Arhiv letalstva

Vse kar ne spada v ostale tematike o modelih letal/helikopterjev

Moderator: Pisaneli

Odgovori
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Arhiv letalstva

Odgovor Napisal/-a tornado »

14. avgust 1958, Bresternica
Okrog pol šeste ure popoldne so se danes zbrali na obeh bregovih Drave v bližini čolnarne brodarskega društva "Sidro" na Mariborskem jezeru številni Mariborčani, ki so prišli gledat pristajanje hidrojadralnega letala Jadranka na Dravi. Točno ob 17.10 je startalo na letališču v Slivnici motorno letalo, ki je vleklo hidrojadralno letalo Jadranka. Jadralno letalo je upravljal član aerokluba večletni izkušeni jadralni in motorni pilot Zvonko Šabeder. Motorno letalo je potegnilo "Jadranko" na višino 700 metrov. Kmalo zatem, ko sta letali prileteli na določeno mesto, se je "Jadranka" oddaljila od motornega letala in po 12 minutah pristala na Dravi. Ko je junak dneva tovariš Zvonko prišel na kopno, so ga povprašali za njegove občutke med poletom in pri pristajanju. Dejal je: "Pristajanje na vodi ni vsakdanje, zato se tudi nisem počutil tako gotovega kot pri običajnem jadranju in pristajanju. Razen tega me je tik pred nameravanim prvim pristankom zmedlo to, da je veter nenadoma spremenil smer in tako sem moral pristati v nasprotni smeri rečnega toka. Sicer pa sem sam kakor tudi moji klubski tovariši zadovoljen s poskusnim pristankom na vodi. V nedeljo bomo spet pristali na Dravi." Hidrojadralno letalo so dobili mariborski letalci pred dvema letoma kot nagrado za sodelovanje pri snemanju slovenskega filma "Ne čakaj na maj". (Avtor fotografije: Jože Gal)

Slika
Lp Rado
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Re: Arhiv letalstva

Odgovor Napisal/-a tornado »

14. september 1958, Slivnica
Več sto kvadratnih metrov travnate površine za koruznimi polji, hangar z jadralnimi in motornimi letali in prostrano nebo brez konca in kraja, vse to je za nekatere fante in dekleta kraj, kjer so lahko uresničili svojo veliko željo iz otroških let - postati letalec. Sem prihajajo ob vsakem prostem času. Trdno prijemajo za krmilne ročice letal, se vzpenjajo pod visoke oblake, drugi spet skačejo z višine proti zemlji, vsi pa pravijo, da so za njih ure, prebite v zraku in na letališču, najlepši čas dneva.

Slika
Lp Rado
Uporabniški avatar
JozeS
Dr. Modelar
Prispevkov: 2142
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica, SI

Re: Arhiv letalstva

Odgovor Napisal/-a JozeS »

Lep in zanimiva knjiga avtorja Franceta Primožiča.

http://www.opensoaring.com/Teorija/Lite ... jskem.html

LP,J.
Priponke
Vredno ogleda.
Vredno ogleda.
France Primozic.jpg (77.77 KiB) Pogledano 1381 krat
Odgovori

Vrni se na Splošne teme modelov letal in aerotehnike