Risk (nadaljevanje)

Debate o hitrih modelih pylon in hotlinerjih

Moderatorji: Pisaneli, AD

Odgovori
Uporabniški avatar
alien2108
Razpravljalec
Prispevkov: 86
Pridružen: 14 Apr 2004, 21:31
Kraj: Maribor

Risk (nadaljevanje)

Odgovor Napisal/-a alien2108 »

Evo nadaljujem debato iz:

http://mdm.zrcalo.si/forum/viewtopic.php?t=4888

Danes je bilo spet lepo vreme (ne po temperaturi) in z primerno opremo (kapa, jakna, ocala...) se je dalo zelo lepo letati in tako sem sprobal novi setup Risk-a (slika prilozena).

Spremenil sem setup na 3S/1550mAh Tanic LiPo in prop 11x6, ki je nekako ravno na meji glede obremenitve motorja (12A) in tako najprimernejsi. Baterije so vzdrzale 8min motorja (vec ali manj full gas).

Sem pa sprobal tudi spoilerone in moram recti da sem bil zelo navdusen! Pri pristanku sem jih dvignil max koliko gre (13mm) in model je lepo privzdignil nos, spustil zadek zacel upocasnjevati in pristanek je bil res profi! Brez bojazni za stall kot pri flaperonih.

Tokrat sem loger nastavil na locljivost 100ms, graf je prilozen.

Hitrost vzpenjanja je znasala vec ali manj 9,98m/s vmes tudi vec (19m/s ampak to so lahko mala odstopanja).

Najvecja hitrost padanja 60m/s = 216 km/h iz visine cca. 300m.

Moram nekako zmanjsati tezo, ker sem bil zacuden da mi je tehnica pokazala 700g z ful setup-om (pricakoval sem nekje 650) in malo povecati odmike aileronov. Tukaj pa imam rahli problem, ker imam verjetno prekratko rocico na servu in jih enostavno ne spravim vec kot 13mm (zelel bi 15mm).
Priponke
Graf vzpenjanja/padca
Graf vzpenjanja/padca
tabela.jpg (68.79 KiB) Pogledano 4076 krat
Setup
Setup
setup.jpg (76.36 KiB) Pogledano 4076 krat
Zadnjič spremenil alien2108, dne 21 Nov 2004, 21:30, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9307
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Alen, solidne hitrosti vzpenjanja! Dol pa ti gre ... ježešna, si res ne znam predstavljati :oops:

Omenil si kar 8 minut delovanja motorja. To je res kar nekaj. 8 minut in povprečno 10 m/s, torej nekje skoraj 4800 m v idealnih razmerah. :o


Lipo so zelo občutljivi na temperaturo, danes so fanjte v Krtini kar precej "tarnali". Čeduti se jih pogreje v žepu, se potem med letom hitro ohladijo. Rešitev je recimo izolacijska pena. To je uporabljal Dado.

480 sekund minut pri 1500 mAh kapacitete pomeni povprečno porabo 11.25 A. Praviš, da proizvajalec motorja, priporoča maks. 12 A. Ampak ali res naenkrat motor uporabljaš 60 sekund (600 m)?

Mogoče bi lahko poskusil z malo večjim propelerjem. Se mogoče splača - enak ali celo manjši premer pa več naklona in pa večji premer/enak, manjši korak (več statike, kot vzpenjanja bo višji).

Ker je tale Axi v bistvu še večji kot Dancer, jaz pa Dancerja na kratko - "pritisnem" tudi nad 20 A, ne bi smelo biti problemov tudi tu...

Nočem te napeljevati, da ne bo kaj narobe, ampak velja pa recimo poskusiti. :)
Uporabniški avatar
Damac
Tekmovalec
Prispevkov: 311
Pridružen: 15 Nov 2004, 23:23
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Damac »

Kaj se mi cudno zdi so kalkulacije motocalca. On zracuna hitrost vzpenjanja ca 5m/s ?! Kak so kaj realne te kalkulacije oz. simulacije pri drugih? Opazil sem, da je vcasih kar razlika od recimo testiranih na http://www.bnhof.de/~ho1645/aximsort.pdf in pa od motocalca (recimo pri Dancer Proju).

Mozno pa, da jaz vse narobe gledam :o :wink:

LP
Damjan
Priponke
motocalc.jpg
motocalc.jpg (44.86 KiB) Pogledano 4034 krat
Zadnjič spremenil Damac, dne 21 Nov 2004, 21:32, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
alien2108
Razpravljalec
Prispevkov: 86
Pridružen: 14 Apr 2004, 21:31
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a alien2108 »

Miha@

Med lopatami 9-12 x 6-9 pravi MotoCalc da nikjer v bistvu ne presezem optimalnosti 11x6. Pravzaprav bi bila boljsa opcija se samo 12x6 kjer bi pridobil 40g potiska. Prilagam tabelo.

Cakam na nov sprejemnik (Shulze 840) potem bom zmanjsal tezo za 16g. Pa preveriti moram kje sem se neko tezo nalozil, ker se mi zdi da je pretezki.
Priponke
tabela.jpg
tabela.jpg (96.98 KiB) Pogledano 4040 krat
We are all made of stars
Uporabniški avatar
alien2108
Razpravljalec
Prispevkov: 86
Pridružen: 14 Apr 2004, 21:31
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a alien2108 »

No pa se predstavim moj "problemcek" z odmiki, kar zna verjetno biti kar pogost problem pri taksnih modelih, saj imajo navadno prilozene "pokrove" za servote v krilih.

Ce zelim doseci zaljen odmik zakrilc moram ustrezno dvigniti vodilo, potem pa mi zadeva drega ob sam pokrov. Resitev bi verjetno bila da dvignem rocico servota. S tem bi zvecal odklone in zmanjsal izhodni kot?

Predlogi?
Priponke
Zakrito
Zakrito
DSC00726.JPG (40.35 KiB) Pogledano 4018 krat
Odkrito
Odkrito
DSC00725.JPG (39.76 KiB) Pogledano 4018 krat
We are all made of stars
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9307
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Motocalc izredno slabo simulira zunanje vrteče motorje (outrunnerje).

Pomagaj si konkretno z meritvami (po forumih) ali pa recimo po straneh (google). Jaz sem našel tole:

http://www.flyingmodels.org/motortest/b ... 212-26.htm

In pa v PDF:
http://www.bnhof.de/~ho1645/aximsort.pdf
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9307
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Z odkloni se bom še jaz srečal pri Flashu. Bo še precej pestro.

Hmm, zakaj pa ne prestaviš tam na ročici pri krilu na oblj spodnjo luknjo? A potem že po krilu drsa ročica? Kaj pa če bi tam malo pobrusil s pilico?
Uporabniški avatar
alien2108
Razpravljalec
Prispevkov: 86
Pridružen: 14 Apr 2004, 21:31
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a alien2108 »

Ce dam na spodnjo luknjo na rocici dobim zelo male odklone, ker se zica zelo hitro nasloni na krilo.

Ja po tabeli naj bi imel 11x6 na 3S 680g potiska, model pa tehta 692g. Bi rekel da je nekje tukaj. Bomo vidli kaj bo z novim sprejemnikom, ker potem bom prisel z tezo pod potisno silo :)

Manjka pa meritev 11x8, ker ta prop tudi imam ampak bi rad dejansko izmeril razliko.
We are all made of stars
Uporabniški avatar
Damac
Tekmovalec
Prispevkov: 311
Pridružen: 15 Nov 2004, 23:23
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Damac »

Potem pa je vse jasno, zakaj kaze pri Dancerju tako slabe rezultate :) Jaz pa sem ze mislo kaki klump je :)

Malo me je razrajcal ta mali micro Flash :) Zgleda hudo!

LP
Damjan
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9307
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

alien2108 napisal/-a:Ce dam na spodnjo luknjo na rocici dobim zelo male odklone, ker se zica zelo hitro nasloni na krilo.

Zato pa sem te vprašal, če se da potem tam krilo pobrusiti in narediti vtor ;)
Manjka pa meritev 11x8, ker ta prop tudi imam ampak bi rad dejansko izmeril razliko.
Predvidevam, da bo kot vzpenjanja lahko s tem propom manjši, vendar ker bo model hitrejši, bo dejansko vertikalno vzpenjanje boljše.
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9307
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Damac napisal/-a: Malo me je razrajcal ta mali micro Flash :) Zgleda hudo!
Offtopic, ne samo da zgleda hudo, tudi gre hudo! Na Dancer Pro so vertikalne zmogljivosti res presenetljive! ;)
Odgovori

Vrni se na Visokozmogljivi modeli