nalepko z naslovom in tel številko. V ZDA je to obvezno za letalske modele. Imaš tako več možnosti, da izgubljeni model še kdaj dobiš nazaj.

Hej ideja ni slaba!! :D :) jutri bom polimal svoja modela! :)
jest na jadralcih mam cifro, kje pa nm je prišlo na pamet, da m bo tak stiroporček pobegnu...
Uporabniški avatar
mucy
Freak
Prispevkov: 610
Pridružen: 28 Sep 2007, 17:39
Kraj: Bled

Re: napaka

Odgovor Napisal/-a mucy »

Krist napisal/-a:
Krilo je ostalo na drevesu.
Tis pa še bl hudejši kokr danny-eve zvezde!!?? . ](*,)
Uporabniški avatar
UROŠ MURKOVIČ
Dr. Modelar
Prispevkov: 2428
Pridružen: 25 Dec 2005, 12:29
Kraj: Lj-Črnuče MKV-Vrhnika

Odgovor Napisal/-a UROŠ MURKOVIČ »

tomazslo napisal/-a:
prenosnik112 napisal/-a:
loop napisal/-a:Jaz vedno v vsak letalski model prilepim nalepko z naslovom in tel številko. V ZDA je to obvezno za letalske modele. Imaš tako več možnosti, da izgubljeni model še kdaj dobiš nazaj.

Hej ideja ni slaba!! :D :) jutri bom polimal svoja modela! :)
jest na jadralcih mam cifro, kje pa nm je prišlo na pamet, da m bo tak stiroporček pobegnu...
Jst pa nebi preveč osebnih podatkov gor limu,ker če ti uide pa prleti kakemu skozi šipo ve kam se mora oglasit :lol: .
Tut moja ženka je sestavljala avione.

http://www.facebook.com/profile.php?id=100002305024191
http://www.mkv-klub.si/
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

UROŠ MURKOVIČ napisal/-a: Jst pa nebi preveč osebnih podatkov gor limu,ker če ti uide pa prleti kakemu skozi šipo ve kam se mora oglasit :lol: .
v tem se pa ne strinjam s tabo, če pač narediš neko škodo, jo je treba tudi popraviti.
Uporabniški avatar
david5570
Tekmovalec
Prispevkov: 383
Pridružen: 01 Sep 2005, 07:19
Kraj: Šentjernej

Odgovor Napisal/-a david5570 »

tomazslo napisal/-a:
UROŠ MURKOVIČ napisal/-a: Jst pa nebi preveč osebnih podatkov gor limu,ker če ti uide pa prleti kakemu skozi šipo ve kam se mora oglasit :lol: .
v tem se pa ne strinjam s tabo, če pač narediš neko škodo, jo je treba tudi popraviti.
Teoretično se tudi jaz ne strinjam, praktično pa. :D

lp, David
"Kdor leti ne zboli!"
Odgovori

Vrni se na Oddelek za začetnike