alternativa nitrometanu

Pomembne informacije, pomoč, vprašanja in odgovori začetnikom.

Moderator: mihec87

Odgovori
celjan40
Začetnik
Prispevkov: 26
Pridružen: 28 Jul 2014, 21:07

alternativa nitrometanu

Odgovor Napisal/-a celjan40 »

Pozdravljeni!

Ali obstaja kakšna alternativa pogonskemu gorivu za nitro motorje? Alternativa v smislu, da bo ceneje...

Sicer pa... kje na celjskem kupit gorivo?


tnx
Uporabniški avatar
kurnt29
Profesor
Prispevkov: 1993
Pridružen: 21 Nov 2010, 22:34
Kraj: THN

Re: alternativa nitrometanu

Odgovor Napisal/-a kurnt29 »

Nekateri taksne motorje predelujejo na dizel.
_________________________________
Mess with the best.. die like the rest!
_________________________________
Traxxas Slash VXL
Traxxas Slash VXL 1:16
Traxxas Slash VXL 4Ă—4
Go Traxxas or get left behind.
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Re: alternativa nitrometanu

Odgovor Napisal/-a Mipo »

kurnt29 napisal/-a:Nekateri taksne motorje predelujejo na dizel.
Ali lahko mogoče kaj več na to temo? Kakšno povezavo, referenco?
Uporabniški avatar
kurnt29
Profesor
Prispevkov: 1993
Pridružen: 21 Nov 2010, 22:34
Kraj: THN

Re: alternativa nitrometanu

Odgovor Napisal/-a kurnt29 »

Da ne bo pomote, ne gre za pravi dizel oziroma motor na nafto, kot ga poznamo iz 1:1 avtomobilov.
- viewtopic.php?f=40&t=21567&hilit=dizel
- search.php?keywords=dizel&terms=all&aut ... it=Iskanje
- http://www.davisdieseldevelopment.com/index.htm

Nekje na forumu sem enkrat zasledil pogovor o predelavi na dizel a ga zal ne najdem. Ce/ko najdem seveda prilepim povezavo..
_________________________________
Mess with the best.. die like the rest!
_________________________________
Traxxas Slash VXL
Traxxas Slash VXL 1:16
Traxxas Slash VXL 4Ă—4
Go Traxxas or get left behind.
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Re: alternativa nitrometanu

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Gre torej za predelavo motorja na eter namesto metanola. To gorivo je dražje. Delovanje motorjev pa zahtevnejše za potrebe regulacije vrtljajev.
Ne govorimo o gorivu, ki ga po domače imenujemo "dizel".
Po rincipu Diesel delujejo tudi motorji na metanolsko gorivo. Smo pa včasih res delili modelarske motorje na "dizel" in "glow".
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Re: alternativa nitrometanu

Odgovor Napisal/-a tornado »

celjan40 napisal/-a:Pozdravljeni!

Ali obstaja kakšna alternativa pogonskemu gorivu za nitro motorje? Alternativa v smislu, da bo ceneje...

Sicer pa... kje na celjskem kupit gorivo?


tnx
Normalno je, da vsak gleda kako zmanjšati stroške. Malo se mi zdi ''out'', ko nekdo razmišlja kako zmanjšati stroške v hobiju. Vedno je želej po hitreje više,...in to na stane.
Na žalost je modelarstvo v glavnem za večino nas hobi. Hobi stane in pika. Osvojiš pač tisto, ki te veseli in ga finančno lahko pokriješ. Glede na tvoj edini post ne moremo razbrati kaj konretno imaš v mislih in o kakšnih motorjih govoriš. Jaz sem se odločil za prehod iz glow na bencinske motorje ker sem imel res velike izdatke za gorivo. Za ilustracijo naj povem, da ene tekme nisva spravila skozi z manj kot 10l (minimalno 25% nitriranega) goriva. Kje so še kakšni treningi ali nastavitve.
Vprašuješ ali je možno zamenjati obstoječe gorivo z cenejšim. Ne, ni možno, vse zgodbe o predelavah so kup teorije in v praksi za sabo potegnejo kup neznank. Vprašanje je tudi finančnega efekta.
Sicer pa vsi glow motorju delujejo samo na mešanico olja in metanola, ki je relatvno poceni. največji strošek v gorivu je nitrometan, ki ga lahko eliminiraš ali koristiš v manjši količini.
Lp Rado
Uporabniški avatar
kurnt29
Profesor
Prispevkov: 1993
Pridružen: 21 Nov 2010, 22:34
Kraj: THN

Re: alternativa nitrometanu

Odgovor Napisal/-a kurnt29 »

V manjsih modelih je alternativa elektro scena, vendar je potrebna menjava pogonskega sklopa, torej ne gre za predelavo motorja. V vecjih modelih je alternativa 2T motor na mesanico olja in bencina, dobijo se tudi ze 4T motorji za avtomodele.
HPI je predstavil tudi 1:8 model z 2T motorjem na mesanico..

Kot pa je napisal tornado, modelarstvo je hobi in to stane.
_________________________________
Mess with the best.. die like the rest!
_________________________________
Traxxas Slash VXL
Traxxas Slash VXL 1:16
Traxxas Slash VXL 4Ă—4
Go Traxxas or get left behind.
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: alternativa nitrometanu

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Res je da hobi stane in se ne da vedno gledat na ceno... Samo če se lahko počne isto stvar z istim užitkom z manjšimi stroški zakaj nebi.... Konec koncev se to počne vsepovsod ne samo pri gorivu, če se nebi, bi vsi kupovali top servomehanizme/motorje/regulatorje- pa jih ne...

Ni pa vse manjši strošek goriva oz energenta, je tu še vzdrževanje itd... Bom konkreten na svojem primeru..
Prej sem imel HPI Savage na metanol motorček katerega sem prodal in kupil HPI Baja na 2t motor(mešanica bencin-olje)- sam strošek goriva je bil manjši, je pa zato vzdrževanje dražje saj so deli in vse dražje....

Na trgu sta trenutno dva 1:8 modela z 2t motorjem na mešanico(bencin-olje)-HPI Savage octane ter Losi lst xxl2 do kake mere se bojo ti motorji razširili bomo videli v hobi sferi se zna kar prijeti saj je gorivo dosti bolj dostopno..
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Re: alternativa nitrometanu

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

kurnt29 napisal/-a:...dobijo se tudi ze 4T motorji za avtomodele.
Sicer sem v grobem videl da le OS engines prodaja nekaj za avto modelarstvo. Me pa zanima kako je s gretjem teh motorjev? Namreč po videzu sta si 4t motorja tako za letalo in za avto iste kubikaže identična, torej nič kaj prida povečana hladilna rebra. Ali ga hladi večja vsebnost olja v gorivu?

Kubota cca. 6 HP dizelske motorje drugeče množično uporabljajo kitajci na frezcah, pri nas bi ga lahko imel tudi na majhni kosilnici, od majhnega pa pri nas premorejo samo Hondice. ;)
Slika
Uporabniški avatar
kurnt29
Profesor
Prispevkov: 1993
Pridružen: 21 Nov 2010, 22:34
Kraj: THN

Re: alternativa nitrometanu

Odgovor Napisal/-a kurnt29 »

Nikoli se nisem pretirano podajal na ta pota tako, da ti ne znam odgovoriti. Ce bi imeli kaksne hude probleme s hlajenjem, bi verjetno hitro povecali rebra ali dodali kaksno prisilno hlajenje.

"Kosilnica" nove generacije v avtomodelarstvu z EFI: http://www.losi.com/Products/Default.as ... D=LOS05000
_________________________________
Mess with the best.. die like the rest!
_________________________________
Traxxas Slash VXL
Traxxas Slash VXL 1:16
Traxxas Slash VXL 4Ă—4
Go Traxxas or get left behind.
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Re: alternativa nitrometanu

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

Pardon z hondico sem imel v mislih 4T motor, ki pride na nekaterih nitkarcah. Se pravi posebej olje v karter in posebej bencin v rezervar. Prav zaprav je bilo pred časom odprtih tudi nekaj tem na to temo nemara ravno v letalski sekciji.

Ja eni dodajo hlajenje, drugi pač ne tem 4T metanolarjem.
Slika
Odgovori

Vrni se na Oddelek za začetnike