Prvi depronko

Pogovori o akrobatskih modelih in letenju
Odgovori
rokrecnik
Začetnik
Prispevkov: 33
Pridružen: 23 Jan 2007, 16:30
Kraj: ponikva

Prvi depronko

Odgovor Napisal/-a rokrecnik »

Jaz sem se odločil, da bom naredil svoj prvi deponasti model. Leteti sem se učil na Easystarju in zdaj že kar dobro letim. Rad bi naredil eno majhno in počasno deponasto letalo. Sedaj me pa zanima kateri model mi priporočate za začetek.

Lp rok
#$/rok/$#
Uporabniški avatar
sky2007
Začetnik
Prispevkov: 47
Pridružen: 30 Jul 2008, 14:54
Kraj: Ribnica

Re: Prvi depronko

Odgovor Napisal/-a sky2007 »

Poglej malo tukaj: viewtopic.php?f=35&t=47235, in mislim, da ti nebi smelo biti težko najti letala, ki ti bo ustrezalo.
LP Klemen
Uporabniški avatar
nitrometan
Freak
Prispevkov: 761
Pridružen: 18 Jul 2010, 14:36
Kraj: Kranj

Re: Prvi depronko

Odgovor Napisal/-a nitrometan »

Zanimivo da si vprašanje postavil v temi "Akrobatsko in 3D letenje"
Preskok iz easystarja na akrobatska letala le klasična začetniška napaka, ki sem jo tudi sam zagrešil. Rezultat je bil razsut Ultron3D
Naslednji korak zate bi bilo pa nekaj z eleroni pa vendar ne akrobatsko.

Primeren bi bil mogoče Trener3 z dodelanimi eleroni viewtopic.php?t=41095
NE KLIČ HUDIČA !!!

It just MIGHT be IDIOT RESISTANT but NOTHING is IDIOT PROOF !! :lol:

LP Andraž
MR. HYPE
Razpravljalec
Prispevkov: 178
Pridružen: 27 Mar 2005, 15:10
Kraj: Polzela

Re: Prvi depronko

Odgovor Napisal/-a MR. HYPE »

Mogoče kaj takega : viewtopic.php?f=30&t=4958

l.p.D
Uporabniški avatar
rcnikky
Tekmovalec
Prispevkov: 209
Pridružen: 07 Feb 2011, 18:37
Kraj: Nova Gorica

Re: Prvi depronko

Odgovor Napisal/-a rcnikky »

Ker sem že kar nekaj časa v depronih, lahko rečem da je kakšnega f3p deprončka (ne morback) veliko lažje voziti kot trainerja..pa še po krešu ga je lažje popravit :wink:
lp
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Re: Prvi depronko

Odgovor Napisal/-a Kladu »

rcnikky napisal/-a:Ker sem že kar nekaj časa v depronih, lahko rečem da je kakšnega f3p deprončka (ne morback) veliko lažje voziti kot trainerja..pa še po krešu ga je lažje popravit :wink:
lp

Podobna primerjava kot vožnja motorja in avtomobila. :D

Depronkoti v večini primerov nimajo nič sorodnega z letali. Letijo zaradi vleka elise, ko tega ni, padajo kot večji list papirja. So brez krilnih profilov in zakoni aerodinamike jim ne pomagajo kaj dosti da letijo.
Za izvajanje akrobacij in "zviranje"po zraku so odlične igračke nekateri so iz tega naredili celo znanost. Za zimsko letenje izkušenega modelarja v dvorani (ali zunaj, če ni premrzlo) je to primerna igrača, da prsti ne otrdijo preveč.

Za začetnika pa je letenje depronkota popolnoma napačen korak. (Razen v primeru, če se odloči leteti le depronkote.) Leteti z depronkotom je najbolj različno ravno v najtežjih elementih za začetnika tj. vzlet in pristanek modela.

Zato se raje drži nasveta zgoraj (Nitrometan je na začetku bil tudi zelo pameten :wink: ) če želiš kdaj leteti prave modele letal.
Konec koncev, to je že napisal g. Cajhen v svoji knjigi, ki jo večina modelarjev priznavmo kot SLO modelarsko biblijo.

Lp

Tomaž
Davno nazaj smo na balso v vrstah čakali!!!!!!!!
Uporabniški avatar
deepo
Profesor
Prispevkov: 1405
Pridružen: 02 Maj 2005, 11:49
Kraj: Deskle
Kontakt:

Re: Prvi depronko

Odgovor Napisal/-a deepo »

Profesor Kladu, deproni so prava revolucija akro letalskega modelarstva, nekateri jih pa še vedno primerjate z igračami. :whistle: Seveda so igrače, nič bolj in nič manj kot "veliki-pravi modeli".
Medtem ko so preko F3Pja širom sveta mnogi piloti (predvsem mladi) presedlali na "taprave" akro kategorije - F3A, F3M (kjer jim gre odlično), piloti (v večini primerov), ki "zasmehujejo" deprone letijo pa še vedno enako kot pred 10 leti in jim je uporaba smeri skoraj še neznanka. :lol:

Res pa je, da je pri učenju z depronkotom skoraj potrebna neka pomoč izkušenega modelarja in da mora tudi depronko biti "tapravi". Res je tudi, da potem presedlanje na "pravi model" ni najbolj enostavno in je tudi zaželjena pomoč izkušenega pilota. Ampak ko so porodne težave mimo, gre vse skupaj zelo hitro naprej. :whistle:

Nik je živi primer, kako hitro se da napredovati v akro letenju s pravim pristopom in verjamem, da lahko prideš na inštrukcije letenja k njemu, pa ne z deproni, temveč kar z "pravimi modelih". :whistle: :wink: Z Windom 50 sem ga naučil pristajat v enemu samemu dnevu, mislim da v 4ih štartih. Od takrat ni imel enega samega problema in Wind je naredil že ogromno poletov, tudi takšne z zasilnimi pristanki, ki so bili rešeni odlično. =D>

Deproni pa imajo s "pravimi modeli" sorodno točno tisto, kar morajo imeti za učenje - krmila (višina, SMER!, krilca, PLIN!) in njihov učinek na let.

Je pa tudi res, da začetnikom in učencem najprej priporočam jadralni model z pomožnim motorjem, kjer se naučijo osnov in predvsem tega, da vsak model potrebuje neko hitrost, da leti. :wink:
Uporabniški avatar
rcnikky
Tekmovalec
Prispevkov: 209
Pridružen: 07 Feb 2011, 18:37
Kraj: Nova Gorica

Re: Prvi depronko

Odgovor Napisal/-a rcnikky »

Točno to =D>

Kot pa je fant že sam omenil da leti brez problemov z easystarjem nevem zakaj naj bi preskočil kakšen "korak" s tem da bi si naredil depron :)

lp
rokrecnik
Začetnik
Prispevkov: 33
Pridružen: 23 Jan 2007, 16:30
Kraj: ponikva

Re: Prvi depronko

Odgovor Napisal/-a rokrecnik »

Na easy starju sem se najprej naučil leteti. Potem pa sem ga predelal tako, da sem v njega vgradil brezkrtačni motor, lipo baterije in na krilih sem mu naredil elerone. Muslim, da sem se osnov letenja z eleroni naučil. Sedaj bi pa rad začel delati akrobacije. Nekaj akrobacij sem probaval na easy starju( luping, let na glavo) kaj več pa mi ni uspelo.
Sedaj me pa zanima ali je deponkota res zelo zahtevno voziti? Vem, da sem začetnik in sedaj sem v dilemi, saj ne vem ali bi bil depronko prava odločitev za nasledje letalo ali ne.
Lp rok
#$/rok/$#
Uporabniški avatar
rcnikky
Tekmovalec
Prispevkov: 209
Pridružen: 07 Feb 2011, 18:37
Kraj: Nova Gorica

Re: Prvi depronko

Odgovor Napisal/-a rcnikky »

Mislim, da je to tapravo:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=11342 :wink:
Ampak je kot je že Alan omenil da je brez smeri že skoraj navadnega zavoja ne mogče narediti.. #-o :D
Zadnjič spremenil rcnikky, dne 12 Sep 2012, 18:10, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
deepo
Profesor
Prispevkov: 1405
Pridružen: 02 Maj 2005, 11:49
Kraj: Deskle
Kontakt:

Re: Prvi depronko

Odgovor Napisal/-a deepo »

Po mojem mnenju bi si lahko omislil depronkota za naslednji avijon, še posebej, če te akro letenje zelo zanima. Bi pa priporočal, da se pridružiš kakšnemu okoliškemu modelarskemu klubu in poiščeš kakšnega pilota, ki bi ti bil pripravljen pomagati pri prvih letih (v vsakem primeru, tudi če se ne boš odločil za depron).
Depronkota je zahtevno voziti, ker za let potrebuje pilota, ki dela z vsemi komandami (začetnikom dela največ problemov smer). Če pa potem hočeš dejansko nekaj odnesti od takega modela, je pa potrebno tudi disciplinirano leteti (lravne linije, natančnost,...) in ne zgolj izvajati neznane manevre in ga "sunkovito reševati" pred nesrečnimi pristanki. :whistle: :wink:
Depron modele pa ne gre dajati vse v isti koš, kljub temu da izgledajo vsi približno enako, letijo zelo različno. :roll:
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Re: Prvi depronko

Odgovor Napisal/-a Kladu »

Profesor Deppo

Pričakoval sem Tvoj odziv, vsak svoje igrišče brani :wink: . Tvojo pisavo v celoti lahko razumemo le tisti, ki smo šli skozi vse faze modelastva. Začetnik pa iz tvojega pisanja potegne samo to, da sej ni problematično leteti z njimi.................
Preskočili pa bodo navedno o sodelovanju z izkušenim modelarjem.........

Se pa strinjava o tem, da so depronkoti igrače (kot si priznal tudi Ti :whistle: ) se pa ne strinjam s tem, da so večji modeli igrače, kot jih imenuješ Ti. Definicija igrače po SSKJ je na moji strani, kajti z depronkotom težko poškoduješ sebe ali nekoga drugega.
Kje je konec igranja in začetek neke višje stopnje, si pa živ dokaz Ti =D>
Hvala za vabilo na inštrukcije, letim za svoje veselje in nimam težav leteti s kakršnim koli modelom. Več pa ne potrebujem, kajti tekmovati me prav nič ne veseli.
Sem pa dostikrat videl (in nekaj jih tudi učil) začetnike z znanjem pridobljenim z IZI-jem.

Trdim in tudi lahko dokažem, da s takim znanjem in brez velikega truda inštruktorja je depronko obsojen na veliko količino dodatnega lepila.
Polemike ne bom nadaljeval, želim Ti veliko učencev na depron programu tudi v prihodnje.

LP

Tomaž

P.S. Tvoja trditev [-X
"Je pa tudi res, da začetnikom in učencem najprej priporočam jadralni model z pomožnim motorjem, kjer se naučijo osnov in predvsem tega, da vsak model potrebuje neko hitrost, da leti."
velja samo za letala brez profila, ali še nikoli nisi v vetru lebdel s pravim modelom? :lol:
Davno nazaj smo na balso v vrstah čakali!!!!!!!!
Uporabniški avatar
deepo
Profesor
Prispevkov: 1405
Pridružen: 02 Maj 2005, 11:49
Kraj: Deskle
Kontakt:

Re: Prvi depronko

Odgovor Napisal/-a deepo »

Pozdravljen,

Seveda branim svoje igrišče :lol: , predvsem zato ker imam kar nekaj izkušenj iz tega področja. :whistle:
Tudi sam nimam namena iz tega delati polemik, bo pa, če ne moje besede, vsaj tvoj post pripomogel k temu, da začetniki ne bodo napačno interpretirali do sedaj povedanega. :wink:
Debata okoli igrač nima smisla nadaljevati, saj bi lahko bila neskončna. :D
deepo napisal/-a: P.S. Tvoja trditev [-X
"Je pa tudi res, da začetnikom in učencem najprej priporočam jadralni model z pomožnim motorjem, kjer se naučijo osnov in predvsem tega, da vsak model potrebuje neko hitrost, da leti."
velja samo za letala brez profila, ali še nikoli nisi v vetru lebdel s pravim modelom? :lol:
Si pa res pikolovski :oops: , trditev je odvisna od tega kakšno hitrost mislimo (relativno - glede na zrak ALI absolutno - glede na tla). Seveda da model z relativno hitrostjo 0 ne leti, je pa tudi res, da se da leteti celo z negativno absolutno hitrostjo. :D Kar pa ni odvisno samo od profila (tudi depron lahko leti po nazaj v vetru - brez pozitivnega naklona trupa!). Če smo že pri profilu v bistvu tudi deproni uporabljajo profil - ravno ploščo, ki se je v vseh teh letih izkazal za najboljši profil za tako lahke in počasne modele. :wink:

LP
Uporabniški avatar
pete_
Tekmovalec
Prispevkov: 306
Pridružen: 01 Apr 2009, 12:50
Kraj: Vrtojba

Re: Prvi depronko

Odgovor Napisal/-a pete_ »

:)

Kladu, pri modelih, ki imajo zelo majhno krilno obremenitev in majhne vitkosti krila profil ne igra praktično nobene vloge, preberi si kaj o aerodinamike ravne plošče, preden deliš nauke o aerodinamiki...

Depron je zakon, ker:
-se lahko z njim naučiš kup stvari, ki se jih z drugimi modeli težko naučiš, ali pa je učenje bistveno počasnejše in bolj boleče
-je praktičen in omogoča vsakodnevno letenje, ki z drugimi modeli ni vedno mogoče
-ker imajo solidni modeli s pravo opremo zelo dobre letalne lastnosti
-s primernimi nastavitvami so super tudi za začetnike
-cena

Res pa je, da je ob prehodu na večje in težje modele, potrebno nekaj korekcij ter privajanja, ki pa, kot je opaziti pri Niku potekajo zelo hitro in brez zapletov.

Zato je moj predlog naredi si depronarja in čimveč leti, ob tem pa lahko še vedno delaš na drugih projektih in večjih modelih.
Nikoli ne škodi imeti na let pripravljenega depronarja! ;)

Lp,

Peter
rokrecnik
Začetnik
Prispevkov: 33
Pridružen: 23 Jan 2007, 16:30
Kraj: ponikva

Re: Prvi depronko

Odgovor Napisal/-a rokrecnik »

pete_ napisal/-a::)

Kladu, pri modelih, ki imajo zelo majhno krilno obremenitev in majhne vitkosti krila profil ne igra praktično nobene vloge, preberi si kaj o aerodinamike ravne plošče, preden deliš nauke o aerodinamiki...

Depron je zakon, ker:
-se lahko z njim naučiš kup stvari, ki se jih z drugimi modeli težko naučiš, ali pa je učenje bistveno počasnejše in bolj boleče
-je praktičen in omogoča vsakodnevno letenje, ki z drugimi modeli ni vedno mogoče
-ker imajo solidni modeli s pravo opremo zelo dobre letalne lastnosti
-s primernimi nastavitvami so super tudi za začetnike
-cena

Res pa je, da je ob prehodu na večje in težje modele, potrebno nekaj korekcij ter privajanja, ki pa, kot je opaziti pri Niku potekajo zelo hitro in brez zapletov.

Zato je moj predlog naredi si depronarja in čimveč leti, ob tem pa lahko še vedno delaš na drugih projektih in večjih modelih.
Nikoli ne škodi imeti na let pripravljenega depronarja! ;)

Lp,

Peter
Ja sak delam tudi na drugih projektih, izdelujem telstarja 400 in jadralno letalo asw28. Najprej sem si kupil asw28 in potem mi je inštruktor rekel, da naj prej letim z kakšnim manjšim letalom in sem se odločil, da naredim telstarja 400. Zdaj pa ne vem ali naj raje počakam in dokončam telstarja in potem čez čas naredim depronkota ali bi depronkota naredil kar zdaj.

PS
Imam RV napravo Graupner MX12 40MHz in me zanima kakšen sprejemnik bi moral kupiti za depronkota?
#$/rok/$#
Uporabniški avatar
pete_
Tekmovalec
Prispevkov: 306
Pridružen: 01 Apr 2009, 12:50
Kraj: Vrtojba

Re: Prvi depronko

Odgovor Napisal/-a pete_ »

Za depronkota če ga delaš lepo počasi potrebuješ 3-4 popoldneve tako da kar v akcijo! :)
Uporabniški avatar
nitrometan
Freak
Prispevkov: 761
Pridružen: 18 Jul 2010, 14:36
Kraj: Kranj

Re: Prvi depronko

Odgovor Napisal/-a nitrometan »

Najbrž sem res malo pre hitro stegnil jezik, kljub temupa je napaka mnogih to da se v stvar preveč zaletijo...
Največji šok zame je bila odzivnost komand.

Sicer ti pa za depronarskega akrobata toplo priporočam model Ultron3D, ki sicer ni ravno najpreprostejši za izdelavo, ampak leti pa, za moj okus lepše kot tisti "ploščati".
link: viewtopic.php?p=166760#166760
NE KLIČ HUDIČA !!!

It just MIGHT be IDIOT RESISTANT but NOTHING is IDIOT PROOF !! :lol:

LP Andraž
Uporabniški avatar
deepo
Profesor
Prispevkov: 1405
Pridružen: 02 Maj 2005, 11:49
Kraj: Deskle
Kontakt:

Re: Prvi depronko

Odgovor Napisal/-a deepo »

Odzivnost komand....ravno zaradi tega je dobro uporabljati dobre, natančne servote in nastaviti primeren expotencial na komandi - pri freestyle depronih cca, 85% nagib, 90% višina in 75% smer. Seveda morajo biti tudi povezave natančno izdelane in ročice pravilnih velikosti, tako da ne rabimo zgolj 50% hoda servomehanizma, temveč cca. 120% hoda. Če je vse kot mora biti, so tudi freestyle deproni lahko izredno natančni in ne delujejo prav nič živčno. :wink:

Najbrž je najbolje kupiti kakšen dober kit modela, kjer so izdane vse drobne skrivnosti... :wink: :whistle:
Uporabniški avatar
nitrometan
Freak
Prispevkov: 761
Pridružen: 18 Jul 2010, 14:36
Kraj: Kranj

Re: Prvi depronko

Odgovor Napisal/-a nitrometan »

Ja, se zelo strinjam, ampak easystar daš komando v vogal in čakaš (pretiravam) pri mojem prvem 3D poizkusu sem bil pa takoj narobe obrnjen :lol: #-o
NE KLIČ HUDIČA !!!

It just MIGHT be IDIOT RESISTANT but NOTHING is IDIOT PROOF !! :lol:

LP Andraž
Uporabniški avatar
pete_
Tekmovalec
Prispevkov: 306
Pridružen: 01 Apr 2009, 12:50
Kraj: Vrtojba

Re: Prvi depronko

Odgovor Napisal/-a pete_ »

It just MIGHT be IDIOT RESISTANT but NOTHING is IDIOT PROOF !!
Odgovori

Vrni se na Akrobatsko in 3D letenje