Poliranje

Splošna debata o jadralnih modelih, maketah, termičnem jadranju, itd.

Moderatorji: Pisaneli, Zaunkönig

Odgovori
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Poliranje

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

Zanima me, če kdo prakticira poliranje oz. voskanje kril in trupa.
Kaj bi s tem dosegel? Boljši iztek profila in manj upora ter manj poškodb pri pristankih(praske).
Kako se to obnese v praksi, se splača pri našem hobi letenju?
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
Uporabniški avatar
matej rozman
Freak
Prispevkov: 852
Pridružen: 26 Jul 2005, 15:06
Kraj: Velenje

Re: Poliranje

Odgovor Napisal/-a matej rozman »

Pisaneli napisal/-a:Zanima me, če kdo prakticira poliranje oz. voskanje kril in trupa.
Jaz sem poizkusil....
Pisaneli napisal/-a: Kaj bi s tem dosegel? Boljši iztek profila in manj upora ter manj poškodb pri pristankih(praske).
...vendar sem opustil, ker nisem ničesar dosegel, razen bolj čistega modela. Še vedno ga pa "operem" pred kakšno prireditvijo, predvsem takrat ko se bolj "gleda" kot leti. Poliram ga pa enkrat letno, pred začetkom letalne sezone, pa še to je bolj čiščenje kot poliranje.

Pisaneli napisal/-a: Kako se to obnese v praksi, se splača pri našem hobi letenju?
Mislim da ne, razen če model raje gledaš kot pa uporabljaš.

Edino kar sem opazil (spremembo v letalnih sposobnostih) je bilo enkrat, ko sem letel v dežju. Sicer je model (konkretno Shadow) jadral enako, če ne skoraj bolje, le ko sem ga nateral ni nikamor šel, kot da bi imel malo bremze zunaj.

Torej, če imaš viška časa, škoditi ne more, ne bo pa nič bolje če boš imel vse v nulo spolirano, razen iz optičnega vidika :D
plp, Matej
Uporabniški avatar
vojmir
Freak
Prispevkov: 975
Pridružen: 29 Mar 2011, 16:02
Kraj: Škofja Loka

Odgovor Napisal/-a vojmir »

Oprosti, to je tako, kot da se punca zjutraj našminka, popoldne gre na fuzbal tekmo kjer igra njen izbranec, tik pred zdajci se še naparfumira, fant je pa med tekmo na tribuni niti ne opazi..

VOJC
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

Mitja hvala za odgovor in nasvet iz prve roke.
vojmir napisal/-a:Oprosti, to je tako, kot da se punca zjutraj našminka, popoldne gre na fuzbal tekmo kjer igra njen izbranec, tik pred zdajci se še naparfumira, fant je pa med tekmo na tribuni niti ne opazi..

VOJC
To je dognanje iz lastnih izkušenj?
Zadnjič spremenil Pisaneli, dne 24 Apr 2011, 18:00, skupaj popravljeno 2 krat.
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

Prava letala uporabljajo voskanje za zmanjšanje porabe goriva do 25%.
Prava jadralna letala tudi, zmanjša se staranje materiala, izboljša aerodinamika, boljši pretok zračnih mas in delno odbija mrčes.

Slika

Zanimiva je tale slika:
Priponke
Auto-02.gif
Auto-02.gif (23.58 KiB) Pogledano 3241 krat
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13475
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Odgovor se najde v vsaki boljši teoriji aerodinamike... običajno že v uvodnem delu, kjer je razložen vpliv Re števila, gladkosti površine in rezultirajočega upora trenja ploskve.

Tako, da bi bil lahko splošni odgovor "Že, že, pa spet ne!" :)
Uporabniški avatar
SUKHOI
Profesor
Prispevkov: 1141
Pridružen: 11 Okt 2007, 20:14
Kraj: Vir
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a SUKHOI »

@Pisaneli

Tisto pri krilih že mogoče drži, ampak tista z avtom je pa čisto mimo.
Po poliranju oz. voskanju se oblika avta ne spremeni(da bi se zrak kar naenkrat nehal vrtinčit :lol: )
Počasi se daleč pride, hitr pa še dlje.
http://www.micra-tech.com

LP Miha
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

SUKHOI napisal/-a:@Pisaneli

Tisto pri krilih že mogoče drži, ampak tista z avtom je pa čisto mimo.
Po poliranju oz. voskanju se oblika avta ne spremeni(da bi se zrak kar naenkrat nehal vrtinčit :lol: )
Dobro, to je že druga tema. Namreč na tisti sliki je govor o deturbulatorju.
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
Uporabniški avatar
matej rozman
Freak
Prispevkov: 852
Pridružen: 26 Jul 2005, 15:06
Kraj: Velenje

Odgovor Napisal/-a matej rozman »

Sem mogoče pozabil povedati....prava letala imajo dosti višje številke ki nastajajo med letom (hitrost, tlaki,...), dočim je pri modelih to neizmerljivo in še danes bolj ali manj vsi eksperimentirajo, zato pa tudi efekt poliranja pri modelih nima velike veljave. Treba je tudi vedeti, da imajo prava jadralna letala resnično hudo laminarne profile, ki res prenehajo delati ko jim kaj zmoti delovno površino (mušice ipd.). Z modernim jadralnim letalom namreč bolje da ne prideš v kakšno nevihto, ker z kapljicami na krilu gre samo še navzdol... Takšnih v modelarstvu prektično ni zaslediti. Vsi so nekakšni kompromisi v smislu daj-dam. Večkrat bo model celo bolje letel (oziroma bo dajal tak vtis) z umazanim krilom, kot pa z spoliranim :-?
Takle, mislim, da najbolje da sam probaš in deliš z ostalimi :lol:
plp, Matej
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

V primeru dežja bi se poznala razlika, kot je napisal matej rozman.
Zadnji leti je nekam pogostokrat dež na tekmah... Pač se je poznalo, ampak to ni neka huda razlika, da bi rekel boš zaradi tega zmagal na tekmi. Še vedno je potreben dober pilot, ki zna letet v vseh pogojih. Ponavadi (govorim iz svojih izkušenj) je bilo dviganje takrat bistveno boljše, kot takrat, ko ni deževalo ali rosilo. Seveda v primeru da to ni nek naliv ali neurje ampak rahel dež in rosenje. Je pa fino model obrisat, če ne drugega gredo mušice kasneje bistveno težje dol, kot pa ko so sveže napacane.
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

Na F3F tekmi je eden spoliral svojega alliaja HM in dosegel vidno boljše rezultate:

http://planet-soaring.blogspot.com/2011 ... h-one.html
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
meda
Razpravljalec
Prispevkov: 104
Pridružen: 04 Feb 2006, 18:00
Kraj: Ižakovci

Odgovor Napisal/-a meda »

Zdravo!

Jaz svojih avijonov ne poliram, ker se mi zdi to stran vržen čas. Bi pa povedal nekaj za razmislek. Sam letim F3J kot bi lahko rekli na tekmovalnem nivoju. Ko smo bili pred nekaj leti na tekmi v Bovcu smo načeli isto temo. Ko je eden poliral svojega Visiona je mimo priše Figel in mu rekel, da mora biti Vision umazan, da leti. Potem je pa prišel drugi pilot, ki je takrat še letel visione in rekel, da je on vse uške zbrusil z brusnim papirjem. Ostali smo takrat leteli xperiense in shadowe. Tisti, ki je takrat imel xperiense (če se dobro spomnim) je dejal, da se zjutraj ko planiraš pozna čas 20 sekund. Osebno še pa nobenega tekmovalca razen naših nisem videl na tekmi, ko bi polirali letala. Sam imam še na spodnji strani cetroplana blato in barvo iz Vipave. Letalo leti super.

Moje mnenje: od avijona je odvisnih 20% vse ostalo je pilot, bolj kompliciraš na slabšem si :) .

lp Metod
Odgovori

Vrni se na Jadralni modeli splošno