Enoosni krmilnik za Nema17

Debate o el. motorjih in krmilnikih.

Moderator: Coil

Odgovori
paul25
Začetnik
Prispevkov: 1
Pridružen: 15 Maj 2024, 08:34

Enoosni krmilnik za Nema17

Odgovor Napisal/-a paul25 »

Zdravo,
Tukaj sem nov in nimam skoraj nobenega strokovnega znanja o elektroniki itd., zato upam na nekaj strokovnjakov, ki mi lahko pomagajo. V zadnjih šestih mesecih sem implementiral večinoma tiskani CNC (MPCNC) z Arduino Uno in Estlcam. Vendar sem to lahko storil samo zato, ker je bilo o tem veliko dobrih navodil.

Zdaj sem v procesu razvoja drugega projekta (spirograf z motorji), kot je ta ...
Na forumu Ardunio sem prišel do določene točke, potem pa nisem mogel več naprej.
Enostavno nisem dober programer in po 4 mesecih eksperimentiranja mi je precej zmanjkalo moči.

Moje tehnične zahteve za projekt so:
Arduino Mega 2560 + RAMPS 1.4 + 4 DRV8255 plus štirje koračni motorji Nema 17( https://www.oyostepper.de/goods-50-Nema ... erCNC.html ) ali gonilnik TB6600 za testiranje.
Poskušal sem programirati Ardunio, Labview in Blynk in ne vem kaj še vse. A vedno je šlo le za majhne delne uspehe.
Uspelo mi je spraviti grbl-Mega-5X v delo in s kodo G sem poskusil zagnati štiri motorje. Delovalo je, vendar ne pri različnih hitrostih.

Kaj najmanj moram doseči?
Hkrati je treba zagnati in ustaviti štiri motorje, včasih pri različnih hitrostih.
Zelo dobro bi bilo, če bi vsaj en motor nastavil tako, da teče samo na 125° npr., potem pa spet nazaj in v zanki.

V obupanem iskanju sem po naključju naletel na enoosne krmilnike. In zdaj se sprašujem, ali ne bi bila tole zame odrešilna rešitev?
Pred dvema tednoma sem spraševal na Arduino forumu, a žal še do danes nisem dobil odgovora.

Upam, da je tukaj nekaj ljudi, ki poznajo te dele in mi lahko to odsvetujejo ali mi svetujejo.

- PRG centrala 220V
- programabilni ST-PMC1 2
- Krmilnik gibanja XC602, ena os 1
- Enoosni krmilnik KH-01

Kot sem rekel, nisem ravno inženir elektronike in preprosto ne vem, ali enoosni krmilniki ustrezajo mojemu projektu in Nema17?
In ali te naprave uspejo omogočiti dlje časa delovanje motorjev (najbolje v zanki), ker grbl-Mega na primer po določeni razdalji izklopi motorje.

Hvala za vsak nasvet.
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1085
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Re: Enoosni krmilnik za Nema17

Odgovor Napisal/-a miharix »

paul25 napisal/-a: 15 Maj 2024, 08:46 Delovalo je, vendar ne pri različnih hitrostih.
A stem slučajno misliš, ko si nastavil hitrje je motor stal in tulil ?
Če ja bo verjetno za začetek dovolj da v grbl zmanjšaš pospeške.

ps: Tale forum je super vir za modelarske tematike in si seveda zelo dobrodošel
a to kar ti iščeš bo verejtno boljše vprašat na s5tech.net in/ali elektronik.si
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
Odgovori

Vrni se na Motorji in krmilniki