Servo Jitter/Flutter

Vse kar ne spada v ostale tematike o modelih letal/helikopterjev

Moderator: Pisaneli

Uporabniški avatar
Zaunkönig
Profesor
Prispevkov: 1473
Pridružen: 20 Feb 2012, 09:51
Kraj: Ljubljana

Servo Jitter/Flutter

Odgovor Napisal/-a Zaunkönig »

Pozdravljeni,

Pri mojemu 'novemu' F3J jadralcu sem naletel na problem 'skakanja' krmilnih površin. Prvo sem mislil, da je krivec kablovje ali konektor v krilu, tako da sem poizkusil tudi s posameznimi priklopi servomotorjev na sprejemnik, dodajal feritne obročke in in...vse zaman.

Povezave so resnično brez zračnosti, edino zračnost je rahlo čutiti v zobnikih servomotorja. Povezave so toge, servo privijačen, povezava pritrjena na zadnji luknji pri vrtišču servomotorja..izkoriščeni 130% hodi

Vgradil sem Turnigy 555MG Slim Wing Servo , 4,7kg ki naj bi bili analogni ... so pa po občutku super hitri in močni ter natančni (vsak klik v subtrimu spremeni v premik).

Je pa res, da se to pojavi le v določenih odklonih krilc in se ob nadaljnjem premiku ali pridržanju krilca umiri.

Ne vem ali jim je še pomoči...panti krilc so čisto 'mehki' za pregib, krilca globoka cca 6cm dolga 45cm .. očitno prešvoh servo, ali se le ročice tako nesrečno ujamejo v kotih?

http://youtu.be/m3FuXdhU3QA

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... Search=555 Feedback je dober, letijo od f3f,f3b,f3j,f5b..in vsi samo hvalijo :-s
DS Day - Velika Planina Official Video ... Welcome to the Dark Side

https://youtu.be/OAtj3f9Wsv0
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Servo Jitter/Flutter

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Uf a tolk hudo je tole. :o .Tole najbrž tudi zelo prazni baterijo
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
sasos
Freak
Prispevkov: 713
Pridružen: 19 Sep 2003, 02:21
Kraj: Postojna
Kontakt:

Re: Servo Jitter/Flutter

Odgovor Napisal/-a sasos »

Predvidevam, da je problem v slabem potenciometru. Ponavadi pomaga, če ga pošpricaš s kontakt sprejem.
Uporabniški avatar
Zaunkönig
Profesor
Prispevkov: 1473
Pridružen: 20 Feb 2012, 09:51
Kraj: Ljubljana

Re: Servo Jitter/Flutter

Odgovor Napisal/-a Zaunkönig »

Sašo bom poizkusil še to...hvala za nasvet!

Čeprav zdaj malo bolj brskam po forumih, in vidim da je kar nekaj takih s podobnim problemom. Ponavadi največkrat pri kakem večjem akro/3d modelu s velikimi površinami krilc. Omenjene so pa žal tudi malo bolj zveneče znamke..pa si ga vedi [-(
DS Day - Velika Planina Official Video ... Welcome to the Dark Side

https://youtu.be/OAtj3f9Wsv0
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13475
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Servo Jitter/Flutter

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

V zraku lahko take oscilacije včasih čudežno izginejo.
tmrt
Razpravljalec
Prispevkov: 93
Pridružen: 03 Jul 2009, 13:53
Kraj: Ljubljana

Re: Servo Jitter/Flutter

Odgovor Napisal/-a tmrt »

Ultralajt napisal/-a:V zraku lahko take oscilacije včasih čudežno izginejo.
Model pa tudi :( . Zamenjaj servo saj stane bistveno manj kot model.
dinamich
Začetnik
Prispevkov: 40
Pridružen: 19 Maj 2010, 07:12
Kraj: Ljubljana

Re: Servo Jitter/Flutter

Odgovor Napisal/-a dinamich »

Cel sistem je v resonanci. Takoj ko se bo resonancna frekvenca flapov spremenila, do tega ne bo več prihajalo. Probaj z utezjo na koncu profila - najdlje od panta.

Tacoma Bridge Collapse - YouTube https://www.google.si/url?sa=t&source=w ... WYADvwamNA
Uporabniški avatar
Zaunkönig
Profesor
Prispevkov: 1473
Pridružen: 20 Feb 2012, 09:51
Kraj: Ljubljana

Re: Servo Jitter/Flutter

Odgovor Napisal/-a Zaunkönig »

Trenutno sem brez RV opreme, bom pa v tem času pripravil predlagane izboljšave.

Res mi ni, da bi šel s takim modelom v zrak. Čeprav je res, da se to dogaja le v točno določenih legah... 1mm gor dol, tega pojava ni ( ali ga pa nisem našel).
DS Day - Velika Planina Official Video ... Welcome to the Dark Side

https://youtu.be/OAtj3f9Wsv0
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Re: Servo Jitter/Flutter

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

Jaz bi rekel, da še probaj zamenjati servota za višino in smer. Naj bodo vsi iste znamke. Tile tvoji so od Bluebirda.

Za test poizkusi še sistem na 35/40 Mhz. In pa napajanje, enkrat preko Nimh in pa enkrat preko Ubec-a.
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
Uporabniški avatar
Zaunkönig
Profesor
Prispevkov: 1473
Pridružen: 20 Feb 2012, 09:51
Kraj: Ljubljana

Re: Servo Jitter/Flutter

Odgovor Napisal/-a Zaunkönig »

Motenj med drugimi ni, ker je enako če je tudi samo en servo priklopljen na sprejemnik.

35,40 bo težko zvohat :D, bom pa probal še s spektrum sistemom in lipo.
DS Day - Velika Planina Official Video ... Welcome to the Dark Side

https://youtu.be/OAtj3f9Wsv0
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13475
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Servo Jitter/Flutter

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Jaz bi šel letet..... vse ostalo je navadno paničarjenje in nepoznavanje dinamičnega sistema in kot je že bilo rečeno, oscilacije, ki jih povzročata servo in vztrajnostni moment krilca. Servo hoče na hitro popraviti lego, in ga pri tem moti povratni udarec krilca ki ga vrže preko željene lege..nakar servo sune v drugo smer, pa se zgodba ponovi. Čim se s prstom dotakneš krilca, se ta uravnotežena resonanca ustavi. V zraku bodo aerodinamične sile spremenile to stanje in kot sem že v prejšnjem postu rekel, je velika verjetnost, da tega problema ne bo več. Vsako nepotrebno preizkušanje tega stanja med mirovanjem pa bo začelo kvariti potenciometer in zobniški prenos, da bo kaj kmalu samo še za v smeti. No, potem bo RES, da je servo zanič. Servo se je pač v navezi z dotično krmilno površino znašel v neprimernem načinu delovanja. Če bi bil servomotor močnejši, ali krilce lažje, do tega ne bi prišlo. Ne smemo zanemariti silno moč oscilacij, ko so te v resonanci. Potrebujejo malo energije za vzdrževanje, naredijo pa lahko veliko škodo, če je ne ustavimo.
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3146
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Servo Jitter/Flutter

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Zaunkönig napisal/-a:Trenutno sem brez RV opreme, bom pa v tem času pripravil predlagane izboljšave.

Res mi ni, da bi šel s takim modelom v zrak. Čeprav je res, da se to dogaja le v točno določenih legah... 1mm gor dol, tega pojava ni ( ali ga pa nisem našel).
Ali v tej točno določeni legi vedno in takoj začne nihat? Ali je ta lega tudi položaj, kjer je servo večino časa med letom?

Lp
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
Zaunkönig
Profesor
Prispevkov: 1473
Pridružen: 20 Feb 2012, 09:51
Kraj: Ljubljana

Re: Servo Jitter/Flutter

Odgovor Napisal/-a Zaunkönig »

To da niha sem ugotovil slučajno...ko sem model v Start mode za vitel s kljunom postavil na tla. In ko se je vse skupaj malo zatreslo je eden od flapov nakazal rahel flatter. Potem mi pa ni dila mira..in se to testiral vsakega posebej čez celotno območje. Za pojav moreš res malo 'frcnit' v krilce. Samo od sebe ne začne.

Prvo bom poizkusil s vsemi naštetimi rešitvami, mogoče se bom malo poigral s novimi ročicami povezav. Pa nekje sem videl, da je mojster malo otežil gibanje krilc, s neko mehko peno. Le toliko da doda nekaj upora in da jih same po sebi drži v izhodni poziciji. Ker moje so res tako mehke, da se zaradi lastne teže pri izklopljeni povezavi odklonijo pod kotom 90. Kako so te čehi naredil na vem..abrajza ni :D

V zrak tak sigurno ne gre ... ker se mi to pojavi tudi v thermik modu ... potem bom pa tam nekje daleč stran balončke lovil s tresočim flapom :lol:
DS Day - Velika Planina Official Video ... Welcome to the Dark Side

https://youtu.be/OAtj3f9Wsv0
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Re: Servo Jitter/Flutter

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

Zamenjaj servote. :D
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: Servo Jitter/Flutter

Odgovor Napisal/-a brejker »

haha. O f@k :D

Leteti ali ne leteti :lol:
To je sedaj vprašanje.

Probaj zmontirat elektro pogon. Mogoče bo bolje :P :P :ratata:
Priponke
haha
haha
201410031723402025320x20.jpg (120.41 KiB) Pogledano 5075 krat
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
skorp_jon
Profesor
Prispevkov: 1329
Pridružen: 09 Avg 2006, 09:02
Kraj: Beltinci

Re: Servo Jitter/Flutter

Odgovor Napisal/-a skorp_jon »

Čisto ista stvar se mi je dogajala na akrobatu na smeri. Rešitev je bila v tem, da sem na smer zalepil 2 cm mehkega ježka. Ta daje glih toliko upora da ne pride do resonance. Moram povedati, da v zraku to nikoli nisem opazil, ker je verjetno na smer bilo zadosti upora in ni prišlo do resonance. Samo z ježekom sem pa rešil tudi težave na tleh. Čisto enostavna rešitev, ki jo uporabljajo tudi na modelih veličine 3 metre. Samo na tvojem krilu pa ne vidim glih prostora kam bi lahko dal kaj takega. V zraku se ti to ne bo dogajalo. Znamka servo motorja s tem nima čisto nobene veze. Sem videl to na JR, Hitec in še mogoče katerem.
Futaba 12FG & Taranis Q X7
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Re: Servo Jitter/Flutter

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

:D
Priponke
58642496.jpg
58642496.jpg (92.23 KiB) Pogledano 5029 krat
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Servo Jitter/Flutter

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Mater štajerci v pomoč glih niste ampak smešni pa. :D
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: Servo Jitter/Flutter

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Nabavi boljše servote.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Re: Servo Jitter/Flutter

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

ludwe napisal/-a:Mater štajerci v pomoč glih niste ampak smešni pa. :D
Kak ne? Veš koliko nasvetov sem mu dal. :D
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Servo Jitter/Flutter

Odgovor Napisal/-a Krist »

Podobno težavo imajo Hyperion digitalni servomotorji. Dobesedno ga moraš v centru malce obremenit, pa se umiri. https://www.youtube.com/watch?v=GNI7TaK5POc
Meni to počne pri pan-u FPV kamere. Razmišljam, da bi dal vmes gumici, ki bi servomotor obremenili v centru.
Je pa po eni strani bedno, ko daš 30€ za servomotor in ima tako hibo.
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3146
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Servo Jitter/Flutter

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Po vsem napisanem bi se kar strinjal z Mitjem, da je problem resonanca...

Lastna frekvenca sistema (mas-vzmet: ročica serva - ročica - krilce) je očitno padla skupaj z lastno frekvenco odzivnosti serva.

To lahko sprobaš s peno, ki jo bi dal v režo med krilom in krilcem in se bo takoj dokazalo, če je res. S peno dušiš sistem in mu jemleš energijo. Podoben efekt ima v zraku zračni tok, kot je omenil že Mitja

Lahko probaš s kakim drugim servom, ki bo imel drugo lastno frekvenco, spremeniš togost in dolžine ročic, spremeniš maso krilca... To zadnje je še najlažje preizkusit, saj na krilce samo prisalotejpaš kako jekleno šibko na rob...

Morda bi pa celo lahko vgradil tudi kaj takega med servo in krilo: http://www.dx.com/p/hsp-102004-1-10-car ... My0eWjF8Xw

Redna praksa pri vrhunskih motociklih, da jim belanca ne opleta... https://www.google.si/search?q=steering ... 30&bih=865

Za dušenje kot končno rešitev ne uporabljaj pene, ker boš skuril servo...

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: Servo Jitter/Flutter

Odgovor Napisal/-a raktivec »

:D
Najprej odklopi vse servote od podaljškov in preizkusi vsakega posebej. Večkrat se zgodi, da en pokvarjen servo znervira vse ostale.
V kolikor bodo vsi posamično preizkušeni servoti brezhibno delovali se loti podaljškov in ugotovi, če morda nimaš stika na kak karbonski del, ali celo med žičkami.
Za tako miganje krilc ni kriva nobena resonanca ali kaj vem kak hokus pokus, enostavno je nekaj zanič. Kaj je narobe boš moral sam ugotovit.
Včasih servoti tako norijo ko ni signala.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
Zaunkönig
Profesor
Prispevkov: 1473
Pridružen: 20 Feb 2012, 09:51
Kraj: Ljubljana

Re: Servo Jitter/Flutter

Odgovor Napisal/-a Zaunkönig »

Kot sta že Krist in Skorpijon omenila...to se dogaja lahko pri vseh znamkah...zdaj ko malo raziskujem se je pri nekemu US-bojsu pojavil simptom tudi na futabi 3150.

Tako da mogoče le niso spet tako krivi pocen servač, ampak splet okoliščin :D

@rekaktivec...sem poizkusil s posameznim priklopom, dodajal fertini obroček in in ... Servo izven krila deluje super, natančno, v nobeni poziciji ni nakazal kakega jitterja ali pa začel spuščati zvoke ko lovi pozicijo.

Danes jih bom vseeno 'razkopal', da vidim če imajo slučajno s kako mastjo umazan potenciometer.

Upam da čimprej dobim RV napravo, za nadaljnje teste :)
DS Day - Velika Planina Official Video ... Welcome to the Dark Side

https://youtu.be/OAtj3f9Wsv0
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3146
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Servo Jitter/Flutter

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Zaunkönig napisal/-a:Servo izven krila deluje super, natančno, v nobeni poziciji ni nakazal kakega jitterja ali pa začel spuščati zvoke ko lovi pozicijo.
Ker je sistem masa-vzmet -dušilka drug oz ni resonančen. Pri ponovni vgradnji boš moral spremeniti eno od treh komponent, da se boš probelma rešil.

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Odgovori

Vrni se na Splošne teme modelov letal in aerotehnike